گره معاملاتی چیست؟ | سایت آموزش بورس ایران
گره معاملاتی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. گره معاملاتی چیست؟
آموزش بورس

گره معاملاتی چیست؟

گره معاملاتی چیست؟ بخش های اصلی گره معاملاتی چیست؟تحلیل بنیادی چیست؟تحلیل تکنیکال چیست؟چگونه باید فهمید که دچار گره معاملاتی شده ایدگره معاملاتی را چطور باید بر طرف کرد؟ قبل از پرداختن به گره معاملاتی ٬ به بررسی تحلیل تکنیکال می پردازیم .  تحلیل تکنیکال بورس ، روشی برای پیش بینی…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

گره معاملاتی چیست؟

قبل از پرداختن به گره معاملاتی ٬ به بررسی تحلیل تکنیکال می پردازیم .  تحلیل تکنیکال بورس ، روشی برای پیش بینی کردن قیمت ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار می باشد. در این تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان های قیمت ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا می توانند وضعیت قیمت ها در آینده را پیش بینی کنند.

اگر یک نماد برای مدت طولانی در صف های خرید و فروش باقی بماند و حجم کافی معامله نشود، در این صورت می گویند این سهام دچار گره معاملاتی شده است.

گره معاملاتی چیست

برای این که سهامی را خریداری می کنید، در آینده دچار گره معاملاتی نشود، بهتر است که از سهام های نقد شونده بازار سهم انتخاب کنیم. هر اندازه که نقد شوندگی یک نماد معاملاتی بالاتر باشد، کمتر درگیر صف خرید و فروش و گره معاملاتی خواهید شد.

در بورس اوراق بهادار با توجه به تشکیل صف خرید و فروش سنگین برای نماد های معاملاتی که دارای نقد شوندگی پایین تری هستند، روند معاملات به کندی انجام می گیرد، حال در این وضعیت به علت حجم معاملات پایین قیمت پایانی نسبت به روز قبل تغییر به خصوصی نخواهد داشت.

در صورت تداوم این وضعیت در چند جلسه معاملاتی، نماد معاملاتی با صف خرید و فروش های بدون معامله همراه خواهد شد که با این وضعیت گره معاملاتی به جود می آید.

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی بورس یکی از روش های تحلیل بازار سرمایه و پیش بینی قیمت ها است. در اصل پیش بینی قیمت ها به دو روش اصلی امکان پذیر می باشد.

حتما بخوانید
مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم

این دو روش عبارت اند از: تحلیل تکنیکی و تحلیل بنیادی. روش بنیادی اساس سرمایه گذاری است. هدف هر سرمایه گذاری این است که به دنبال سهام بنیادی باشد.

گره معاملاتی

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال بورس در بازار های مالی روشی برای پیش بینی رفتار احتمالی نمودار از طریق داده های گذشته همچون قیمت و تغییرات آن و حجم معاملات است.

این روش در تمام بازار هایی که بر اساس عرضه و تقاضا فعالیت می کنند کاربرد دارد، بازار هایی هم چون ارزهای خارجی، بورس اوراق بهادار و بازار طلا، فلزات و مسکن را با استفاده از این روش می توان تحلیل کرد.

تحلیل گران تکنیکال بر خلاف تحلیل گران بنیادی ارزش ذاتی اوراق بهادار را اندازه گیری نمی کنند، آنها از روی تحلیل و بررسی نمودارها، قیمت را پیش بینی می کنند. تحلیل تکنیکال بر اساس سه اصل استوار می باشد.

  • دیده شدن همه چیز در نمودار قیمت.
  • حرکت کردن قیمت ها بر اساس روندی مشخص.
  • تکرار شدن تاریخ.

شرکت هایی که قرار است رفع گره معاملاتی شوند از طریق پیام ناظر بورس و سایت رسمی اطلاع رسانی بورس معرفی می شوند.

با اجرا کردن صحیح گره معاملاتی مشخص شده، که این اتفاق به نفع بازار سرمایه است. چرا که با این ساز و کار می توانید به نقد شوندگی سهام کمک بیشتری کنید و از بروز سفته بازی و رشد یا افت های مصنوعی در قیمت سهام جلوگیری کنید که این کار، از سهام داران خود در مقابل دلالان سهام محافظت می کند.

