ارزش دفتری سهام (Book Value) | سایت آموزش بورس ایران
ارزش دفتری سهام
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. ارزش دفتری سهام (Book Value)
آموزش بورس

ارزش دفتری سهام (Book Value)

ارزش دفتری سهام (Book Value) بخش های اصلی ارزش دفتری سهام (Book Value)محاسبه کردن ارزش دفتری برای سهم چه فایده ای دارد؟مزیت استفاده کردن از ارزش دفتری سهامارزیابی ارزش سهام با استفاده از ارزش دفتریحقوق صاحبان سهام ارزش دفتری سهام بورس، یک دارایی هزینه خرید اصلی آن است که برای…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

ارزش دفتری سهام (Book Value)

ارزش دفتری سهام بورس، یک دارایی هزینه خرید اصلی آن است که برای هرگونه تغییر بعدی، مانند کاهش ارزش یا استهلاک تنظیم می شود.

ارزش دفتری یا بهای خالص یک دارایی است که در ترازنامه‌ شرکت ثبت می‌ شود و از طریق کم کردن هرگونه هزینه‌ استهلاک انباشته از قیمت خرید یا بهای تاریخی یک دارایی محاسبه می ‌شود. در حقیقت، ارزش دفتری معیاری کلیدی است که سرمایه گذاران برای اندازه گیری ارزش سهام از آن استفاده می کنند.

ارزش دفتری سهام

در حسابداری، ارزش دفتری از تقسیم حقوق صاحبان سهام در ترازنامه بر تعداد سهام به دست می ‌آید و بر اساس آن در صورت انحلال شرکت و پس از پرداخت تمام بدهی های شرکت به ازای هر سهم نصیب سهام‌ داران می‌ شود.

ارزش دفتری سهام یکی از مفاهیم کلیدی در سرمایه گذاری است. راه شناسایی سهام کم ارزش، تعیین تجربی ارزش ذاتی سهام است که به عنوان معیاری در نظر گرفته می شود که می توان قیمت سهام را با یک دیگر مقایسه کرد.

اگر این ارزش ذاتی بالاتر از قیمت سهام موجود در بازار امروز باشد، سهام را می توان کم ارزش ارزیابی کرد.

محاسبه کردن ارزش دفتری برای سهم چه فایده ای دارد؟

با پیدا کردن ارزش دفتری هر سهم در صورت عدم اطمینان از ارزش بازار می توانید از آن استفاده کنید. همان طور که می توانید تصور کنید، تجزیه و تحلیل مناسب ترازنامه نیاز به کار کمی دارد.

حتما بخوانید
نحوه انجام معاملات در بورس

یکی از راه های جلوگیری از این امر، پیدا کردن سهام هایی است که این سطح کار تفصیلی برای تعیین ارزش آن ضروری نیست.

ارزش خالص دفتری ملموس و ارزش خالص دارایی فعلی، از جمله این اقدامات هستند که تا یک درجه یا فرایند ارزیابی ترازنامه را ساده تر می کنند. برای محاسبه کردن ارزش دفتری سهام بورس، نیاز به این داریم که ارزش دفتری شرکت را در نظر بگیریم و آن را به تعداد کل سهام تقسیم کنیم.

ارزش دفتری سهام

مزیت استفاده کردن از ارزش دفتری سهام

از مزیت های اصلی استفاده از ارزش دفتری به عنوان مبنایی برای ارزیابی یک شرکت این است که هیچ گونه استنباط شخصی در محاسبه آن دخیل نمی شود.

هنگامی‌ که دارایی را خریداری می کنید، هزینه‌ خرید آن برای ثبت ارزش آن دارایی وارد ترازنامه می‌ شود. پس از گذشت مدتی، آن دارایی مورد استفاده قرار می گیرد و به‌ تدریج هزینه‌ استهلاک، ارزش ثبت شده دارایی در ترازنامه را کاهش می ‌دهد.

اگرچه روش های محاسبه‌ استهلاک معمولا افت واقعی ارزش دارایی در طول زمان را نشان نمی دهند، اما این تخمین، دیدگاه نسبتاً دقیقی از ارزش فعلی دارایی را به شما ارائه می دهد.

