سهام ممتاز | سایت آموزش بورس ایران
سهام ممتاز بورس
 1. خانه
 2. آموزش بورس
 3. سهام ممتاز
آموزش بورس

سهام ممتاز

سهام ممتاز بخش های اصلی سهام ممتازسهام ممتاز دارای چه ویژگی هایی می باشد؟مزایای استفاده از سهام ممتاز سهام ممتاز بورس، جزو سرمایه ای می باشد که در ایران قانون تجارت آن را پذیرفته است. این سهم دارای امتیازاتی می باشد که به سهام های عادی تعلق نمی گیرد. دارندگان…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

سهام ممتاز

سهام ممتاز بورس، جزو سرمایه ای می باشد که در ایران قانون تجارت آن را پذیرفته است. این سهم دارای امتیازاتی می باشد که به سهام های عادی تعلق نمی گیرد. دارندگان سهام معمولاً خودشان شرکت ندارند.

آن ها سهام عرضه شده شرکت ها را برای خودشان می خرند و برای جذب سرمایه فعالیت های خود، سهام شان را عرضه می کنند و به فروش می رسانند. سهام دار با خرید بخشی از سهام شرکت، بسته به نوع سهامی که خریداری کرده است، می تواند نسبت به دارایی و سود خود مطالبه داشته باشد.

سهام ممتاز

این سهام در بازار سرمایه ایران یک نوع ابزار جدید است و نیاز است به صورت مرحله ای اجرا شده و جوانب متعدد آن اعم از نحوه اجرایی شدن، دستور العمل ها و نحوه معاملات مورد ارزیابی قرار گیرد.

این سهام در بورس بین المللی دنیا به عنوان یک نوع ابزار معاملاتی ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سهام علاوه بر ویژگی های سهام عادی، ویژگی های اوراق بدهی را نیز دارا می باشد.

سهام ممتاز در بورس های خارجی، با ویژگی های متعددی ارائه و مورد استفاده قرار گرفته است. اما با توجه به تصویب آن در هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و تأثیر بسزایی که این نوع سهام می تواند در نحوه مدیریت و تداوم فعالیت شرکت های پذیرفته شده در بورس داشته باشد، لازم است تا تمامی زوایای اجرای این مصوبه و زیر ساخت های موردنیاز آن مورد ارزیابی و توجه ویژه قرار گیرد.

حتما بخوانید
نکات ضروری در آموزش بورس که باید بدانیم

سهام ممتاز دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

 • سهام ممتاز برای صاحب های آن در بر دارنده نوعی حق مالکیت در شرکت هستند.
 • سهام ممتاز بدون سررسید است.
 • شرکت انتشار دهنده الزام و ضرورتی ندارد، دارایی های خود را وثیقه یا رهن این اوراق قرار دهد، چون سهام داران برای خود حق مالکیت دارند.
 • به دارندگان این سهام سود پرداخت می شود. پرداخت سود مستلزم این است که شرکت سود داشته باشد. بنابراین شرکت پرداخت سود را تضمین نمی کند. معمولا سود از پیش تعیین شده است و به صورت مبلغ ثابتی به این سهام تعلق می گیرد.

ویژگی سهام ممتاز

 • دارنده گان این سهام از نظر دریافت سود سهام بر دارنده گان سهام عادی حق تقدم دارند. پس اگر شرکتی منحل شود دارنده گان این سهام نسبت به صاحبان عادی از نظر دریافت ادعای خود در اولویت قرار دارند و تا زمانی که حقوق صاحبان این سهام ها پرداخت نشود، صاحبان سهام عادی حق دریافت چیزی از شرکت خود را ندارند.
 • معمولا این سهام ها بدون حق رأی هستند. یعنی دارنده گان این سهام به هنگام انتخاب هیأت مدیره، و یا سایر امور مربوط به اداره شرکت حق رأی ندارند و نمی توانند در تصمیم گیری شرکت کنند.
 • اختصاص سود بیشتر به مالکان این سهام ها نسبت به سهام های دیگر.
 • در اولویت قرار داشتن.