گره معاملاتی

چگونه باید فهمید که دچار گره معاملاتی شده اید

برای آگاهی از نمادهایی که دچار گره معاملاتی شده اند، باید تا انتهای ساعت کاری معاملاتی و وضعیت نماد مذکور صبر کنید ٬ زیرا سازمان بورس با نرم افزارهایی که در اختیار دارد به سادگی نمادهایی که شامل گره شده اند را فیلتر می کند و حداکثر تا ساعت ۱۶ از طریق سامانه معاملات آنلاین، از طریق پیام ناظر و سایت سازمان بورس اطلاع رسانی می کنند.

حتما بخوانید
صندوق سرمایه گذاری در بورس

گره معاملاتی را چطور باید بر طرف کرد؟

این مشکل را می توانید به راحتی حل و بر طرف کنید. برای رفع کردن گره معاملاتی تغییراتی در نحوه سفارش گیری صورت می گیرد.

اولین تغییر این است که در مرحله پیش گشایش نماد مذکور در روز معاملاتی بعد، نماد با دامنه نوسان دو برابر حالت عادی آماده انجام معامله خواهد شد و قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، قیمت کشف شده از طریق حراج ناپیوسته یا همان پیش گشایش خواهد بود.

در صورتی که در دورۀ حراج ناپیوسته معامله ای صورت نگیرد یا، معامله های انجام شده در دوره حراج ناپیوسته توسط بورس تایید نشود، به تشخیص آن و پس از اطلاع رسانی، حراج ناپیوسته موضوع این ماده برای یک بار دیگر در همان جلسه معاملاتی یا در ۶۰ دقیقه ابتدایی جلسه معاملاتی بعد قابل تکرار است.

به هر ترتیب در صورت عدم کشف قیمت، آخرین قیمت پایانی نماد معاملاتی، قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته خواهد بود. با استفاده از روش تحلیل بنیادی بورس می توانید، قیمت ها را به طور تقریبی برای خودتان پیش بینی کنید و با در نظر گرفتن شرایط بهتر به مشکلات به وجود آمده رسیدگی کنید.

در خصوص قیمت گذاری حق تقدم سهام برای اولین بار پس از افزایش سرمایه و در زمان عرضه حق تقدم استفاده نشده در صورت عدم کشف قیمت پس از دو نوبت حراج ناپیوسته، حراج ناپیوسته تا کشف قیمت تکرار می شود. در زمان عرضه حق تقدم استفاده نشده مدت زمان حراج ناپیوسته از شروع عملیات حراج آغاز و تا پایان جلسه معاملاتی ادامه خواهد داشت.

حتما بخوانید
اوراق قرضه

شما می توانید از روش تحلیل تکنیکال بورس نیز کمک بگیرید. سعی کنید سهام ها را با نقد شوندگی بالا را در بازار شناسایی کنید و به منظور معاملات روی آن ها تمرکز داشته باشید. به یاد داشته باشید که هر اندازه نقد شوندگی یک نماد معاملاتی بالا باشد، کمتر درگیر صف خرید و فروش و گره معاملاتی خواهد شد.

گره معاملاتی

این شرایط برای نماد هایی که تعداد سهام آنها بیشتر از ۳ میلیارد است به گونه ای می باشد که اگر حجم معاملات روزانه آنها کم تر از یک برابر حجم مبنای این سهام باشد و برای سهامی که تعداد سهام آنها از سه میلیارد کمتر باشد، حجم معاملات روزانه کمتر از دو برابر حجم مبنا، نماد مذکور را به گره معاملاتی می رود.

اگر حجم معاملات نمادی در دوره مذکور کمتر از ۵ درصد حجم مبنا باشد، نماد به گره معاملاتی خواهد رفت. تحلیل تکنیکال بورس با بررسی نمودار ها را فراموش نکنید.

برای  قیمت گذاری حق تقدم سهام برای اولین بار پس از افزایش سرمایه و در زمان عرضه حق تقدم استفاده نشده در صورت عدم کشف قیمت پس از دو نوبت حراج تا کشف قیمت تکرار می شود. در زمان عرضه حق تقدم استفاده نشده مدت زمان حراج ناپیوسته از شروع عملیات حراج آغاز و تا پایان جلسه معاملاتی ادامه خواهد داشت.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.