صف خرید و صف فروش | سایت آموزش بورس ایران
صف خرید
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. صف خرید و صف فروش
آموزش بورس

صف خرید و صف فروش

صف خرید و صف فروش بخش های اصلی صف خرید و صف فروشمحدودیت دامنه نوسان در معاملات سهمصف خرید سهام در بورسصف فروش سهام در بورستشخیص صف خرید و فروش در بورسچطور سهام را وارد صف خرید کنیم؟صعود چند روزه سهام دارای صف خریدچطور سهام خود را در صف فروش…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

صف خرید و صف فروش

در بورس دو مفهوم بسیار مهم صف خرید و صف فروش هستند که هر سرمایه گذاری باید با آن آشنا باشد و باید این را بداند که زمانی که سهام خریداری شده شان وارد صف خرید و فروش شد چه واکنشی نشان دهد.

محدودیت دامنه نوسان در معاملات سهم

ابتدا قبل از هرچیزی بهتر است با مفهوم محدودیت دامنه نوسان که عامل ایجاد کننده این دو مورد است آشنا شوید در بازار بورس ناظران بازار مفهوم محدودیت دامنه نوسان را برای هر سهم در نظر می گیرند.

می توان گفت برای بازار پایه این محدوده ۳ درصد است. یعنی هر سهم می تواند در پایان روز قیمتی بین ۳درصد مثبت و ۳ درصد منفی  نوسان داشته باشد.

برخی مواقع برای جلوگیری از افت شدید و همچنین جلوگیری از ضررهای شدید محدودیت دامنه نوسان را کاهش می دهد. به طوری که این محدودیت به ۲درصد کاهش می یابد تا بازار بتواند به روال قبل خود برگردد.

صف خرید سهام در بورس

در نظر بگیرید که پیش بینی های مبنی بر افزایش ارزش سهام شرکتی در بخش اول ۴۰۰تومان می باشد که انجام شود بر طبق این قرار قیمت سهام این شرکت به حدود ۵۰۰ تومان برسد.

حتما بخوانید
تعدیل قیمت سهام در بازار بورس

اما به دلیل وجود دامنه نوسان قیمت در این حالت خرید بیشتر از ۴۲۵ تومان ثبت نمی شود همچنین تعداد زیادی تقاضا برای خرید سهام این شرکت وجود دارد چرا که طبق پیش بینی ها مشخص می شود که بازدهی ۲۰ درصدی به دنبال خواهد داشت.

بنابراین به طور کلی سرمایه گذاران باید برای خرید سهام این شرکت به رقابت با یکدیگر بپردازند و تقاضا از عرضه پیشی بگیرد و زمانی که سهامداران متوجه شوند که سهام شان رو به افزایش است اقدام به فروش سهام خود نخواهند کرد.

در واقع به چنین وضعیتی که دارای هیچ عرضه کننده ای نباشد و تقاضا در خرید در سقف قیمت قرار داشته باشد صف خرید سهام گویند.

صف فروش

صف فروش سهام در بورس

صف فروش برخلاف صف خرید عمل می کند حال خلاف شرایط قبل را تصور کنید. به طور مثال یک خبر منفی درباره شرکت منتشر شده و پیش بینی ها نشانگر این است که ارزش هر سهم آن کاهش یافته است.

بنابراین با وجود چنین شرایطی سهامداران بر این باورند که اگر سهام شان را نفروشند دچار ضرر و زیان خواهند شد پس در نتیجه هر چه زودتر به فروش سهام خود اقدام می کنند.

در این حالت  محدودیت های قیمت گذاری نیز موجود است و سهامداران در تلاش اند تا سهام خود را در کف قیمت به فروش برسانند که در این شرایط عرضه از تقاضا بیشتر می شود و تقاضایی برای خرید وجود ندارد و سهامداران مجبورند برای فروش سهم خود وارد رقابت با یکدیگر شوند.

