صندوق جسورانه چیست و آیا سودآور است؟ | سایت آموزش بورس ایران شاخص صندوق جسورانه
صندوق جسورانه
 1. خانه
 2. آموزش بورس
 3. صندوق جسورانه چیست و آیا سودآور است؟
آموزش بورس

صندوق جسورانه چیست و آیا سودآور است؟

صندوق جسورانه چیست و آیا سودآور است؟ بخش های اصلی صندوق جسورانه چیست و آیا سودآور است؟شاخص‌ های سرمایه ‌گذاری جسورانهمنظور از سرمایه‌ گذاری خطر پذیر یا جسورانه شرکتی چیست؟صندوق جسورانه چه مزایایی دارد؟ساختار سرمایه گذاری جسورانهصندوق جسورانه مناسب چه افرادی است؟صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و پروژه ای چه…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

صندوق جسورانه چیست و آیا سودآور است؟

صندوق جسورانه یا صندوق خطر پذیر، یک صندوق سرمایه گذاری مشترک است که سرمایه خود را از شرکت‌ ها، مؤسسات، صندوق ها و سرمایه ‌داران حقیقی جمع‌ آوری کرده و آن را در مشاغل نوپا و طرح‌ های نوآورانه که دارای پتانسیل بالایی هستند، سرمایه گذاری می‌ کند.

ریسک صندوق های جسورانه بسیار بالا می باشد و عوامل ریسکی متعددی بر سرمایه گذاری این صندوق ها تأثیرگذار است و تنها باید از سوی افرادی صورت پذیرد که تحمل پذیرش چنین ریسکی را داشته باشند زیرا هیچ تضمینی نه تنها بر کسب سود، بلکه بر بازگشت سرمایه اولیه نیز وجود ندارد.

صندوق سرمایه گذاری جسورانه

این صندوق های سرمایه گذاری مشابه صندوق های سرمایه گذاری در سهام عمل می کنند با این تفاوت که سرمایه گذاری آن ها به صورت سرمایه شخصی و در قالب شرکت های سهامی خاص است.

مانند دیگر صندوق های سرمایه گذاری،‌ صندوق های جسورانه باید ابتدا سرمایه را از طریق فروش واحدهای سرمایه گذاری به افراد سرمایه گذار جذب کنند و سپس سهام شرکت های نوپایی که فکر می کنند بازدهی خوبی دارند را خریداری کنند.

صندوق جسورانه بسیار پر ریسک است اما، بسیار هم سودآور می باشد. زیرا این صندوق ها معمولاً بر یک کسب و کار تمرکز ندارند و در چندین استارت ‌آپ فعال هستند. بنابراین اگر استارت آپی شکست بخورد، همچنان امکان موفقیت بقیه وجود دارد.

حتما بخوانید
حمایت و مقاومت در تحلیل بورس

شاخص‌ های سرمایه ‌گذاری جسورانه

 • توجه به شرکت ‌های نوپا
 • خطر پذیری
 • دیدگاه بلند مدت
 • انگیزه سودآوری
 • مشارکت در مدیریت شرکت ‌ها
 • مشارکت در مالکیت شرکت ‌ها
 • خروج از سرمایه‌ گذاری

منظور از سرمایه‌ گذاری خطر پذیر یا جسورانه شرکتی چیست؟

سرمایه‌ گذاری جسورانه شرکتی به روشی از سرمایه ‌گذاری می گویند که در آن شرکت ‌های بزرگ مستقیماً بر روی استارت اپ‌ ها و کسب و کارهای نوپا سرمایه ‌گذاری می‌ کنند.

در ازای این سرمایه ‌گذاری بخشی از سهام کسب و کارها به شرکت سرمایه‌ گذار منتقل می ‌گردد و معمولاً آن کسب و کار از حمایت‌ های سرمایه‌ گذار بهره ‌مند می ‌شود.

صندوق جسورانه چه مزایایی دارد؟

به دلیل ظرفیت بالای این بازار، رشد کسب و کارهای این حوزه خیلی سریع است. یک ایده خوب که بتواند نیاز مردم را به درستی ارزیابی کند و پاسخ مناسبی برای نیاز مردم داشته باشد در مدت کوتاهی می تواند بازخورد بسیار بالایی داشته باشد.

