فروش استقراضی (Short selling) | سایت آموزش بورس ایران
فروش استقراضی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. فروش استقراضی (Short selling)
آموزش بورس

فروش استقراضی (Short selling)

فروش استقراضی (Short selling) بخش های اصلی فروش استقراضی (Short selling)آشنایی با فروش استقراضیروش انجام فروش استقراضی در بورسمزایای روش فروش استقراضی روش فروش استقراضی بورس، یک تکنیک بسیار پر کاربرد و مفید می باشد که معمولا اکثر سرمایه گذاران، سهام داران و به ویژه معامله گران حرفه ای برای…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

فروش استقراضی (Short selling)

روش فروش استقراضی بورس، یک تکنیک بسیار پر کاربرد و مفید می باشد که معمولا اکثر سرمایه گذاران، سهام داران و به ویژه معامله گران حرفه ای برای موفقیت و کسب درآمد و سود بیشتر از این روش استفاده می کنند.

روش فروش استقراضی به آن ها در انجام یک معامله مناسب و پر سود کمک بسیاری می کند. علاوه بر آن، میزان سود آن ها را افزایش می دهد و باعث کسب درآمد بیشتر این افراد می شود.

پس اگر به تازگی وارد بازار بورس شدید و قصد انجام معامله و یا خرید و فروش سهام را دارید، به هیچ عنوان این مطلب مفید و پر کاربرد را از دست ندهید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با روش فروش استقراضی بورس آشنا کنیم.

آشنایی با فروش استقراضی

در چند سال اخیر افراد بسیاری چون سرمایه گذاران، سهام داران و مخصوصا معامله گران به قصد افزایش سود و کسب درآمد وارد بازار بورس می شوند و با انجام فعالیت هایی چون خرید و فروش سهام، ملک، املاک و کالا،  درآمد بسیاری کسب می کنند.

ولی میزان درآمد و سود بعضی از این افراد نسبت به سایر افراد فعال در بورس، بیشتر بوده. اما دلیل این اختلاف چیست؟ و چرا با وجود شرایط و ساعت کاری یکسان میان این افراد، باز هم عده ای از آن ها درآمد بالا تری نسبت به سایر افراد دارند؟

دلیل موفقیت و کسب درآمد بیشتر این افراد، استفاده از روش فروش استقراضی می باشد. این روش معمولا در بازار هایی چون بورس، سهام، اوراق بهادار و اوراق مشارکت به کار می رود.

حتما بخوانید
فروش تعهدی چیست؟

فروش استقراضی سهم

در بازار بورس، نرخ سهام و یا کالای خریداری شده، به طور مداوم در حال تغییر و نوسان می باشد. برای مثال اگر شما در صبح یک روز سهامی را خریداری کنید، ممکن است که در همان ساعت نرخ آن افزایش یابد و با فروش آن سود بسیار زیادی را کسب کنید.

اما از طرفی این احتمال نیز وجود دارد که در عصر همان روز، نرخ سهام شما بسیار کاهش یابد و با ضرر و زیان مواجه شوید.

بنابراین در چنین شرایطی، سرمایه گذاران، سهام داران و معامله گران حرفه ای از روش فروش استقراضی در بورس استفاده می کنند و میزان موفقیت خود را در خرید و فروش و انجام معامله، افزایش می دهند و با موفقیت در معاملات، درآمد بسیار زیادی را کسب می کنند.

البته که  به کارگیری روش فروش استقراضی در انجام معامله و خرید و فروش سهام و کالا، ریسک بسیار بزرگی می باشد و در صورت شکست در انجام معامله و خرید و فروش ممکن است که با ضرر و زیان بسیاری مواجه شوید.

اما اگر قصد دارید که در انجام معاملات و خرید و فروش های خود از این روش استفاده کنید باید در نظر داشته باشید که بازار بورس به طور کلی یک ریسک می باشد و اگر از انجام ریسک و خطر هراس داشته باشید یک‌ فرد ناموفق و بازنده در بورس محسوب می شوید.

