پرتفو(Portfolio) یا پرتفوی | سایت آموزش بورس ایران
پرتفو(Portfolio) یا پرتفوی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. پرتفو(Portfolio) یا پرتفوی
آموزش بورس

پرتفو(Portfolio) یا پرتفوی

پرتفو(Portfolio) یا پرتفوی بخش های اصلی پرتفو(Portfolio) یا پرتفویارزش پرتفوی طریقه مدیریت پرتفویپرتفوی و سبد سهام پیشنهادینکاتی برای تشکیل سبد سهامشاخص بورسبازارهای جهانیبر بازار های داخلی چه تاثیری دارند؟صندوق های قابل معامله ETF تحلیل های اقتصادی و سیاسیشایعه و شایعات در بازار بورساشتباهات و اصلاح کردن آن ها درتحلیل تکنیکال…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

پرتفو(Portfolio) یا پرتفوی

درتحلیل تکنیکال بورس پرتفو یا پرتفوی در واقع یعنی  ترکیب دارایی و سهام اشخاص  حقیقی و حقوقی. در واقع سهام همان دارایی های می باشد که به واسطه سرمایه گذاران خریداری می شود.

هدف به وجود آمدن سبد سهام این است که سهامداران ریسک های انجام شده را بین سهم های خریداری شده خودشان تقسیم کنند.

به طور کلی می توان هدف ایجاد و تشکیل سبد سهام را جلوگیری از کاهش ارزش دارایی های شما  دانست ه گونه ای که اگر هنگام خرید و معامله یکی از معاملات سود کند و دیگری منفی باشد و ضرر کند سود سهام مثبت به وجود آمده ضرر سهام منفی را جبران کند.

به طور کلی شما نباید تمام دارایی تان را وارد بازار بورس کنید چرا که امکان از دست دادن کل دارایی تان وجود دارد. در غیر این صورت امکان ضرر و از دست رفتن دارایی کمتر می باشد.

ارزش پرتفوی

 ارزش پرتفوی به با  ارزش نقدی و مالی سهام هر شخص حقیقی و حقوقی اطلاق می شود.

پرتفوی می تواند در کاهش و کم کردن ریسک به وجود آمده اثر گذار باشد.

طریقه مدیریت پرتفوی

پرتفوی می تواند هم دارای مالک حقیقی و هم می تواند دارای مالک حقوقی باشد.

در واقع پرتفوی برای کاهش ریسک های موجود طوری انتخاب می شود که در حالت عادی و معمولی احتمال کاهش بازده تمام سهام های خریداری شده وجود دارد که به صفر نزدیک باشند.

حتما بخوانید
اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بورس
مدیریت پرتفوی
مدیریت پرتفوی

پرتفوی و سبد سهام پیشنهادی

در واقع صلاحیت و قدرتی که جهت انتخاب حرفه ای هر سهم در نظر گرفته می شود سبد سهام پیشنهادی است.

در تحلیل تکنیکال بورس داخل سبد پیشنهادی برای سرمایه گذاران محدوده ای مد نظر قرار داده شده است که در این محدوده خرید و فروش بسیار مناسبی برای هر سهام صورت می گیرد. سود حاصل از سال های مالی آینده در پیشنهاد هر شخصی مشخص است.

نکاتی برای تشکیل سبد سهام

در تشکیل پرتفوی می توان گفت عواملی مثل شاخص کل و شاخص هم وزن و شاخص بورس و همچنین پرهیز کردن از سرمایه گذاری تک سهمی موثر می باشند و برای این که سبد سهام تشکیل دهید باید به آن ها در بورس توجه کنید.

همچنین یکی دیگر از نکاتی که برای تشکیل سهام یا پرتفوی باید به آن توجه کنید این است که در صورتی که در سهام یک شرکت افت قیمت داشتید در مقابل سهم هایی نیز هستند که با داشتن سود آن را جبران می کنند.

سبد سهام

شاخص بورس

سهامدارانی که برای کنترل و مدیریت پرتفوی خودشان روش مستقیم را انتخاب می کنند باید به نکات شاخص بورس توجه ویژه ای داشته باشند تا بتوانند ریسک سرمایه گذاری را در بازار کاهش دهند و بهترین بازده را داشته باشند.

