قیمت اسمی و تفاوت آن با ارزش اسمی | سایت آموزش بورس ایران
قیمت اسمی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. قیمت اسمی و تفاوت آن با ارزش اسمی
آموزش بورس

قیمت اسمی و تفاوت آن با ارزش اسمی

قیمت اسمی و تفاوت آن با ارزش اسمی بخش های اصلی قیمت اسمی و تفاوت آن با ارزش اسمیارزش بازاری سهم (ارزش اسمی) چیست؟منظور از قیمت اسمی سهام چیست؟قیمت اسمی و ارزش اسمی چه تفاوتی باهم دارند؟ تحلیل بورس که در آن افراد فعال در بازار با واژگانی از جمله…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

قیمت اسمی و تفاوت آن با ارزش اسمی

تحلیل بورس که در آن افراد فعال در بازار با واژگانی از جمله قیمت اسمی و قیمت واقعی مواجه می شوند. می توان گفت به طور کلی هر سهم دارای چهار نوع قیمت است:

قیمت دفتری

قیمت ذاتی

قیمت اسمی

قیمت واقعی

برای ورود به بازار بورس باید با اصطلاحات مالی آشنا باشید که از پایه های اصلی ورود به بازار محسوب می شوند. دانستن چنین اطلاعاتی زمانی به کارمان می آید که می خواهیم شرکت های یک صنعت را مقایسه کنیم و گزینه بهتر را جهت خرید سهام انتخاب کنیم.

در واقع هر شرکت سهمی به تعداد مشخصی سهام تقسیم شده است که سرمایه گذاران برای خرید اقدام می کنند و در آخر به اندازه میزان سرمایه گذاری شان مالک شرکت می شوند.

این که ندانید سهمی که می خرید چه ویژگی های دارد و شما را به چه منافعی می رساند و چه مسئولیت های را دارد ممکن است که در آینده دچار زیان شوید.

در صورتی که عرضه افزایش یابد سهام کاهش می یابد و اگر این روند ادامه دار باشد امکان دارد قیمت سهم حتی زیر قیمت اسمی برسد اما اگر تقاضا افزایش یابد نشان از عملکرد خوب شرکت است که باعث افزایش قیمت اسمی خواهد شد.

ارزش اسمی

ارزش بازاری سهم (ارزش اسمی) چیست؟

یکی از مفاهیمی که هر سهام دار در نهایت با آن روبه رو می شود ارزش بازار سهم است. در واقع به طور کلی می توان گفت که ارزش اسمی بزرگی یک شرکت را نشان می دهد. این گزینه می تواند به عنوان یک موضوع قابل توجه در شرکت در نظر گرفته شود.

حتما بخوانید
ارزش خالص دارایی ها (NAV)

در واقع سهامداران باید در کنار سایرعوامل ارزش بازار را نیز مد نظر قرار دهند و در نهایت به انتخاب سهام یک شرکت برای خرید اقدام کنند. در نتیجه دو عامل می تواند بر میزان ارزش بازار سهام یک شرکت اثر گذار باشد از جمله: قیمت روز سهام یک شرکت و تعداد سهامی که منتشر شده است.

هرچه که یک شرکت سهام بیشتری را منتشر کند و به گونه ای سرمایه بیشتری را داشته باشد جزو شرکت هایی است که با ارزش بالا در نظر گرفته  می شود.

نکته قابل توجه دیگر این که هرچه که تقاضا برای سهام یک شرکت بیشتر باشد قیمت آن سهم هم به عنوان یک عامل تعیین کننده ارزش بازار افزایش می یابد. بنابراین می توان گفت که عرضه و تقاضا به عنوان عامل تعیین کننده می تواند در این مفهوم تاثیر گذار باشد.

در نتیجه هر چه که ارزش بازار یک شرکت بیشتر باشد شرکت نیز بزرگ تر است. به طور کلی می توان گفت که هرچه شرکت منابع مالی یا سرمایه قوی تری داشته باشد می تواند در شرایط بحرانی به آسانی مدیریت کند و به ثبات برگردد.

بنابراین دقت داشته باشید که خرید سهام شرکتی که سرمایه و سهام قوی تری دارد شما را کمتر دچار ریسک می کند.