پس اگر به تازگی وارد بازار بورس شدید و قصد انجام معامله و خرید و فروش را دارید، بهتر است که با روش فروش استقراضی آشنا شوید. در ادامه متن با ما همراه باشید تا شما را با روش فروش استقراضی و نحوه انجام آن و همچنین مزایا و معایب آن، آشنا کنیم.

حتما بخوانید
صرف سهام در بازار بورس

فروش استقراضی در بورس

روش انجام فروش استقراضی در بورس

روش فروش استقراضی، یک نوع روش معامله در بازار بورس می باشد که ریسک بسیار بالایی داشته و با شکست در انجام این روش ممکن است که با ضرر و زیان بسیاری مواجه شوید.

همچنین دلیل پر ریسک بودن روش فروش استقراضی، حرکت کردن در خلاف جهت نرخ بازار می باشد و برای موفقیت در انجام این روش، باید زمان بندی بسیار دقیقی داشته باشید تا با به کار گیری آن احتمال شکست و ضرر خود را کاهش دهید.

در علم مالی، فروش استقراضی به معنی فروختن دارایی های چون سهام، بورس، اوراق بهادار و اوراق مشارکت می باشد در این روش فرد سهام دار، سهم خود را به فرد دیگری قرض می دهد و فردی که سهام را قرض گرفته، بعد از خرید و فروش سهام مورد نظر باید سهم اولیه را به طور مجدد از بازار خریداری کند و سهم را به همراه درصدی از سود حاصل، به فرد مالک بدهد.

برای مثال فرض کنید که شما سهام یک شرکت معتبر به نام فولاد را خریداری کردید٬ اما متأسفانه نرخ این سهم روز به روز در حال کاهش می باشد و شما هر روز با ضرر و زیان بسیاری مواجه می شوید٬ در چنین شرایطی دوست شما به قصد افزایش سود و خرید سهام، سهم شما را قرض می گیرد و تعهد می دهد که بعد از مدتی سهام شما را برگرداند ٬

و در کنار آن، درصدی از سود حاصل را به شما پرداخت کند و پس از تائید شما به عنوان فرد مالک، دوست شما سهام تان را می گیرد و مبلغی در ازای آن سهام، پرداخت می کند و با فروش آن سود بسیاری کسب می کند و دوباره سهام دیگری را خریداری می کند و آن را به فروش می رساند.

حتما بخوانید
اوراق تسه چیست؟

در نتیجه دوست شما چندین بار این عمل را انجام می دهد و سود بسیار زیادی را کسب می کند و پس از کسب درآمد، به طور مجدد سهام دیگری خریداری کرده و آن را به شما بر می گرداند و همچنین مقداری از سود حاصل را به شما می دهد.

از دیدگاه دنیای ریاضی، استفاده از روش فروش استقراضی به معنی خرید دارایی بیشتر با حجم منفی می باشد.

روش فروش استقراضی بورس، یک ابزار مالی برای کسب درآمد و سود بیشتر از سیر نزولی قیمت ها در بازار بورس می باشد و معمولا کارگزاران بازار بورس ٬ نقش قرض دهنده را در بازارهای مالی ایفا می‌ کنند به عبارتی کارگزاران، واسطه ای بین فرد مالک و فروشنده استقراضی می باشند.

روش فروش استقراضی در بورس، مزایای بسیاری دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید.

روش فروش استقراضی

مزایای روش فروش استقراضی

استفاده از روش فروش استقراضی بورس مزایای بسیاری را به همراه دارد که بعضی از این مزایا عبارتند از:

  1. افزایش حجم معاملات
  2. رشد و کارایی در بازار بورس
  3. افزایش کیفیت بازار بورس
  4. کسب درآمد عمده به صورت سالیانه
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.