حد ضرر در تحلیل بورس | سایت آموزش بورس ایران
تعیین حد ضرر
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. حد ضرر در تحلیل بورس
آموزش بورس

حد ضرر در تحلیل بورس

حد ضرر در تحلیل بورس بخش های اصلی حد ضرر در تحلیل بورسپادکست حد ضرر در تحلیل بورستعریف حد ضررتعیین حد ضرر در تحلیل بورسحد ضرر ثابتطبق الگوهای قیمتیبر اساس نقاط مهم نمودار  یکی از روش های تحلیل بورس، استفاده از چارت و نمودارهای قدیمی یک سهم، برای پیشگویی وضعیت…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

حد ضرر در تحلیل بورس

یکی از روش های تحلیل بورس، استفاده از چارت و نمودارهای قدیمی یک سهم، برای پیشگویی وضعیت آینده آن می باشد. در روش تکنیکال، ابزار اصلی تحلیل گران، نمودار و الگوهای تغییر رفتار سهم در طول زمان می باشد.

پادکست حد ضرر در تحلیل بورس

زیرا آن ها معتقدند که در صورت یکسان بودن همه شرایط، نوسانات قیمت یک سهم از یک الگوی خاص پیروی می کند و در طول زمان تکرار می شود.

لذا در این شیوه تحلیل بورس، نمودارهای قدیمی را باید به طور کامل بررسی کرد تا بتوان الگوهای جدید ترسیم نمود.

حد ضرر در تحلیل بورس

حتما باید قبل از خرید سهم، حد ضرر آن را تعیین کرد

تعریف حد ضرر

لازم است قبل از ورود به هر سهم، آن را از همه جوانب تحلیل کرد. اما اگر نتوانستیم به خوبی از عهده تحلیل بورس برآییم و برخلاف انتظار ما، روند سهم نزولی شد، دو راه پیش روی ماست:

  1. یا باید تا زمانی که روند سهم مجدد صعودی شود، در سهم باقی بمانیم.
  2. و یا باید، ضمن قبول درصدی ضرر، از سهم خود خارج شویم.

اگر برای باقی ماندن در سهم، برنامه ای دارید و البته ریسک زیاد مالی و البته زمانی آن را می پذیرید، نیاز به خروج از سهم نیست.

در غیر این صورت، فروش سهم، امری منطقی به نظر می رسد. البته پیشنهاد می شود که جهت جلوگیری از خواب سرمایه، در سهمی که بر خلاف تحلیل بورس پیش رفته است، از آن خارج شوید

حتما بخوانید
شاخص بورس چیست

اغلب سرمایه گذاران در تحلیل سهام، برای سود و ضرر خود محدوده هایی تحت عنوان حد سود و حد ضرر، معین می کنند. این حدود بر اساس روش تکنیکال تحلیل بورس محاسبه می شود.

یکی از ملزومات طراحی یک پلن موفق و کارآمد، تعیین حد ضرر برای آن می باشد. حتما باید قبل از خرید سهم، حد ضرر آن را تعیین کرد.

وقتی برخلاف انتظار ما، روند سهام مورد نظر، نزولی شد و به حد ضرری که تعیین کرده بودیم رسید، باید سهم را فروخت تا ضرر بیشتری را متحمل نشویم.

یکی از فاکتورهای حد ضرر، حجم خرید ما هست. اگر حجم معاملاتی بالا باشد، نمی توانیم حد ضرر کمی را انتخاب کنیم. همچنین وقتی که قیمت سهام ما افزایش یافت،  باید حد ضرر را به تناسب آن افزایش داد.

تعیین حد ضرر

تعیین حد ضرر برای همه یکسان نیست

تعیین حد ضرر در تحلیل بورس

در روش تکنیکال، چندین روش برای تعیین حد ضرر وجود دارد. برخی از آن ها ساده تر و کاربردی تر هستند. برای تعیین نقطه حد ضرر باید اطلاعات کافی از تحلیل بورس به روش تکنیکال را دارا بود.

البته روش تعیین حد ضرر، بستگی به استراتژی و پلن سرمایه گذار و همچنین قابلیت ریسک پذیری او دارد.

لذا همان گونه که نمی توان انتظار داشت تحلیل بورس از دیدگاه همه یکسان باشد، تعیین حد ضرر هم برای همه سرمایه گذاران به یک روش نخواهد بود.جهت تعیین نمودن حد ضرر چندین روش وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

  1. حد ضرر ثابت
  2. طبق الگوهای قیمتی
  3. بر اساس نقاط مهم نمودار
حتما بخوانید
شاخص بورس بیانگر چه چیزی است؟

حد ضرر ثابت

حد ضرر ثابت را می توان از دو طریق زیر محاسبه نمود:

  • حد ضرر به عنوان یک عدد ثابت
  • حد ضرر به عنوان یک درصد ثابت

در تحلیل بورس، تعیین حد ضرر ثابت بسیار ساده می باشد، و می توان آن را بر اساس تومان و یا بر اساس درصد تعیین کرد. به عنوان مثال اگر شما سهمی را در قیمت ۱۰۰۰ تومان خرید و حد ضرر ۱۲۰ تومانی برای آن تعیین کرده باشید، با رسیدن قیمت سهم به ۸۸۰ تومان، باید آن را بفروشید.

اگر برای سهم ۱۰۰۰ تومانی حد ضرر ۱۰درصد تعیین کرده باشید، با رسیدن قیمت سهم به ۹۰۰ تومان باید آن را بفروشید.

تعیین حد ضرر

تعیین حد ضرر، بستگی به استراتژی و پلن سرمایه گذار و همچنین قابلیت ریسک پذیری او دارد

طبق الگوهای قیمتی

در این حالت، ابتدا باید با الگوها آشنا باشید و نقطه ضرر هر الگو را بدانید. در این صورت به راحتی می توانید پس از این که قیمت به نقطه مذکور رسید، از سهم خارج شوید.

بر اساس نقاط مهم نمودار 

در این حالت باید با استفاده از نمودارهای تحلیل تکنیکال، نقاط ضرر را روی نمودار مشخص کنید.

پیشنهاد می شود برای آموزش مطالب مرتبط، رادیو بورس را چک کنید. همچنین مطالب آموزشی سایت جامع بورس را دنبال نمایید. حتی می توانید از سایت کارگزاری خود نیز مشاوره بگیرید

خلاصه:

در تحلیل بورس، گزاره ای به نام حد ضرر وجود دارد . طبق این گزاره، جهت جلوگیری از نابودی اصل سرمایه باید در نقطه حد ضرر (که روش تعیین آن متفاوت است)، از سهم خارج شد.

این نقاط را باید قبل از ورود به یک سهم تعیین کرد. روش تحلیل گران برای محاسبه این گزاره بسیار متفاوت می باشد

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.