پس در نتیجه در صف فروش قرار خواهند گرفت و کسانی که سهام شان را زودتر از بقیه در کف قیمت برای فروش بگذارند در جلوی صف قرار می گیرند همچنین هر چه که تعداد فروشندگان در صف فروش بیشتر باشد می توان گفت به اصطلاح صف فروش سنگین است.

حتما بخوانید
سهام ممتاز

تشخیص صف خرید و فروش

تشخیص صف خرید و فروش در بورس

زمانی که سهام یک شرکت دارای صف خرید باشد سفارشات خرید در قسمت کادر خرید در بالاترین قیمت و با تعداد و حجم بالا ثبت می شوند این در حالی است که هیچ سفارش فروشی در کادر فروش ثبت نشده است.

این مورد بیانگر این است که افراد زیادی حاضر هستند که به خرید سهام این شرکت اقدام کنند ولی سرمایه گذاران حاضر نیستند که سهام خود را بفروشند و برای مثال اگر شرکتی دارای صف فروش باشد٬ در قیمت کادر فروش اطلاعات فروش ثبت می شود و بخش خرید آن اطلاعاتی ندارد٬ یعنی در قسمت فروش آن تعداد زیادی سهام با حداقل قیمت ثبت شده است که برای فروش گذاشته شده است.

چطور سهام را وارد صف خرید کنیم؟

این روش شاید برای سرمایه گذاران با تجربه و قدیمی آسان باشد و نیاز به آموزش آن نباشد اما برای افرادی که تازه کار هستند در بورس زمانی که صف خرید در سهام یک بازار را مشاهده می کنند به این فکر می کنند که چطور برای سهام موجود خود صف خرید ایجاد کنند و آن را روانه بازار کنند.

در واقع روند قیمتی هر سهام تابع عرضه و تقاضا است و افرادی که معاملاتی خرد دارند هیچگاه قادر نیستند با میزان سهام پایینی که دارند مازاد تقاضا در یک سهام را ایجاد کنند.

در واقع اقبال عمومی برای خرید سهم یک شرکت و همزمان با آن تمایل پایین یک سهامدار برای این که سهم خودش را به فروش رساند می تواند سهام را روانه بازار کند.

حتما بخوانید
حق تقدم سهام

صف خرید و فروش

صعود چند روزه سهام دارای صف خرید

برخی از سهامداران بر این باورند که سهامی که به صف خرید رفته است ارزنده تر است و در روزهای آینده روندی صعودی را تجربه خواهد کرد. این موضوع موجب طولانی تر شدن صف خرید می شود اما به طور کلی صف تقاضا نمی تواند نشانگر صعود سهم در روزهای آینده باشد در این حالت بهتر است بورس بازان از معاملات هیجانی خودداری کنند.

چطور سهام خود را در صف فروش بفروشیم؟

صف فروش سهام نیز مانند صف خرید آن می باشد به طور کلی سهامدار یک شرکت زمانی که متوجه افت حداکثری قیمت در معاملات روزانه می شود با غلبه عرضه بر تقاضا به صف فروش می رود و اقدام به فروش سهام خود می کند.

در این حالت افرادی که در جایگاه بالاتری در صف فروش قرار دارند یا سفارش فروش خود را زودتر از دیگران ثبت کرده اند  برای فروش سهام خود از شانس بیشتری برخوردار هستند در صورتی که فردی اقدام به خرید سهام در سامانه کند بسته به حجم سفارش از ابتدای صف فروش سهام فروخته شده به فرد متقاضی واگذار می شود.

دلایلی که منجر به تشکیل صف خرید می شود:

فعالیت های سفته بازی در سهام و…

افزایش درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری.

فعالیت های که منجر به افزایش فروش و در انتها سودآوری شرکت می شود.

برخی دلایلی که منجر به تشکیل صف فروش می شود:

کاهش سود آوری و همچنین کاهش فروش شرکت.

فعالیت های سفته بازی در سهم.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.