نظریه مدرن سبد سهام MPT | سایت آموزش بورس ایران
نظریه سبد سهام
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. نظریه مدرن سبد سهام MPT
آموزش بورس

نظریه مدرن سبد سهام MPT

نظریه مدرن سبد سهام MPT بخش های اصلی نظریه مدرن سبد سهام MPTآشنایی با نظریه مدرن سبد سهام مثال آشنایی با نظریه مدرن سبد سهام نظریه سبد سهام بورس یا همان نظریه مدرن سبد سهام، یک روش پر کاربرد و مفید می باشد که به شما در انجام فعالیت های…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نظریه مدرن سبد سهام MPT

نظریه سبد سهام بورس یا همان نظریه مدرن سبد سهام، یک روش پر کاربرد و مفید می باشد که به شما در انجام فعالیت های مالی و اقتصادی کمک بسیاری می کند.

این نظریه، به عنوان یکی از مهم ترین و برجسته ترین تئوری های اقتصادی شناخته می شود و با تکنیک های بسیاری که دارد، به سرمایه گذاران و به ویژه معامله گران، در انجام فعالیت های مالی با ریسک کمتر و همچنین کاهش ریسک در سرمایه گذاری ها کمک بسیاری می کند.

همچنین، با به کارگیری این نظریه در انجام معامله و سرمایه گذاری ها می توانید میزان ریسک خود را به حداقل برسانید و در عوض درآمد و سود بیشتری را کسب کنید.

اما سوال این جا است که این نظریه، چگونه تمامی این کارها را انجام می دهد؟ برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه متن با ما همراه باشید تا شما را با نظریه سبد سهام بورس آشنا کنیم.

سبد سهام

آشنایی با نظریه مدرن سبد سهام

بسیاری از سرمایه گذاران، سهام داران و معامله گرانی که وارد بازار بورس می شوند، می دانند که برای موفقیت و کسب درآمد و سود در بازار بورس باید علاوه بر داشتن دانش و اطلاعات کافی، با انواع نظریه ها و تکنیک های پول ساز و همچنین روش های مدرن کسب سود در بورس، آشنایی داشته باشند تا با به کارگیری آن ها، سود و درآمد بسیاری کسب کنند.

اگر چه که استراتژی مالی هر فرد در بورس، بسیار متفاوت است. اما با توجه به این که بعضی از افراد مبتدی در بورس، تجربه و دانش زیادی ندارند، اما با به کار گیری تکنیک و روش هایی، سود و درآمد بسیاری کسب می کنند.

حتما بخوانید
کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس

به طوری که در عرض یک روز، درآمد میلیونی روانه حساب بانکی آن ها می شود. اما دلیل آن چیست؟ و این افراد از چه تکنیک و روش هایی استفاده می کنند؟

نظریه مدرن سبد سهام، به عنوان یک نظریه بسیار مهم و تاثیر گذار، در دنیای اقتصاد شناخته می شود و همچنین یک نوع ابزار مالی و اقتصادی نیز می باشد. این نظریه در سال ۱۹۵۲ توسط اقتصاددان آمریکایی به نام مارکوتیز ابداع شد. او به دلیل به وجود آوردن این نظریه پول ساز و کاربردی، موفق به کسب جایزه نوبل اقتصاد شد.

این نظریه به شما کمک می کند که با انجام یک سری تکنیک های پول ساز و آشنایی با سبد سهام بورس، میزان ریسک خود را در انجام فعالیت و معامله های بورسی کاهش دهید.

نظریه سبد سهام

بر اساس این نظریه، افرادی که قصد سرمایه گذاری و سهام داری را دارند، باید بدانند که صرفا توجه به ریسک و بازده یک سهم کافی نیست ٬ بلکه در شرایطی که سرمایه گذاران و سهام داران تعداد زیادی سهام و دارایی را خریداری می کنند٬ باید از روش توزیع دارایی استفاده کنند تا میزان ریسک را در معامله های خود کاهش دهند. و در عوض با افزایش بازده، سود بسیار زیادی را کسب کنند و درآمد میلیونی را روانه حساب های بانکی خود کنند.

