سهام شناور آزاد | سایت آموزش بورس ایران
سهام شناور آزاد
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. سهام شناور آزاد
آموزش بورس

سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد بخش های اصلی سهام شناور آزادبرای محاسبه کردن سهام شناور آزاد باید چه کار کرد؟منظور از شاخص شناور آزاد چیست؟سهام شناور آزاد چه اهمیت هایی دارد؟ یکی از مفهوم هایی است که فعالان بازار سرمایه با آن سروکار دارند. منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

سهام شناور آزاد

یکی از مفهوم هایی است که فعالان بازار سرمایه با آن سروکار دارند. منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که انتظار می رود در آینده نزدیک، قابل معامله باشد. یعنی در مالکیت دارنده گانی است که آماده اند در صورت پیشنهاد قیمت مناسب از سوی خریداران آن را برای فروش ارائه کنند.

این سهام بخشی از سهام یک شرکت است که دارنده گان آن، آماده عرضه و فروش این نوع از سهام هستند و قصد ندارند با حفظ آن قسمت از سهام، در مدیریت شرکت مشارکت کنند.

سهم شناور آزاد یکی از مهم ترین معیارهای شرکت های بورس از نظر گردش صحیح و روان خرید و فروش سهام در بازار سهام است که بالا و پایین بودن آن برای هر شرکتی حاوی پیام های مهمی برای سرمایه گذاران است.

برای محاسبه سهام شناور در بورس، باید ترکیب سهام داران بررسی شود و در بین آن ها سهام داران راهبردی را مشخص کنید. سهام دار راهبردی، نوعی سهام دار هستند که در کوتاه مدت، قصد واگذاری سهام خود را ندارند و معمولا می خواهند برای اعمال مدیریت خود، این سهام را حفظ کنند.

سهام شناور آزاد

 

برای محاسبه کردن سهام شناور آزاد باید چه کار کرد؟

برای محاسبه سهام شناور آزاد باید ابتدا ترکیب سهام داران را بررسی کنید و سپس تعداد سهام داران راهبردی را تعیین کنید. وقتی تعداد این سهامداران را بدانید و از کل سهام داران کم کنید، می توانید به تعداد سهام شناور آزاد و درصد آن به کل سهام شرکت دست یابید.

حتما بخوانید
چرا عرضه اولیه سهام اکثرا سودآور است؟

اگر سهام شناور آزاد کم باشد با سرمایه کم می توانید قیمت آن را در دست گرفت و افزایش یا کاهش کاذب در آن ایجاد کرد و با شایعات سهام داران آن را فریب داد یا افراد را ترغیب به خرید آن کرد. در شرکت هایی با داشتن سهام شناور بورس بالا، به راحتی نمی توانید معاملات سهام را تحت تاثیر قرار دهید.

در چنین شرکت هایی حجم بالای معاملات و سهام داران آن مانع از نوسانات زیاد سهم می ‌شود. هرچه شرکت شناوری بالاتری داشته باشد، افزایش قیمت آن به سرمایه بیشتری نیاز دارد.

منظور از شاخص شناور آزاد چیست؟

در این شاخص، هر سهم بر اساس سهام شناوری که دارد روی شاخص تاثیر می گذارد. دلیل اهمیت شاخص شناور به این خاطر است که تاثیر گذاری هر سهم، بر مبنای میزان اثرگذاری سهام قابل معامله شرکت در بازار سهام محاسبه می شود. به همین دلیل، قابلیت تحلیلی بالایی دارد و خاصیت توضیح کننده گی آن می تواند اتفاقات بازار سرمایه را کاملا پوشش دهد.

در بسیاری از بورس های دنیا شرکت هایی که کمتر از ۲۵ درصد سهام آن ها، شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت های بورسی حذف می شوند. به دلیل این که اگر مالک های شرکتی نمی خواهند حداقل ۲۵ درصد سهام آن ها بین مردم توزیع شود و علاقه مند هستند سهام را برای خود نگه دارند، دلیلی برای حضور آن ها در بازار بورس وجود ندارد.

