نگاهی گذرا به تحلیل بورس | سایت آموزش بورس ایران
نگاهی گذرا به تحلیل بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. نگاهی گذرا به تحلیل بورس
آموزش بورس

نگاهی گذرا به تحلیل بورس

نگاهی گذرا به تحلیل بورس بخش های اصلی نگاهی گذرا به تحلیل بورسپادکست نگاهی گذرا به تحلیل بورسروش های تحلیل بورستجربه و مهارت بیشتر در بورس مساوی ریسک کمتردو روش بنیادی و تکنیکال لازمه تحلیل بورسروش ترکیبی بهترین گزینه برای تحلیل بورسروان شناسی بازارترس و طمع دلیل اصلی کاهش سود…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نگاهی گذرا به تحلیل بورس

قبل از نگاه به تحلیل بورس باید گفت ٬ در حال حاضر، سرمایه گذاری در بورس، یکی از پر طرفدارترین روش های سرمایه گذاری محسوب می شود. با توجه به نوسانات بسیار زیاد بازار ارز، طلا و مسکن، تعداد زیادی از سرمایه گذاران خرد و کلان به بازار بورس روی آوردند.

پادکست نگاهی گذرا به تحلیل بورس

برای ورود به بازار بورس، صرفا داشتن سرمایه کافی نیست. بلکه دست کم باید اطلاعاتی درباره ساز و کار بورس، نحوه معاملات، بهترین زمان معامله، تحلیل بورس و… کسب نمود.

هدف سرمایه گذاران از خرید و فروش سهام شرکت ها، کسب سود بیشتر و بازدهی بالاتر با ریسک کمتر می باشد.

هر فردی که به ویژگی های بازار آشناتر بوده، توانایی تحلیل بورس و تعیین زمان مناسب برای خرید و فروش سهم را داشته باشد، موفق تر خواهد بود.

از طرفی هر چه دانش و اطلاعات شما در مورد تجزیه و تحلیل بورس بیشتر باشد، ریسک شما در انتخاب سهام پر سود، کمتر خواهد بود.

روش های تحلیل بورس

تحلیل بازارهای مالی بورس از دو طریق تحلیل تکنیکال (Technical) و تحلیل بنیادی بورس (Fundamental) انجام می شود. هر کدام از این دو نوع تحلیل بورس، طرفداران و منتقدان مخصوص به خود را دارند.

تحلیل گران بنیادی اغلب دیدگاه های بلند مدت دارند و ارزش سهام شرکت ها را از طریق بررسی مسائل سیاسی، اقتصادی و اطلاعات مالی آن ها تعیین می کنند.

حتما بخوانید
ارزش دفتری سهام (Book Value)

این نوع تحلیل سهام ، نیازمند صرف زمان زیاد و در اختیار داشتن اطلاعات کافی می باشد و برای آن دسته از افرادی که قصد سرمایه گذاری طولانی مدت دارند، مناسب می باشد.

در تحلیل تکنیکال بورس، از تاریخچه و الگوهای تغییر قیمت یک سهم در گذشته، برای تخمین قیمت آن در آینده، استفاده می شود. این نوع تحلیل اغلب توسط افرادی که نگاه کوتاه مدت به سهام شرکت ها دارند استفاده می شود.

این افراد اصولا معاملات خود را به صورت روزانه انجام می دهند.

برای دستیابی به سود بیشتر در این روش از تحلیل سهام، باید رفتار بازار و نمودار قیمت هر سهم را در گذشته بررسی کرد.

ریسک بازار
ریسک بازار

تجربه و مهارت بیشتر در بورس مساوی ریسک کمتر

اخبار بورس را از سایت های معتبر و رادیو بورس دریافت نمایید تا درگیر شایعات نشوید. از سایت بورس کدال نیز می توانید به عنوان یک منبع دقیق استفاده کنید.

در حالت کلی پیشنهاد می شود که برای شروع به کار در بورس، در مرحله اول، به دنبال یادگیری تحلیل تکنیکال باشید. اولا به دلیل این که این روش بسیار ساده و کاربردی می باشد و می توان آن را در کوتاه مدت آموخت.

همچنین از این شیوه تحلیل بورس، می توان در بازارهای سرمایه گذاری دیگر مانند طلا و ارز نیز استفاده کرد. لذا این شیوه کاربردی تر می باشد.

