سال مالی شرکت های بورسی | سایت آموزش بورس ایران
سال مالی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. سال مالی شرکت های بورسی
آموزش بورس

سال مالی شرکت های بورسی

سال مالی شرکت های بورسی بخش های اصلی سال مالی شرکت های بورسیروز شروع سال مالی و پایان آن یعنی چه؟گزارش های میان دوره ای شرکت هانکاتی در خصوص دوره مالی و سال مالی نکتهاظهار نامه مالیاتی چیست؟ در سال مالی شرکت های بورس به طور کلی پایه و اساس…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

سال مالی شرکت های بورسی

در سال مالی شرکت های بورس به طور کلی پایه و اساس هر شرکت بر مبنای امور مالی آن شرکت است. بنابراین نکته حائز اهمیت گزارش مالی شرکت ها می باشد.

بهتر است بدانید هر شرکت یک سالی مالی برای تنظیم میزان سود و زیان و به طور کل امور حسابداری دارد. سال مالی هر شرکتی ۱۲ ماه است این شروع سال مالی می تواند از اولین ماه سال یعنی فروردین باید و تا اسفند ادامه داشته باشد و حتی می تواند طبق اساسنامه شرکت از ماه و روز به خصوصی شروع شده باشد.

برای این که مقدار سود آوری و مقدار زیان یک شرکت را استخراج کنیم بهترین راه گزارش های مالی شرکت می باشد. در واقع شرکت های بورسی باید هر ۳ماه از عملکرد خودشان گزارشی را ارائه بدهند.

برای تحلیل بنیادی بورس اکثر سرمایه گذاران از گزارش های دوره ای شرکت استفاده می کنند. بعد ازاستفاده از این گزارش های دوره ای و مشخص شدن شرکت های خاصی که سوداوری آن ها تضمین شده است در دایره طلایی سهام قرار می گیرند.

همچنین مهم ترین عامل مورد بررسی در تحلیل های بنیادی گزارش های میان دوره ای شرکت است. هدف از بررسی گزارش های میان دوره ای در تحلیل بنیادی این است که شرکت ها را به دو دسته سودآور و زیان ده تقسیم کنیم.

سال مالی
سال مالی

چرا که سرمایه گزاران با شناسایی این شرکت های سودآور و سرمایه گذاری در آن ها میزان ریسک خود را کاهش می دهند. برای این که سود و زیان شرکت ها را بدانیم و برای بررسی گزارش های میان دوره ای باید ابتدا عنوان سال مالی شرکت های بورس را بفهمیم.

حتما بخوانید
تعیین حد ضرر در سرمایه‌گذاری

به یک دوره کامل مالی با زمان یکسال سال مالی گفته می شود که در این دوره از سال گزارش های مالی حسابداری نیز مورد بررسی قرار می گیرد. برای شروع سال مالی تاریخ تعریف شده ای وجود ندارد و این مورد به یک شرکت بستگی دارد که از چه زمانی می خواهد شروع کند و تا چه تاریخی ادامه دهد.

همچنین ممکن است سال مالی در شرکت ها باهم تفاوت داشته باشد ولی مدت زمان آن همیشه ۱۲ ماه خواهد بود که در این صورت نیازی نیست سال مالی حتما از فروردین شروع شود و تا اسفند باشد در واقع این امکان وجود دارد که از هر ماهی شروع شود.

می توان گفت هر شرکتی طبق قوانین موظف است بعد از گذشت ۴ ماه از سال مالی اقدام به تشکیل «مجمع عمومی عادی سالیانه و تصویت صورت های مالی» شرکت کند در این حالت حداکثر بعد از۸ ماه موظف است که سود نقدی سهامداران را پرداخت کند.

سال مالی چیست
سال مالی چیست

روز شروع سال مالی و پایان آن یعنی چه؟

همان طور که گفته شد نیازی نیس شروع سال مالی و پایان آن طبق شروع و پایان سال شمسی باشد و می تواند در هر ماهی باشد. هر شرکتی می تواند سال مالی مخصوص خود را داشته باشد اما اکثر شرکت ها به این گونه است.

