بررسی روش های تحلیل بنیادی بورس | سایت آموزش بورس ایران
روش های تحلیل بنیادی بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. بررسی روش های تحلیل بنیادی بورس
آموزش بورس

بررسی روش های تحلیل بنیادی بورس

بررسی روش های تحلیل بنیادی بورس بخش های اصلی بررسی روش های تحلیل بنیادی بورسپادکست روش های تحلیل بنیادی بورسموارد موثر در تحلیل بنیادی بورسروش های تحلیل بنیادی بورسروش های تحلیل بنیادی در بورسخلاصه مطلب: تحلیل گران در تحلیل بنیادی بورس، با تمرکز روی آمارهای مالی و مسائل اقتصادی شرکت ها، سعی…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

بررسی روش های تحلیل بنیادی بورس

تحلیل گران در تحلیل بنیادی بورس، با تمرکز روی آمارهای مالی و مسائل اقتصادی شرکت ها، سعی در تعیین ارزش واقعی یک سهم دارند. آن ها همواره تلاش می کنند با بررسی شرایط شرکت و همچنین شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر جامعه، تغییر قیمت سهم آن شرکت را پیش بینی نمایند.

پادکست روش های تحلیل بنیادی بورس

در تحلیل تکنیکال بورس، از نمودارها و الگوی رفتاری یک سهم و تغییر قیمت آن در گذشته، برای تخمین قیمت آن در آینده، استفاده می شود

تحلیل بنیادی بورس
تحلیل بنیادی بورس

قبل از تحلیل، اقدام به خرید سهام نکنید

موارد موثر در تحلیل بنیادی بورس

برای این که بتوان تحلیل درستی از تغییر قیمت سهام یک شرکت ارائه داد، باید سه مورد را به طور همزمان تحلیل کرد:

  1. تحلیل اقتصاد کشور
  2. تحلیل صنعت مرتبط با فعالیت شرکت
  3. تحلیل وضعیت شرکت

با یک مثال ساده، به توضیح موارد فوق می پردازیم:

فرض می کنیم که شرکت مورد نظر ما در حوزه نفت و پتروشیمی فعالیت دارد.

برای این که بتوان به تحلیل صحیح و جامعی در مورد آن دست یافت، باید وضعیت اقتصاد کشور را در نظر گرفت.

بررسی بودجه کشور، میزان تورم، نرخ بهره، بدهی دولت، نوسانات ارز، صادرات و واردات و… از جمله موارد مهم و موثر در اقتصاد کشور هستند که به نوبه خود روی صنایع نفت تاثیر گذار می باشند.

در صورت نوسانات شدید ارز، ممکن است شرکت مذکور مجبور شود برای واردات برخی کالاهای مورد نیاز، پول بیشتری خرج کند که موجب افزایش هزینه ها و در نهایت کاهش سود شرکت می گردد.

حتما بخوانید
اطلاعات لازم در مورد حق تقدم سهام (قسمت اول)

در راستای تحلیل بنیادی بورس، قبل از ورود به سهم یک شرکت نفتی، باید وضعیت صنعت نفت در کشور را نیز به دقت تحلیل کرد.

زیرا وضعیت صنعت نفت تاثیر قابل ملاحظه و چشمگیری در سود و زیان شرکت مذکور دارد. اگر در آن زمان، وضعیت صنعت نفت مناسب نباشد، در نتیجه شرکت مورد نظر، نمی تواند تا مدت ها سود خوبی ارائه دهد.

در نتیجه طبق تحلیل بنیادی بورس ورود به سهم این شرکت، توصیه نمی شود.

لزوم تحلیل بنیادی بورس
لزوم تحلیل بنیادی بورس

لزوم تحلیل بنیادی قبل از ورود به سهم

برای جمع آوری اطلاعات در زمینه اقتصاد کشور و صنعت مرتبط با شرکت، می توان از سایت بانک مرکزی یا مرکز آمار و همچنین از سایت بورس tsetmc.com استفاده نمایید.

در راستای تحلیل بنیادی بورس و برای بررسی وضعیت شرکت مورد نظر باید صورت های مالی، میزان سود سالیانه، دارایی و بدهی ها، ترازنامه و… شرکت را به طور دقیق، تجزیه و تحلیل کرد. برخی از این اطلاعات در سایت بورس کدال، وجود دارند.

روش های تحلیل بنیادی بورس

تحلیل گران در تحلیل بنیادی بورس از دو روش کلی، بالا به پایین و پایین به بالا بهره می گیرند.