البته ارزیابی ریسک به صورت دقیق تر نیازمند توجه به نکته های دیگر نیز می باشد. به طور مثال اثر گذاری ارزش بازار بر شاخص های مهم بازار به ویژه شاخص کل نکته ای است که باید به آن توجه کنید.

در واقع رشد بیش از حد سهام یک شرکت یا افت آن می تواند ارزش بازار سهام یک شرکت را تغییر دهد.

حتما بخوانید
فرق اسیلاتور با اندیکاتور چیست؟

تفاوت قیمت اسمی و ارزش اسمی

منظور از قیمت اسمی سهام چیست؟

مهم ترین ویژگی در تحلیل بورس و بازار سهام قیمت است. قیمت انواع مختلفی دارد در این قسمت به قیمت اسمی اشاره خواهیم کرد. قیمت اسمی سهام مبلغی است که زمان انتشار و چاپ برگه سهام توسط یک شرکت روی آن نوشته می شود.

برای این که قیمت اسمی یک سهم را بدانید می توانید از برگه سهام شرکت استفاده کنید.

تعداد سهام منتشر شده و قیمت اسمی هر یک از سهام به علاوه تعداد سهامی که سهام دار در اختیار دارد از جمله مواردی است که روی برگه سهم نوشته شده است.

این قیمت در اساسنامه شرکت نیز درج می شود اما هرگز قیمت اصلی برای مبادله و خرید و فروش نخواهد بود در واقع قیمت خرید و فروش هر سهم در بازار فقط با عرضه و تقاضا معلوم می شود.

و همچنین قیمت بازاری می تواند با قیمت اسمی متفاوت باشد یا حتی بیشتر و کمتر از ارزش اسمی آن باشد. یک ویژگی مهم برای بررسی شرکت می تواند قیمت باشد. اما قیمت اسمی به تنهایی نمی تواند برای شناسایی سهام یک شرکت در بازار بورس راهنمای خوبی باشد.

قیمت اسمی می تواند عامل تعیین کننده در ارزش سهام باشد. همچنین در مفهوم ارزش سرمایه نیز اهمیت زیادی دارد. عدد ۱۰۰ تومان مبنای محاسبات زیادی در بازار بورس و دیگر مفاهیم مالی است.

همچنین سرمایه یک شرکت در بازار بورس از ضرب تعداد سهام آن در عدد۱۰۰ تومان به دست می آید. برای این که تعداد سهام یک شرکت را تعیین کنید باید سرمایه موجود شرکت را بر عدد ۱۰۰ تومان تقسیم کنید.

حتما بخوانید
توقف نمادهای معاملاتی اوراق بهادار به چه صورت است؟

تحلیل سهم

قیمت اسمی و ارزش اسمی چه تفاوتی باهم دارند؟

مفهومی که برای ارزیابی اندازه یک شرکت و همین طور ریسک محتمل شده بر سهام دار شناخته می شود ارزش بازار است. اهمیت قیمت اسمی با سایر انواع قیمت ها مشخص می شود که دلیل آن نوشته شدن قیمت اسمی مانند قیمت ثابت روی برگه سهام درج می شود.

همان طور که گفته شد این قیمت نمی تواند به تنهایی عاملی برای ارزیابی و شناخت یک شرکت باشد اما ارزش بازار می تواند اطلاعاتی را درباره شرکت ها به ما بدهد که در کنار عوامل دیگر به یک دید جامع تری برای سرمایه گذاری در تحلیل بورس برسیم.

تفاوت دیگر قیمت اسمی با ارزش اسمی این است که قیمت اسمی قادر است ارزندگی یک سهم را به ما نشان دهد اما ارزش بازاری هم قیمت و هم تعداد سهامی را در خود نگه داشته است.

در واقع به طور کلی می توان گفت که قیمت اسمی می تواند جز کوچکی از ارزش بازاری سهام به حساب آید. این دو مفهوم در واقع بخش کوچکی برای شناخت سهام یک شرکت هستند و برای این که بتوانید سهام یک شرکت را به طور دقیق تر بررسی کنید باید با مفاهیم گسترده تر و بیشتری آشنا شوید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.