تابلوی معاملات بورس تهران | سایت آموزش بورس ایران تابلو بورس تهران
شهروند بورسی می‌شود
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. تابلوی معاملات بورس تهران
آموزش بورس

تابلوی معاملات بورس تهران

تابلوی معاملات بورس تهران بخش های اصلی تابلوی معاملات بورس تهرانتابلو خوانی چیست؟اصطلاحات رایج در بورسزمان خرید و فروش در بازارمعامله بهتر است بر اساس تعداد معاملات صورت گیرد یا حجم معاملات؟تاثیر سهام شناور درمعاملاتخرید عرضه اولیهقدرت خریدار و فروشندهورود و خروج پول به سهم تابلوی معاملات بورس تهران در…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

تابلوی معاملات بورس تهران

تابلوی معاملات بورس تهران در واقع همان تابلویی است که تغییرات سهام و همه اطلاعات لازم در خصوص سهام ها را در اختیار سرمایه گذاران و سهامداران قرار می دهد تا بتوانند تصمیم بگیرند که چه معاملاتی را انجام دهند.

افرادی که می خواهند به تازگی وارد بازار بورس شوند حتما باید تابلو خوانی بورس را یاد بگیرند.

اگر شما نیز قصد ورود و سرمایه گذاری در این بازار مالی را دارید تا پایان با ما همراه باشید.

تابلو معاملات بورس تهران

تابلو خوانی چیست؟

تابلو خوانی به معنی بررسی نمادها، مقدار خرید و فروش، میزان عرضه و تقاضا سهامداران حقیقی و حقوقی، نوسانات قیمت و .. می باشد که موجب می شود سرمایه گذار به شناخت وضعیت کوتاه مدت و میان مدت سهام دست یابد.

برای تابلوخوانی نیاز است که فرد با اصطلاحات رایج بورسی آشنا باشد و مفهوم آن را بداند تا بتواند شرایط سهام مورد نظر خود را در تابلو معاملات بورس مورد ارزیابی قرار دهد.

اصطلاحات رایج در بورس

برای موفقیت در بورس حتما باید به فکر آموزش تابلوی بورس و اصطلاحات رایج آن باشید که در زیر به معرفی آن ها می پردازیم.

  • قیمت پایانی

منظور از قیمت پایانی قیمت یک سهم در یک روز است و با قیمت آخرین معامله کاملا متفاوت است. به عبارتی می توان گفت قیمت پایانی همان میانگین قیمت هایی است که سهم در روز مورد معامله قرار گرفته است.

در صورتی که حجم معاملات طی یک روز حداقل برابر با حجم مبنا باشد میانگین قیمت معاملات قیمت پایانی محسوب می شود.

اما در صورتی که کمتر از حجم مبنا باشد به همان میزانی که کاهش یا افزایش داشته از قیمت سهام کسر می شود و بسپس به عنوان قیمت پایانی اعلام می گردد.

  • حجم مبنا
حتما بخوانید
بررسی حاشیه سود در تحلیل بورس

یکی از مواردی که در تابلوی معاملات بورس مشاهده می کنید حجم مبنا است. منظور از حجم مبنا حداقل تعداد سهمی می باشد که باید معامله شود تا سهام در دامنه نوسان کامل کاهش پیدا کند و یا رشد یابد.

بر اساس قوانین موجود حداقل ۲۰ درصد ازتمامی سهام یک شرکت در طی سال باید مورد معامله قرار گیرد.

تابلو معاملات بورس

  • سهم شناور

منظور از سهام شناور سهام هایی هستند که سهامداران آن ها نمی خواهند سهام را نگهدارند و نقشی در مدیریت شرکت داشته باشند بلکه تصمیم دارند در آینده ای نزدیک آن ها را مورد معامله قرار دهند.

  • صف فروش و صف خرید

هنگامی که میزان عرضه یک سهام بیشتر از میزان تقاضا آن باشد صف فروش برای آن سهام تشکیل می گردد و در صورتی که میزان تقاضا از عرضه بیشتر باشد صف خرید شکل می گیرد.علت تشکیل صف فروش عدم استقبال سهامداران به سهام مورد نظر و دلیل تشکیل صف خرید اسقبال مردم از یک سهم است.

  • P/E

منظور از اصطلاح P/E در تابلو معاملات بورس حاصل قیمت سهم بر قیمت سود می باشد. P/E یک سهم از میانگین P/E گروهی که در آن وجود دارد نباید بیشتر باشد، زیرا موجب می شود که از ارزش سهام کاسته شود.

البته گاهی اوقات مواردی پیش می آید و استثناهایی وجود دارد که موجب افزایش ارزندگی بنیادی سهام می شود.

  • EPS

EPS در واقع همان سودی است که برای یک سهام پیش بینی می شود.

اکنون که با اصطلاحات بورسی و مفهوم آن ها آشنا شدید نیاز است که نحوه انجام معاملات و ساعات خرید و فروش را نیز یاد بگیرید.