به طور مثال: مثلا اگر سال مالی یک شرکت ۳۰مهر هر سال بسته می شود ۱آبان می شود شروع سال مالی جدید در این حالت گفته می شود که یک شرکت دارای سال مالی متفاوتی است. همچنین سال مالی شرکت های بورس قابل تغییر است و برخی شرکت ها اقدام به تغییر سال مالی می کنند.

حتما بخوانید
اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بورس

گزارش های میان دوره ای شرکت ها

گزارش های میان دوره ای شرکت یعنی اطلاعات فروش و تولید و مسائل مالی شرکت که توسط شرکت و در دوره های مختلف ارائه می شود. این گزارش ها در بازه زمانی سه ماهه- شش ماهه- نه ماهه و سالانه شرکت داده می شود.

شرکت های که در بورس پذیرفته شده اند باید هر سه ماهه عملکردشان را در سایت بورس کدال منتشر کنند. این سایت سامانه ای جامع اطلاع رسانی ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار است.

نکاتی در خصوص دوره مالی و سال مالی

به طور کلی می توان گفت تمامی شرکت های که در بازار بورس پذیرفته شده اند موظف هستند که گزارشات مالی خود را در دوره ای ۳ ماهه و به طور میان دوره تهیه کنند.

تا هنگام تصفیه کردن واحد تجاری گزارشاتی که تهیه شده است جنبه برآوردی دارد.

می توان گفت معمول ترین دوره مالی یک ساله است.

زمانی که فعالیت واحد تجاری به پایین ترین سطح خود برسد. معمولا پایان دوره مالی در نظر گرفته می شود.

با توجه به کاربرد گزارشات مالی می توان صورت های مالی را در بازه های کوتاه تر مثلا یک ماه تهیه کرد.

در بازار بورس تحلیلگران برای این که برای خرید و فروش تصمیم بگیرند عملکرد سه ماهه و مقایسه آن با پیش بینی سودی که توسط شرکت ارائه شده را مورد بررسی قرار می دهند.

سال مالی شرکت های بورسی
سال مالی شرکت های بورسی

نکته

در واقع می توان گفت سال مالی شرکت های بورس  نه تنها از لحاظ احتساب سود و زیان صاحبان سهام حائز اهمیت است بلکه این مورد برای احتساب مالیات نیز به کار می رود.

حتما بخوانید
اوراق بدهی چیست ؟

از لحاظ حقوقی اگرچه تعیین دوره مالی شرکت برای مدتی بیشتر از یک سال اشکالی ندارد اما از لحاظ مالیاتی جز در برخی موارد استثنایی نمی توان دوره مالی و گزارشات مالی یک شرکت را برای مدتی بیشتر یا کمتر از یک سال معین نمود و تمامی شرکت ها موظف هستند گزارشات مالی دوره ای خود و حساب سود و زیان را سال به سال تنظیم کرده و آن را به دارایی تقدیم کنند تا مالیات سود آن ها بر اساس سود سالیانه شان تعیین شود.

اظهار نامه مالیاتی چیست؟

به طور کلی به کارنامه مالی یک سال شرکت ها و موسسات کاری و یا اشخاص حقوقی یا حقیقی که برای انجام محاسبات دقیق خود آن را به سازمان امور مالی بدهند را اظهار نامه مالیاتی می گویند.

این اظهارنامه سه ساله توسط این شرکت ها و موسسات باید به سازمان امور مالی داده شود و تمامی آن ها موظف هستند اظهارنامه را به طور کامل تکمیل نمایند.

همچنین در صورت تنظیم صحیح ترازنامه مالیاتی است که وضعیت یک شرکت در پایان سال مالی تعیین می شود و می توان با بررسی و مقایسه آن با ترازنامه قبلی فعالیت های سودآور یا زیان آور شرکت را مشخص کرد. در واقع ترازنامه نشان دهنده عملیات یک شرکت در طی یک سال می باشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.