صندوق جسورانه روی یک یا چند پروژه نوپا سرمایه گذاری می کنند تا میزان ریسک پذیری سرمایه گذاری را کنترل کنند به همین دلیل معمولا میزان سود دهی این صندوق ها متوسط و یا رو به بالا می باشد.

از این رو با سرمایه گذاری در این صندوق ها می توان به صورت مستقیم در روند تأمین مالی برای آغاز فعالیت کسب و کارهای جدید سهیم شد.

سود صندوق جسورانه

ساختار سرمایه گذاری جسورانه

 • انتخاب طرح

این بخش مسئولیت جستجوی طرح، بررسی طرح‌ ها پیشنهادی به شرکت و در نهایت انتخاب طرح و ایده مناسب که پتانسیل سرمایه‌ گذاری را داشته باشد به عهده دارد. پس از انتخاب طرح باید یک برنامه سرمایه‌ گذاری شامل میزان بودجه مورد نیاز و زمان ‌های تزریق آن به طرح آماده شود.

 • تأمین مالی
حتما بخوانید
اندیکاتور و کاربرد آن

این شرکت ها اغلب توانایی پرداخت تمام منابع سرمایه‌ گذاری را به تنهایی ندارند و در این راه سعی می ‌کنند علاقه ‌مندان به این نوع سرمایه‌ گذاری را با خود همراه کنند.

 • مدیریت شرکت ‌های نوپا

تیم مدیریت صندوق جسورانه باید از افرادی تشکیل شود که علاقه، دانش و تجربه مدیریت در شرکت‌ های کوچک را داشته باشند.

 • خروج از سرمایه‌ گذاری

در این قسمت نیاز به افرادی است که با شرکت‌ ها و افراد زیادی ارتباط داشته باشند همچنین نحوه ورود و پذیرش شرکت ‌ها به بورس را بدانند، تا بهترین سیاست برای واگذاری شرکتی که در آن سرمایه ‌گذاری کرده ‌اند و خروج از آن را اتخاذ کنند.

صندوق جسورانه مناسب چه افرادی است؟

این سرمایه ‌گذاری بر مبنای سهیم شدن سرمایه گذار در موفقیت یا شکست  تمایز بین این مدل سرمایه گذاری و مدل های دیگر است. زیرا سرمایه گذار در موفقیت و شکست کار آفرین سهیم می شود.

برای سرمایه گذاری خطر پذیر و دریافت سود صندوق جسورانه ، جسارت و ریسک پذیری بالایی نیاز است.

مشتری اصلی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه صندوق‌ های بازنشستگی، شرکت ‌های بیمه، افراد ثروتمند و یا نهادها و موسسات مالی هستند.

چون میزان ریسک پذیری این صندوق‌ ها بسیار بالا است و در صورت ورشکست شدن نباید توقع بازگشت سرمایه یا نیمی از آن را داشت، چون هیچ ضمانتی برای برگشت سرمایه وجود ندارد.

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و پروژه ای چه تفاوتی دارند؟

صندوق سرمایه گذاری پروژه و صندوق های جسورانه هر دو نوعی از صندوق‌ های تامین مالی هستند. تفاوت اصلی صندوق‌ پروژه ای و صندوق سرمایه گذاری جسورانه در ترکیب دارایی آن ‌ها است.

حتما بخوانید
صندوق سرمایه گذاری طلا

در صندوق های سرمایه گذاری پروژه ای معمولا چیزی بیشتر از ۹۰ درصد سرمایه روی پروژه مورد نظر سرمایه گذاری می ‌شود در حالی که در صندوق های جسورانه میزان سرمایه گذاری روی پروژه نوپا حداکثر ۶۰ درصد است.

این تفاوت ترکیب دارایی ‌ها روی سیاست ‌های صندوق و میزان ریسک پذیری و سود دهی آن ‌ها تاثیر گذار می باشد.

میزان ریسک پذیری صندوق های‌ جسورانه نسبت به صندوق پروژه بیشتر است و در مقابل به همین نسبت میزان سود صندوق جسورانه نیز بالا تر است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.