در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟ | سایت آموزش بورس ایران
خروج سرمایه گذاران
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟
آموزش بورس

در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟

در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟ بخش های اصلی در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟پادکست در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیمبازار بورس چیست؟منظور از سقوط بازار بورس چیست؟مهم ترین دلایل سقوط ارزش سهام در بازار بورس چیست؟در شرایط فعلی بازار بورس سهام بخریم یا…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟

شرایط فعلی جامعه و مشکلاتی که بیماری کرونا به وجود آورده است موجب شده آینده اقتصاد ایران قابل پیش بینی نباشد و تحولاتی در بازارهای اقتصادی کشور ایجاد گردد.

پادکست در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم

در این برهه زمانی یکی از دغدغه های تمامی افراد این است که سرمایه گذاری در کدام بازار مالی می تواند آینده بهتری داشته باشد.

در میان بازارهای موجود یکی از بهترین بازارهایی که می تواند پیشنهاد نمود بازار بورس است و امروزه شاهد افراد فراوانی هستیم که به آموزش بورس و یادگیری آن روی آورده اند.

اما این بازار نیز دارای فراز و نشیب های بسیاری است و اگر فرد دانش کافی در این زمینه نداشته باشد می تواند خسارات فراوانی متحمل شود. اگر می خواهید به تازگی وارد بازار بورس شوید تا پایان با ما همراه باشید.

آموزش بورس

پیش از آنکه به بررسی این موضوع بپردازیم که در شرایط سقوط بازار بورس سهام بخریم یا خیر بهتر است تعریفی از این بازار داشته باشیم.

بازار بورس چیست؟

بورس بازار رسمی است که خرید و فروش در آن انجام می گیرد. بورس دارای انواع مختلفی است که از جمله بازارهای بورس فعال در ایران می توان به بورس کالا، بورس ارز، بورس اوراق بهادار، بورس انرژی اشاره نمود.

حتما بخوانید
بهترین استراتژی معاملاتی در بورس چیست؟

سقوط بازار بورس

منظور از سقوط بازار بورس چیست؟

بازار بورس یکی از بازارهایی است که دارای ریسک بالایی می باشد و گاهی اوقات به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی که وجود دارد ارزش سهام شرکت ها رشد چشمگیری خواهد داشت.

اما در مقابل روزهایی در بازار بورس وجود دارد که شاهد سقوط شدید سهام هستیم. سقوط سهام در بازار بورس پدیده ای اجتماعی است که منجر به کاهش ارزش اوراق بهادار می گردد.

در این چرخه برخی از افراد به دلیل هیجان و استرسی که دارند و ترس از دست دادن سرمایه سهام خود را می فروشند. این امر موجب می شود که افراد بیشتری تصمیم به فروش سهام بگیرند.

معمولا در مواقعی که شاهد دوره ی بلند مدت افزایش قیمت سهام  و خوش بینی فراتر از حد نرمال اقتصادی هستیم و میزان سهام شرکت های خصوصی و دولتی در بازار بورس افزایش می یابد.

پس از آن می بینیم که شاخص سهام بورس کاهشی دو رقمی در پیش دارد و سقوط بازار سهام اتفاق می افتد. نکته ای که در چنین شرایطی بسیار اهمیت دارد تصمیم گیری درست و منطقی است.

مهم ترین دلایل سقوط ارزش سهام در بازار بورس چیست؟

تحلیلگران بازار بورس و استراتژی معاملات که در این بازار صورت می گیرد معتقد هستند که عوامل مختلفی می تواند شاخص سهام بازار بورس را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مهم ترین علل سقوط ارزش سهام می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • اصلاح قیمتی

در نخستین ماه های سال شاهد رشد هیجانی ارزش سهام بورس بودیم که موجب شده بود اختلاف فراوانی بین قیمت تابلو و ارزش ذاتی تعدادی از سهام ها باشد.