   ۱- رویکرد پایین به بالا

در این روش از تحلیل بنیادی بورس، تحلیل گران، از ابتدا شرکتی که قصد تحلیل آن را دارند، می شناسند و به زمینه کاری و محصولات و خدمات آن کاملا واقف هستند.

سپس به بررسی صورت های مالی آن شرکت می پردازند. در صورتی که سهام شرکت مذکور را برای ورود مناسب بدانند، به بررسی صنعتی که شرکت در آن فعال است، اقدام می کنند.

حتما بخوانید
صندوق سرمایه گذاری طلا

در این مرحله از تحلیل بنیادی بورس، باید وضعیت رو به رشد یا کاهشی صنعت را در بازه مورد نظر، مورد بررسی قرار داد.

مثلا تعرفه واردات، مشکلات پیش روی این صنعت، بازار فروش محصولات در صنعت مذکور و غیره. در صورت تشخیص وضعیت مطلوب این صنعت، به سراغ تحلیل اقتصاد کشور می رویم.

در این مرحله می توان میزان عرضه و تقاضای محصول را در کشور در نظر گرفت. همچنین باید تاثیر نوسانات ارز و تورم را در قیمت نهایی محصول لحاظ کرد.

اگر تحلیل گر، پس از طی این فرآیند، تشخیص دهد که سهام شرکت مورد نظر، ارزنده می باشد و در طی ماه های آتی، سودده خواهد بود، سرمایه گذاران اقدام به خرید آن می کنند. در غیر این صورت، در سهام آن وارد نخواهند شد.

رویکرد تحلیل بنیادی بورس
رویکرد تحلیل بنیادی بورس

روش های تحلیل بنیادی در بورس

   ۲- رویکرد بالا به پایین

در روش بالا به پایین، تحلیل گر ممکن است با شنیدن یک خبر (در سطح جهانی یا کشور)، اقدام به تحلیل بنیادی بورس، نماید. در این خبر تاکید شده که قیمت جهانی فلان محصول رو به افزایش است.

بنابراین بازار ایران نیز به تاسی از بازار بین الملل، با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

در این مرحله، تحلیل گر باید در ابتدا اقتصاد کشور و سپس صنعت مرتبط با محصول مذکور را به دقت بررسی کند. در صورتی که شرایط برای افزایش قیمت محصول مورد نظر در کشور، فراهم باشد، لیستی از شرکت های ارائه دهنده محصول را تهیه می کند.

سپس لیست جمع آوری شده را مقایسه کرده و پر بازده ترین شرکت را جهت ورود به سهمش شناسایی می کند.

حتما بخوانید
چگونه با آموزش بورس یک سهامدار حرفه ای شویم؟

تحلیل بنیادی بورس اغلب برای آن دسته از افرادی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت را دارند، مناسب و خوشایند است. زیرا در این روش، می دانیم که سهام شرکت مورد نظر ما قطعا رشد خواهد کرد ولی در مورد زمان دقیق آن نمی توان پیش بینی کرد.

اگر در زمینه تحلیل بورس، مبتدی هستید، پیشنهاد می شود که برای شروع، ابتدا تحلیل بنیادی بورس را  فرا بگیرید.

زیرا در این روش، با برخی از عوامل مهم در سود و زیان شرکت آشنا خواهید شد و لذا در آینده می توانید به این اطلاعات خود استناد نمایید. 

شما همچنین علاوه بر تحلیل سهام، می توانید از این روش در تحلیل بازار سکه، ارز، مسکن و غیره نیز استفاده نمایید. تحلیل بنیادی محدود به بورس نمی باشد و لذا مورد توجه اغلب سرمایه گذاران است.

تحلیل بنیادی بورس
تحلیل بنیادی بورس

برای سرمایه گذاری بلند مدت از تحلیل بنیادی استفاده کنید

برای دستیابی به تحلیل بنیادی صحیح، لازم است که اخبار بورس را از منابع معتبر پیگیری نمایید. در صورت اعتماد به شایعات، تحلیل شما صحیح نخواهد بود. از پادکست های رادیو بورس نیز برای یادگیری بیشتر استفاده نمایید.

خلاصه مطلب:

یکی از روش های خوب تحلیل، تحلیل بنیادی بورس می باشد. در این نوع تحلیل، سرمایه گذار به طور کامل، مسائل مالی شرکت را چک می کند و منتظر است که تغییر کوچکی در آن مشاهده شود.

با تجزیه و تحلیل تغییرات، می توان افزایشی یا کاهشی بودن روند سهام را بررسی نمود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.