در واقع هر دو روش تحلیل بورس، سعی دارند که به نحوی قیمت ها را پیش بینی کرده و موجب سودرسانی به سرمایه گذار شوند. این دو روش، پاسخ به یک سوال مشترک هستند. اینکه چطور در بورس بیشترین سود را کسب کنیم؟

تحلیل بورس
تحلیل بورس

دو روش بنیادی و تکنیکال لازمه تحلیل بورس

به اعتقاد کارشناسان تحلیل بورس، مناسب ترین شیوه برای تجزیه و تحلیل قیمت سهام، استفاده از یک روش ترکیبی است. یعنی یک سرمایه گذار نباید صرفا به روندهای قیمت سهام در گذشته اکتفا کند.

حتما بخوانید
سخاب یا اسناد خزانه اسلامی

بلکه باید به صورت مستمر عوامل اثرگذار بر قیمت سهام را نیز مورد بررسی قرار دهد.

چون ممکن است سهمی که روند قیمت آن در گذشته همواره سعودی بوده بر اثر تغییر در برخی عوامل، از رشد مستمر خارج شود و حتی به یک سهم زیان ده تبدیل گردد.

هر دو روش تحلیل بورس، نیاز به آموزش و کسب مهارت و تجربه برای بررسی دقیق نمودارها و اطلاعات شرکت ها دارند. صرفا با دانستن چند اصطلاح و تکنیک ساده نمی توان در بازار بورس به موفقیت رسید.

بدون آموزش، نباید وارد بازار بورس شد. زیرا موجب به خطر افتادن سرمایه می گردد.

روش ترکیبی تحلیل بورس
روش ترکیبی تحلیل بورس

روش ترکیبی بهترین گزینه برای تحلیل بورس

روان شناسی بازار

یکی دیگر از مواردی که در تحلیل بورس از اهمیت زیادی برخوردار است، “روانشناسی بازار” می باشد.

تحلیل گران باید به یک سری از معیارها و ملاک هایی که در معاملات اتفاق می افتد و در تعیین سهام خوب و بد تاثیر دارد، آگاه باشند. به عنوان مثال حجم نقدینگی که وارد یک سهم و یا از آن خارج می شود.

عوامل زیادی بر روان شناسی بازار و نیز رفتارهای سرمایه گذاران تاثیر دارد. در ادامه برخی از این عوامل را بررسی می کنیم:

   ۱- شاخص بورس

همان طور که می دانید، شاخص بورس نشان دهنده وضعیت کلی بازار بورس در یک دوره زمانی خاص می باشد. طبق تجربه، در مقطعی که شاخص کل منفی است، از خرید و فروش هیجانی سهم باید پرهیز کرد.

زیرا در آن زمان معاملات هیجانی برخی افراد کم تجربه، موجب منفی تر شدن سهم ها و در نتیجه خروج نقدینگی می گردد. در آن زمان همچنین شاهد صف های سنگین فروش خواهیم بود.

حتما بخوانید
تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن

   ۲- ترس و طمع

بهترین سرمایه گذاران طبق روش های تحلیل بورس عمل می کنند و از هیچ چیز نمی هراسند. از طرف دیگر، بیش از اندازه بی پروا هم نیستند. اگر به تحلیل خود اعتماد دارید دلیلی برای ترس وجود ندارد.

علاوه بر این اگر طبق تحلیل، باید از سهمی خارج شوید، به دلیل طمع، آن را به تعویق نیندازید. دخیل کردن احساسات از جمله ترس و طمع در تحلیل بورس، ما را از دستیابی به سود پیش بینی شده باز می دارد.

لذا پیشنهاد می شود که به تحلیل خود اعتماد داشته باشید و در اسرع وقت به آن اقدام نمایید.

ریسک بازار بورس
ریسک بازار بورس

ترس و طمع دلیل اصلی کاهش سود در بورس

   ۳- نداشتن استراتژی برای ادامه فعالیت

در صورتی که یک سرمایه گذار به روش های تحلیل بورس آگاه بوده و قبل از ورود به یک سهم، آن را به صورت کلی تحلیل کرده (به دو روش بنیادی و تکنیکال) و برای آن هدف گذاری مشخصی از لحاظ قیمت، در نظر گرفته باشد، از فراز و فرود بازار تا رسیدن به نقطه مورد نظرش، نمی ترسد.

اما در صورتی که بدون اطلاعات و صرفا به پیشنهاد افراد ناآگاه وارد سهمی شده باشد، در اولین ناملایمات، به صورت هیجانی و در شرایط ضرر، اقدام به فروش سهم خود می کند.

خلاصه مطلب:

سرمایه گذاران برای تحلیل بورس از دو روش کلی بنیادی و تکنیکال استفاده می کنند.

هر کدام از این روش ها، طرفداران خاص خود را دارد. اما تحلیل گران با تجربه معتقدند که بهتر است از هر دو روش برای انتخاب بهتر یک سهام استفاده کرد.

علاوه بر این دو روش تحلیل بورس، روانشناسی بازار نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.