در حالی که در سرمایه گذاری غیر مستقیم این گونه نیست و این کارشناس و مدیر دارایی است که عواملی که بر روند بازار بورس اثر گذار هستند را مورد بررسی قرار می دهد که می توان گفت ویژگی برجسته سرمایه گذاری محسوب می شود.

حتما بخوانید
سود تقسیمی (DPS)
بازارهای جهانیبر بازار های داخلی چه تاثیری دارند؟

افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند قبل از شروع سرمایه گذاری باید بدانند که بازارهای جهانی تاثیر چشمگیری در بازارهای داخلی دارند تا این عامل باعث شکست آن ها نشود.

به طور کلی می توان گفت این تاثیر به قدری قوی است که اگر حوادث طبیعی در صنعتی مشکلی ایجاد کند قطعا در همان صنعت در داخل نیز مشکلاتی به وجود خواهد آمد و تاثیر مثبت یا منفی خواهد گذاشت.

به همین علت قبل از این که پرتفوی یا سبد سهامی تشکیل دهید حتما برای تحلیل تکنیکال بورس  و اخبار بازارهای جهانی را دنبال کنید به خصوص بازارهای که سرمایه گذاری های عمده در آن ها انجام می شود بسیار ضرروری است.

صندوق های قابل معامله ETF

یکی از راه های مناسب برای سرمایه گذاری های غیرمستقیم در داخل بازار سرمایه می تواند صندوق های مشترک یا ETF باشد.

همچنین این پیشنهاد برای کسانی که حرفه و زمان لازم برای سرمایه گذاری در داخل بازار را ندارند مناسب است که در کنار پرتفوی صندوق های مشترک گزینه بسیار مناسبی است.

صندوق های قابل معامله ETF

در این صندوق گروهی از معامله گران با تجربه و با حرفه ای قصد دارند تا بهترین بازدهی را برای سرمایه گذاران فراهم کنند.

تحلیل های اقتصادی و سیاسی

بهتر است برای موفقیت در بازار بورس دائما اخبار بورس که تاثیر گذار و مهم هستند را دنبال کنید.

همچنین افرادی که در بازارهای بورسی به موفقیت های زیادی دست یافته اند و توانسته اند پرتفوی و سبد سهام تشکیل دهند دائما اخبار بورس و خبرهای مهم و اثرگذار را دنبال کرده اند تا بتوانند به ساخت و اجرای استراتژی های دست یابند که دریافت سود و بازده چشمگیری دارد و همچنین از تحلیل های اقتصادی و سیاسی نیز استفاده زیادی کرده اند.

حتما بخوانید
معاملات آپشن سهام

موارد زیادی در بازار بورس اثر گذار هستند از جمله: قیمت های جهانی نفت و طلا و نابرابری و برابری ارز و واحدهای مال کشورهای مختلف نرخ تورم داخل و خارجی تولید خالص و ناخالص داخلی و همچنین رشد اقتصادی از عوامل موثر نیز می باشند.

شایعه و شایعات در بازار بورس

اخبار و اطلاعات بازارهای مالی و بورسی بسیار مهم هستند اما نباید در دام اخبار و شایعات تقلبی افتاد. بعضی از سهامداران بزرگ با انتشار اخبار نادرست و تقلبی و شایعات قصد دارند که بازار را به سمت میل خودشان سوق دهند.

در این حالت شما می توانید با دنبال کردن اخبار درست و موثق از ضرر و افتادن به دام چنین شایعات و اخباری پیشگیری کنید.

اشتباهات و اصلاح کردن آن ها

اگر می خواهید در بازار بورس موفق عمل کنید بهتر است منطقی تصمیم بگیرید نه از سر شانس و احساس.

اگر شما سهامی را خریداری کرده اید که احتمال ضرر بیش از حد آن وجود دارد بهتر است قبل از اینکه متحمل ضرر شوید آن سهم را بفروشید در این حالت در واقع شما جلوی ضرر را گرفته اید. که کاری صادق می باشد.

همچنین هیچوقت این شرایط پیش نیامده است که تمامی معاملات انجام شده در بازار بورس منجر به سود شوند ابتدا بهتر است اشتباه خودتان در انتخاب سهام را بپذیرید و بعد از آن به اصلاح اشتباه تان اقدام کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.