همین طور اگر سهمی نسبت سهام شناور بورس بیشتری داشته باشد، امکان نقد شونده گی آن بیشتر و دست کاری قیمت آن کمتر می شود. زیرا حجم منابعی که برای دست کاری آن لازم است خیلی زیاد بوده، اما شرکتی که کوچک است و سهم شناور آزاد آن کم است، به سادگی دچار دست کاری قیمت می ‏شود.

حتما بخوانید
ارزش دفتری سهام (Book Value)

سهام شناور آزاد بورس

سهام شناور آزاد چه اهمیت هایی دارد؟

این نوع  سهام برای همه سرمایه داران بسیار مهم و با اهمیت می باشد، زیرا شناوری سهام  مشخص می کند که چه تعداد از سهام برای معامله توسط عموم سرمایه گذاران در دسترس است. شرکت ها مسئولیتی در قبال نحوه داد و ستد سهام شناور توسط مردم ندارند و این موضوع به عملکرد بازار ثانویه بر می گردد.

بنابراین، خرید سهام، فروش آن توسط سرمایه گذاران، بر شناوری سهام تاثیر نمی گذارد، زیرا این موارد تغییر تعداد سهام موجود برای معامله را نشان نمی دهد و صرفاً نمایان گر باز توزیع آن است. به همین ترتیب، اختیار معامله یک سهم، تأثیری در شناوری آن نخواهد داشت.

یکی از مواردی که شرکت های کوچک با سهام شناور کم با آن مواجه هستند، این است که افراد با سرمایه کم می توانند روند سهم را تغییر دهند و سهام داران خرد را دچار اشتباه کنند. این کار دست سفته بازان را برای سود جویی باز می کند. اما در مقابل، قیمت سهام شرکت هایی با شناوری بالا را نمی توان به سادگی تغییر داد و دچار نوسان کرد.

تغییر قیمت سهام با شناوری کم ساده تر است. زیرا چنین سهامی که تعداد سهم کمتری دارد، عرضه آن هم کمتر است و با سرمایه کم می توان برای آن صف خرید ایجاد کرد.

 

سهام شناور، قابلیت نقد شوندگی بالایی دارد. میزان سهام شناور در بورس، ثابت نیست. چون ممکن است سهام داران اصلی شرکت در هنگام رشد قیمت سهم، آن را در بازار بفروشند و به همین علت میزان سهام شناور خود را در بازار کاهش دهند. اگر خریدار تصمیم بگیرد با یک یا چند کد سهام داری، سهام را با حجم عمده خریداری کند شناوری سهم کاهش می یابد.

حتما بخوانید
در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟

درصد سهام شناور آزاد به عنوان عامل تأثیر گذار بر افزایش نقد شوندگی، عمق و کارایی بازار مطرح می‌شود. همیشه بهتر است سهامی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید که شناوری متعادل داشته باشد.

سهام شناور آزاد

برای به دست آوردن شناوری متعادل، کافی است میانگین سهام شناور شرکت های بازار را محاسبه کنیم و هر چه شناوری سهم مورد نظر شما به این میانگین نزدیک تر باشد، شناوری متعادل تری خواهید داشت.

سهم های کوچکی که سهام شناور آزاد کمی دارند بهترین سهم برای سفته بازها محسوب می‌شوند تا بتوانند به آسانی و با سرمایه کم، روی آنها اثر بگذارند. به یاد داشته باشید، سهام شناور بورس باید میزان شناور آزاد آن خیلی زیاد نباشد چون مناسب نمی باشد. بهتر است که حداقل سهم دو، سه سهام دار عمده را داشته باشد.

سهم بدون سهام دار عمده مثل تحصیل کرده بدون حمایت در جامعه است یعنی هیچ فایده و خاصیتی نخواهد داشت. سعی کنید در حال برای سرمایه گذاری زیرکانه عمل کنید، بیشتر مواقع سهامی را انتخاب کنید که پیشنهاد پرداخت سود نقدی بالاتر از ۷۰ درصد داشته باشند. ممکن است در برخی موارد حتی به شما پیشنهاد ۱۰۰ درصد تقسیم سود نقدی را بدهند، اما در آخر به وعده خود عمل نکنند. پس تمام حواس تان را به کار گیرید که فریب نخورید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.