سهام ممتاز در بورس نوعی اوراق بهادار است که دارنده آن نسبت به درآمدها و دارایی های شرکت، حق یا ادعای محدود و معینی دارد. این سهام زمانی منتشر میشود که هزینه سهام عادی بالاتر باشد.

هنگامی که درجه مالی شرکت بالا باشد یا انتشار سهام عادی از نظر کنترل شرکت، برای مالکان مشکل ساز باشد، شرکتها اقدام به انتشار دادن بیشتر سهام های ممتاز می کنند. این نوع از سهام را به دو دلیل ممتاز می نامند.

حتما بخوانید
نظریه مدرن سبد سهام MPT

سهم ممتاز در بورس

سود این سهام قبل از سهام عادی پرداخت می شود.

در زمان انحلال شرکت یا فروش دارایی ها، بعد از تسویه بدهی های شرکت، ابتدا صاحبان این سهام حقوق خود را دریافت می کنند و سپس باقی مانده دارایی ها به صاحبان سهام عادی می رسد.

سهام نام برده یا همان ممتاز را، اوراق بهادار ترکیبی نیز می نامند چون ویژگی های سهام عادی و اوراق قرضه را با هم دارا هستند. سهام های ممتاز از نظر نداشتن سررسید و همچنین هزینه مالیاتی، شبیه سهام عادی اند؛ اما با توجه به دریافت سود ثابت مانند اوراق قرضه، در گروه اوراق بهادار با درآمد ثابت قرار می گیرند و از طریق پذیره نویسی خصوصی وارد بازار می شوند.

در بازار خارج از بورس و در بورس قابل داد و ستد هستند. سهام ممتاز، سهامی است که صرفا در شرکت های سهامی وجود دارد.

به واسطه این سهام صاحب آن می ‌تواند از امتیازاتی استفاده کند. مانند این که حق رأی بیشتری داشته باشد و یا در تقسیم سود، اولویت داشته باشد. این  سهام ، نوعی گواهی مالکیت قابل انتقال است که به دارنده آن، حقی محدود و ثابت از دارایی های شرکت می دهد.

واژه ممتاز به این معنی است که پرداخت سود این سهام، نسبت به سود سهام عادی در اولویت قرار داشته، و باید به طور کامل پرداخت شود، حتی اگر شرکت به هر دلیل ورشکسته شود.

مزایای استفاده از سهام ممتاز

 • دریافت کردن سود و منافعی بیشتر از منافع سهام های عادی؛ مثلا اساسنامه شرکت، مقرر می دارد که در موقع تقسیم منافع به سهام های ممتاز دو برابر سهام عادی سود تعلق بگیرد.
 • پرداخت کردن پورسانت سود معین به این سهام پیش از تقسیم منافع، اساسنامه شرکت مقرر می دارد که در موقع تقسیم سود اول از همه سود به سهام داران ممتاز تعلق گیرد و بعد اگر سودی باقی ماند به تساوی بین کلیه سهام تقسیم می شود.
 • منظور کردن دو یا چند حق رأی برای دارنده گان سهام های ممتاز در مجامع عمومی.
 • انتخاب هیأت مدیره از بین صاحبان سهام ممتاز و عموما سود سهام ممتاز به صورت تضمین شده و ثابت بر روی اوراق سهام قید می گردد. ولی به نظر می رسد تعیین هیات مدیره از بین صاحبان سهام  داران ممتاز بر خلاف قواعد باشد.
حتما بخوانید
مشاهده لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورس

سهام ممتاز بورس

اغلب سود سهام های ممتاز تضمین شده می باشند. یعنی اگر شرکت تقریبا یک سال هیچ سودی نداشته باشد و به سهام داران سودی پرداخت نکند، در اواخر سال دوم ابتدا سود سهام داران ممتاز را می پردازد و سپس سود سال دوم سهام داران عادی را پرداخت می کند.

پس دقت داشته باشید که امتیازات این گونه سهام و نحوه استفاده از آن باید به طور وضوح تعیین گردد. پس هر گونه تغییر در امتیازات وابسته به سهام های ممتاز باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت با جلب موافقت دارنده گان انجام پذیرد و در غیر این صورت ممکن است دچار مشکلاتی شوید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.