پولبک در تحلیل بورس | سایت آموزش بورس ایران
نمایش پولبک
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. پولبک در تحلیل بورس
آموزش بورس

پولبک در تحلیل بورس

پولبک در تحلیل بورس بخش های اصلی پولبک در تحلیل بورسپادکست پولبک در تحلیل بورستحلیل تکنیکال بورستعریف پولبکانواع پولبکپولبک معمولی (normal pullback)پولبک خارجی (outside pullback)پولبک داخلی (inside pullback) تحلیل بورس با استفاده از پولبکخلاصه: یکی از روش های مرسوم تحلیل بورس، روش تکنیکال می باشد. در این روش، اطلاعات مربوط…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

پولبک در تحلیل بورس

یکی از روش های مرسوم تحلیل بورس، روش تکنیکال می باشد. در این روش، اطلاعات مربوط به قیمت یک سهم را باید روی نمودار پیاده نمود.

بررسی این گونه نمودارها در مورد تاریخچه سهم، اطلاعات خوبی در مورد حال و البته آینده سهام در اختیار تحلیل گران قرار می دهد. لذا تعداد زیادی از سرمایه گذاران از این روش استفاده می کنند.

پادکست پولبک در تحلیل بورس

برای تحلیل سهام می توانید از سایت بورس معتبر استفاده کنید. تحلیل برخی سهم ها در سایت کارگزاری وجود دارد.

پولبک
پولبک

تحلیل تکنیکال بورس

تعریف پولبک

یکی از مفاهیم مهمی که در تحلیل بورس کارآرایی زیادی دارد، پولبک (pullbaack) می باشد. پولبک را اصولا از روی نمودار مشخص می کنند.

نمایش پولبک
نمایش پولبک

نمایش پولبک روی نمودار

یک سهم همیشه روند صعودی یا نزولی مطلق نداشته و اغلب حالت نوسانی دارد. حتی اگر برای یک سهم، روند صعودی، پیش بینی شده باشد، ممکن است قبل از شروع روند صعودی خود، خلاف پیش بینی ها حرکت کرده و به سطح مقاومت یا حمایت خود باز گردد. اما اغلب پس از آن مجدد روند پیش بینی شده را ادامه می دهد.

البته طبق استانداردهای تحلیل بورس، این گونه نیست که قیمت سهم در پولبک حتما باید به نقطه مقاومت بازگردد، بلکه بازگشت به محدوده حمایتی نیز، پولبک محسوب می شود.

حتما بخوانید
آشنایی با معاملات دو طرفه

پولبک ها در روند اصلی سهم تاثیرگذار نیستند و حالت موقتی دارند.

انواع پولبک

در تحلیل بورس، سه نوع پولبک وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

پولبک معمولی (normal pullback)

در پولبک معمولی، قیمت سهم به سطح مقاومت یا حمایت خود می رسد و پس از آن دوباره طبق روند قبلی به حرکت خود ادامه می دهد. اگر از روی نمودار بررسی کنیم، می توان گفت که قیمت به سطح مقاومت برخورد می کند و تغییر جهت می دهد. طبق استانداردهای تحلیل بورس، پولبک معمولی بسیار ساده بوده و به راحتی قابل تشخیص است.

پولبک خارجی (outside pullback)

در پولبک خارجی، قیمت سهم مورد نظر به سطح حمایتی خود نمی رسد و خیلی سریع به روند قبلی خود ادامه می دهد. از دیدگاه تحلیل بورس، با توجه به چنین نموداری، می توان نتیجه گرفت که درخواست برای خرید این سهم بالا بوده است (هم در حالت صعودی و هم در حالت نزولی) و لذا خیلی سریع به روال مثبت قبلی بازگشت.

پولبک داخلی (inside pullback)

در پولبک داخلی، قیمت سهم به مقداری کمتر از سطح حمایتی می رسد و پس از آن به روند قبلی ادامه می دهد. دلیل رخ دادن چنین موردی این است که سرمایه گذاران در زمان سقوط قیمت، از سهم حمایت نکردند، یا حتی ممکن است عده ای از سهم خارج شده باشند.

انواع پولبک
انواع پولبک

انواع پولبک

تحلیل بورس با استفاده از پولبک

البته در برخی از نمودارها مشاهده می شود که بعد از رسیدن قیمت سهم به نقطه حمایت، روند رشد سهم به حالت قبلی برنمی گردد و مسیر کاملا جدیدی را در پیش می گیرد.

حتما بخوانید
کد بورسی چیست و چگونه کد بورس دریافت کنیم؟

ممکن است این طور استنباط نمود که در این حالت، پولبک اتفاق نیفتاده.

لذا در صورت مشاهده چنین نمودارهایی با قاطعیت نمی توان در مورد اینکه پولبک بوده یا نه، اظهار عقیده نمود.اگر در تحلیل بورس تجربه کافی داشته باشید می توانید پولبک ها را دقیقا شناسایی نمایید.

جهت کسب اطلاعات برای بروز بودن، می توانید از پادکست های رادیو بورس استفاده نمایید

اگر در زمان پولبک وارد معامله شویم، ریسک کمتری را متقبل شده و همچنین میزان سودآوری را افزایش داده ایم.

البته لازمه ورود به سهم در زمان پولبک، این است که به تحلیل بورس از طریق تکنیکال آشنا باشید تا بتوانید در بهترین نقطه وارد سهم شوید.

همچنین خروج از سهم در پولبک یک روند نزولی، جهت کاهش ضرر، می باشد.

خلاصه:

یکی از مفاهیم مهم در تحلیل بورس، پولبک می باشد.

در برخی مواقع ممکن است که سهمی از روند اصلی خود خارج شده و به سمت سطح مقاومت بازگردد که به آن پولبک گفته می شود.

پولبک موقتی بوده و ممکن است چند روز طول بکشد ولی در نهایت، قیمت سهم مجدد به روال عادی برمی گردد

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.