زمان خرید و فروش در بازار

از ساعت ۸:۳۰ الی ۹ پیش گشایش بازار و سفارش گیری در بازار بورس آغاز می شود. در طی این مدت معامله گران سفارش های خود را در سامانه ثبت می نمایند.

حتما بخوانید
فروش تعهدی چیست؟

به این نکته توجه کنید که خیلی از این سفارش ها جنبه روانی دارند و صرفا به منظور تحریک سایر سهامداران ثبت می شوند. در این تایم هیچگونه معامله ای انجام نمی شود و معاملات از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ صورت می گیرند.

روی معاملاتی که بین ساعات ۹ الی ۹:۳۰ صورت می گیرد نباید چندان حساب نمود زیرا بازی دست حقیقی ها است و فقط باید به تغییرات آن توجه کرد و هرگز نباید هیجانی تصمیم گرفت.

نیاز است پیش از معاملات بهترین سهام ها را از لحاظ عرضه و تقاضا مورد بررسی قرار دهید و با تحلیل آن ها بهترین ها را انتخاب کنید.

تابلو معاملات بورس تهران

معامله بهتر است بر اساس تعداد معاملات صورت گیرد یا حجم معاملات؟

پس از بررسی تابلو بورس تهران بهتر است که پایه تحلیل را حجم معاملات قرار دهید نه تعداد معاملات. زیرا احتمال دارد که فردی تصمیم گرفته باشد که ۵۰ هزار سهم و در ۱۰ سفارش ۵ هزارتایی بخرد و شخصی دیگر به یکباره این کار را انجام دهد.

بنابراین باید به حجم کلی معاملات توجه کنید و ببینید که میانگین حجم معاملات در ماه و روز چقدر است.

تاثیر سهام شناور درمعاملات

سهامداران عمده کمتر معاملات روزانه انجام می دهند و دارای دید بلند مدت و چند ساله ای به سهام های خود هستند. هنگامی که میزان سهام شناور سهامداران خرد خیلی کم است در صورتی که  شرایط خاصی ایجاد نشود موجب شود که سهام رشد قابل توجهی داشته باشد.

چون تقاضا برای سهم افزایش یافته اما به علت کمبود سهام شناور عرضه کننده ای برای این سهام وجود ندارد.

شرکت های دارای سهام شناور پایین شرایط سفته بازی دارند. زیرا اگر شخصی میزان قابل توجهی از سهم شناور که متعلق به سهامداران خرد است خریداری نماید به دلیل عدم عرضه سهم در صف خرید قفل می گردد. البته امکان دارد صف فروش نیز به وجود آید و سهامداران ضرر و زیان فراوانی را متحمل شوند.

حتما بخوانید
نحوه انجام معاملات در بورس

خرید عرضه اولیه

عرضه اولیه با محدودیت همراه است و امکان خرید حجم بالایی از یک سهام وجود ندارد. اگر بخواهید یک سهام که به صورت عرضه اولیه ارائه شده است را در حجم انبوهی بخرید اولین اصلاح در عرضه اولیه بهترین فرصت برای این کار است.

اگر آموزش تابلو بورس را به خوبی فرا گرفته باشید می توانید چند روز پس از عرضه اولیه سهام با خرید آن ها میزان سود خود را افزایش دهید.

قدرت خریدار و فروشنده

 

در تابلو خانی قدرت خریدار و فروشنده بسیار اهمیت دارد. در صورتی که به ازای یک مقدار حجم معامله برابر با تعداد خریداران بیشتر باشد قدرت خریدار کمتر خواهد بود.

علت این موضوع این است که میزان میانگین حجم معامله هر خریدار کمتر از میانگین حجم معامله هر فروشنده می باشد. به میزانی که حجم معاملات بیشتر از حجم مبنا باشد توجه به سهم بیشتر خواهد بود. البته احتمال دارد این حجم فراوان  به منزله خروج پول از سهم باشد.

اطلاع داشتن از نقدینگی و اینکه توجه بازار به چه سمتی است می تواند در میزان موفقیت در بورس بسیار موثر باشد. در هنگام خرید سهام تعداد خریداران و فروشندگان آن را بررسی کنید و اگر تعداد خریداران از فروشندگان کمتر بود سهام می تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد.

ورود و خروج پول به سهم

اگر در تابلوخوانی در بورس مهارت داشته باشید می توانید به راحتی شناسایی ورود و خروج پول هوشمند به سهم را انجام دهید. برخی مواقع این سوال در ذهن افراد ایجاد می شود منظور از اینکه پول وارد یک سهم شده چیست؟ در صورتی که به همان اندازه پول از سهم خارج شده است.

در پاسخ به این سوال باید گفت هنگامی ورود پول به سهم رخ می دهد که قدرت خریدار بیشتر باشد و به عبارتی قدرت خرید حقیقی بیشتر از قدرت فروش باشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.