بر همین اساس کارشناسان پیش بینی کرده بودند احتمال کاهش قیمت سهام وجود دارد. از طرفی تمامی اتفاقاتی که رخ می دهد نیز موجب می شود تغییراتی در قیمت سهام ها ایجاد نمایند که یکی از مهم ترین علل ریزش شاخص بورس می باشد.

  • چرخش بازار
حتما بخوانید
فرق کارگزار و کارگزار ناظر

در طی ماه های اخیر تعداد افرادی که وارد بازار بورس شدند و برای خرید سهام اقدام کردند به شدت افزایش یافت. البته سیاست دولت نیز به همین صورت بوده که نقدینگی ها را به سمت بازار بورس هدایت نماید.

این مسئله موجب رشد ناگهانی  قیمت سهام در بورس شده و افرادی که به تازگی وارد این بازار شده اند نیز انتظار رشد سهام خود را دارند. در صورتی که شاخص بالای سهام در ماه های گذشته تحت تاثیر تورم بوده و اصلا طبیعی نیست.

اما در حال حاضر با کاهش هیجانات بازار ارز و قرار گیری دلار در کانال ۲۱ و ۲۲ هزار تومان (مردادماه ۹۹) موجب شده که قیمت سهام اصلاح گردد و ریزش سهام در بازار بورس اتفاق افتد.

خروج سهامداران

  • خروج سهامداران

رد شدن قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت باعث کاهش نرخ طلا و ارز شد و از طرفی آزاد شدن فروش ۳۰ درصد اول سهام عدالت نیز موجب گردید  سهامداران بسیاری از بازار بورس خارج شوند و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از این بازار خارج گردد.

وجود چنین عواملی دست به دست هم داد تا شاهد کاهش شدید ارزش سهام بورس در طی چند روز اخیر باشیم.

در شرایط فعلی بازار بورس سهام بخریم یا خیر؟

افرادی که در دوره های آموزش بورس شرکت کرده اند یکی از مواردی که در مورد آن اطلاعات کسب می کنند این است که در هر شرایطی در بازار بورس بهتر است چه برخوردی داشته باشند. بسیاری از کارشناسان بورس معتقد هستند اگر چه سرمایه گذاری در این بازار با ریسک بالایی همراه است.

حتما بخوانید
بررسی حاشیه سود در تحلیل بورس

اما در چنین شرایطی که نرخ سهام حدود ۱۵ کاهش یافته است و بسیاری از سرمایه گذاران تصمیم به فروش سهام های خود گرفته اند فرصت مناسبی است که به صورت آگاهانه نسبت به خرید برخی از سهام ها که دارای قیمت مناسب تری در مقایسه با روزهای گذشته هستند اقدام نمایید.

همانطور که در آموزش بورس نیز به این نکته اشاره می شود بهترین سهام هایی که می تواند سودآوردی در بلند مدت برای شما داشته باشد سهام هایی هستند که نسبت به ارزش واقعی خود دارای قیمت پایین و مناسبی می باشند .

در شرایط فعلی نیز که شاهد کاهش قیمت سهام ها هستیم اگر دانش و تجربه کافی در خصوص خرید سهام در بهترین بازارهای بورسی داشته باشید می توانید با وجود سقوط بازار سهام همچنان سرمایه خود را حفظ کنید.

مزایای سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

در شرایط کنونی جامعه و آینده نا مشخصی که بسیاری از بازارهای اقتصادی دارند بازار بورس به خوبی توانسته در میان مردم جا باز کند. بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که سرمایه خود را به این بازار هدایت نمایید.

کلاس های آموزش بورس متعددی نیز به صورت حضوری و مجازی توسط سایت جامع بورس ایران راه اندازی شده اند  تا افراد بتوانند با دانش و اطلاعات کافی وارد بازار بورس شوند و سرمایه خود را افزایش دهند.

سرمایه گذاری در بورس مزایای بسیاری دارد که ازجمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

نقد شوندگی بالا

حفظ سرمایه در برابر تورم

گزینه های متنوع سرمایه گذاری

کسب بازدهی بالاتر

بازار قانونی و شرعی

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.