سرمایه گذارانی که معاملات سهام شان را بر مبنای ارزش یک شرکت انجام می دهند به رقم این ارزش توجه زیادی می کنند. اگر ارزش یک سهام کم تر از مبلغ ارزش دفتری اش باشد، معمولا سرمایه گذاران آن را به چشم فرصتی برای خرید زیر قیمت یک دارایی می‌ بینند.

ارزیابی ارزش سهام با استفاده از ارزش دفتری

یکی از روش های بسیار ساده برای استفاده از ارزش دفتری سهام برای تعیین میزان کم ارزش بودن آن، بررسی نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری است.

حتما بخوانید
بررسی روش های تحلیل بنیادی بورس

مقادیر دارایی های موجود در دفتر ها می تواند تفاوت زیادی با ارزش واقعی این دارایی ها در بازار داشته باشد، ما باید سعی کنیم کل ترازنامه را مجدداً تجدید نظر کنیم تا به ارزش های بازار نزدیک تر شود و سپس ارزش دفتری آن را مجدداً محاسبه کنیم.

یک سرمایه گذار با ارزش خوب نیز در تخمین خود کاملاً محافظه کار خواهد بود. اگر سرمایه گذار ارزش احساس کند که این دارایی ها ممکن است ارزش بسیار کمی داشته باشند، می توان کل دارایی ها را به سادگی دور ریخت.

معمولا، تنها چیزی که ارزش خود را در این محاسبه مجدد از ارزش دفتری حفظ می کند پول نقد کوتاه مدت است.

سهام شرکت ها به روش های مختلفی ارزش گزاری می شود. یکی از ساده ترین روش های این سهام، روش ارزش گزاری دفتری است. ایراد اصلی که می توان از این روش گرفت، ارزش دفتری برای ارزش گزاری یک شرکت از معادله حساب داری استفاده می کند که ثابت است.

به خاطر همین، هر گونه عواملی از جمله تورم و نوسانات نرخ بهره که در ارزش یابی کلی یک دارایی موثر است، در نظر گرفته نمی شود که همین عوامل سبب ایجاد فاصله بیشتری بین ارزش دفتری و ارزش واقعی بازار می شود.

ارزش دفتری سهام
ارزش دفتری سهام

حقوق صاحبان سهام

ارزش بازار، ارزش شرکت است که بر اساس ارزش دفتری سهام بورس برجسته، در بازار یا سرمایه بازار آن تعیین می شود. ارزش بازار بیشتر از ارزش دفتری یک شرکت است، زیرا ارزش بازار موارد غیر مشهود و همچنین چشم انداز رشد در آینده را تصرف می کند.

حتما بخوانید
شاخص بورس بیانگر چه چیزی است؟

ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام در هر سهم به نسبت حقوق صاحبان سهام عادی تقسیم بر تعداد سهام مانده است . این رقم نشان دهنده حداقل ارزش سهام شرکت است و ارزش دفتری یک شرکت را بر اساس هر سهم اندازه گیری می کند.

ارزش دفتری هر سهم توسط سرمایه گذاران برای تعیین ارزش منصفانه یک سهم مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که شرکت های دولتی در اختیار سهام داران هستند، این به عنوان کل سهام داران نیز شناخته می شود.

ارزش دفتری شامل کلیه تجهیزات و املاک متعلق به شرکت ها و همچنین هرگونه دارایی نقدی یا موجودی موجود است. ارزش دفتری سهام بورس، مجموع حقوق صاحب های سهام یا ارزش خالص دارایی یک شرکت است.

همچنین کلیه بدهی های شرکت، مانند بدهی یا مالیات را بر عهده دارد. برای به دست آوردن ارزش دفتری، باید تمام آن بدهی ها را از کل دارایی های شرکت کم کنید. این مقادیر در ترازنامه یک شرکت یافت می شود.

روش ارزش گذاری به شیوه دفتری یکی از ساده ترین روش ها به حساب می آیند. از ایراداتی که در خصوص استفاده از ارزش دفتری برای ارزش گذاری مطرح می‌ شود این است که بر مبنای معادله حساب داری بوده و ثابت است.

بعضی از تحلیل گران که از ارزش دفتری برای اکثر شرکت ها استفاده می‌ کنند، علاوه بر ارزش دارایی های فیزیکی، ارزش دارایی های نا مشهود را برآورده کرده و در محاسبه خود در نظر می گیرند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.