بر اساس این نظریه، در بازارهای مالی همه افراد به دنبال کسب درآمد و افزایش سود و دارایی های خود هستند و برای کسب این سود، تنها با در نظر گرفتن یک دارایی و سرمایه گذاری بر روی یک ابزار مالی، ریسک بیشتری را به وجود می آورند.

حتما بخوانید
اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایه

این روش، علاوه بر اینکه میزان ریسک را بالا می برد، احتمال ضرر و زیان را نیز افزایش می دهد.  در چنین شرایطی فقط یک روش بسیار مفید بوده آن هم ترکیب چند دارایی و سرمایه گذاری بر چندین بازار مالی می باشد٬ این تکنیک بر خلاف باور اکثر سرمایه گذاران، میزان ریسک را کاهش می دهد و باعث افزایش سود و کسب درآمد شما می شود.

برای مثال اکثر افرادی که به تازگی وارد بازار بورس می شوند، به علت آشنایی نداشتن با سبد های سهام بورس و همچنین نداشتن دانش، تجربه و اطلاعات کافی به دنبال تکنیک هایی هستند که با استفاده از آن ها بتوانند میزان ریسک خود را کاهش دهند و در عوض میزان سود دارایی های خود را افزایش دهند.

به همین علت این افراد فقط یک دارایی بودن ریسک را خریداری می کنند و انتظار کسب سود و درآمد بسیار بالا را دارند٬ اما بازده سود در این روش بسیار کم و اندک بوده و علاوه بر آن، میزان ضرر و زیان شما را افزایش می دهد.

در چنین شرایطی باید از نظریه مدرن سبد سهام بورس استفاده کنید. بر اساس این نظریه، برای سرمایه‌ گذاری و کسب درآمد در بورس شما باید بر روی چندین دارایی و صندوق مالی، سرمایه گذاری کنید.

اکثر سرمایه گذاران  مبتدی و تازه کار بر این باورند که استفاده از این تکنیک میزان ریسک را افزایش می دهد. اما این روش علاوه بر اینکه میزان ریسک را در معامله های شما کاهش می دهد،  باعث افزایش سود دارایی های شما می شود و اکثر سرمایه گذاران حرفه ای از این روش برای کسب درآمد و سود بیشتر استفاده می کنند.

حتما بخوانید
نحوه خرید و فروش آنلاین سهام در بازار بورس ایران

اگر با خواندن این توضیحات به خوبی با نظریه مدرن سبد سهام آشنا نشدید، به مثال متن زیر توجه کنید.

مثال آشنایی با نظریه مدرن سبد سهام

نظریه سبد سهام

برای مثال فرض کنید که شما و دوست تان قصد ورود به بازار بورس را دارید و پس از دریافت کد بورسی از کار گزاری، فعالیت های خود را در بازار بورس آغاز می کنید و هر دو شما تجربه و دانش کافی را ندارید و همچنین با نظریه هایی چون سبد های سهام بورس و… آشنایی کافی نیز ندارید اما از استراتژی های مالی شما با یکدیگر بسیار متفاوت است.

شما فقط بر روی یک دارایی تمرکز می کنید و فقط یک عدد اوراق بدهی را خریداری می کنید و انتظار افزایش سود را دارید این روش، میزان  ریسک شما را کاهش می دهد اما در عوض میزان احتمال ضرر و زیان شما را افزایش می دهد.

حال، دوست شما بر روی چندین دارایی تمرکز می کند و بر سه دارایی سکه، طلا و سهام سرمایه گذاری می کند. این روش، ریسک بسیار بالایی داشته اما در عوض میزان سود او را افزایش می دهد.

نظریه مدرن سبد سهام بر این باور است که اگر شما به جای تمرکز بر روی یک دارایی، بر روی چندین دارایی سرمایه‌ گذاری کنید ٬ با خرید چندین دارایی،  می توانید میزان سود و‌ کسب درآمد خود را افزایش دهید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.