نماد شبندر را بشناسیم | سایت آموزش بورس ایران
شبندر
  1. خانه
  2. نمادهای بورس
  3. نماد شبندر را بشناسیم
نمادهای بورس

نماد شبندر را بشناسیم

نماد شبندر را بشناسیم بخش های اصلی نماد شبندر را بشناسیممعرفی نماد شبندرتاریخچه شرکت شبندربرای حرفه ای شدن در بورس ترکیب و اعضای هیئت مدیره شبندرترکیب سهامداران شبندرتولید و فروش شرکت شبندرترازنامه نماد شبندر  در خصوص آشنایی با نماد شبندر گفتنی است، شرکت پالایش نفت بندر عباس یکی از ۹ پالایشگاه …
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نماد شبندر را بشناسیم

 در خصوص آشنایی با نماد شبندر گفتنی است، شرکت پالایش نفت بندر عباس یکی از ۹ پالایشگاه  کشور به شمار می رود که در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار در کنار آب های خلیج فارس و در شهر بندر عباس تاسیس شد، تاریخ تاسیس این شرکت به سال ۱۳۷۷ بر می گردد. این شرکت را برای تامین فرآورده های نفتی کشور و صادرات مازاد آن احداث کرده اند.

ظرفیت پالایشگاه بندر عباس تا سال ۱۳۸۷ حدود ۲۳۲ بشکه در طی روز بوده که با تلاش های روز افزون توانسته اند ظرفیت روزانه پالایشگاه را به ۳۲۰ هزار بشکه برسانند.

در سال ۱۳۹۱ این شرکت توانست بدون ایجاد سرمایه حدود ۳۰ هزار بشکه در روز خوراک این پالایشگاه را افزایش دهد و امروزه در طی روز ۳۵۰ هزار بشکه را تولید می کند. از بین این عدد گفته شده ۳۰۰ هزار بشکه آن به نفت خام سنگین تعلق دارد.

۳۰ هزار بشکه به مایعات گازی  و ۲۰ هزار بشکه به  نفت خام سبک در جزیره هنگام تعلق دارد. می توان گفت حدود ۱۸ درصد از فرآورده های نفت خام در داخل کشور از این پالایشگاه به دست می آید. این شرکت در سال ۱۳۹۱ اولین عرضه های خود را در بازار بورس تهران ارائه داد.

نماد شبندر را بشناسیم

معرفی نماد شبندر

پالایشگاه نفت بندر عباس با نماد شبندر وارد بورس ارواق بهادار تهران شد و از جمله نمادهایی است که امروزه در بورس مورد معامله قرار می گیرد. نماد نام برده در بازار دوم بورس معامله می شود. لازم به ذکر است که بگوییم در سال ۱۳۹۸ این شرکت ۴۶ درصد سود از بازار بورس را ازان خود نمود.

حتما بخوانید
نماد پسهند را بشناسیم

برای خرید سهام شبندر در اوراق بورس بهادار اول باید در کارگزاری بورس حسابی را افتتاح نمایید. فعالیت شرکت شبندر شامل موارد زیر می شود:

دریافت سوآپ و خرید خوراک پالایشگاه از پالایشگاه ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران و یا هر عرضه کننده ای در داخل و خارج کشور.

راه اندازی، احداث و بهره برداری از کارخانه های صنعتی برای تولید، فروش، بازاریابی و صادر نمودن انواع محصولات نفتی و شیمایی و …

انجام عملیات های پالایش نفت خام و دیگر هیدروکربورها، ساختن فرآورده های نفتی مثل بنزین، نفت سفید، سوخت هواپیما، جت، نفت گاز، نفت کوره و … و انجام عملیات هایی برای عرضه موادی که در اساس نامه وجود دارد.

تاریخچه شرکت شبندر

 به منظور آشنایی با نماد شبندر ،به نحو کامل تر، لازم است تاریخچه ای از این نماد را بررسی کرد. پالایشگاه نفت بندر عباس در سال ۱۳۷۱ راه اندازی شد و در سال ۱۳۷۶ مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ طرحی را برای افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت و گاز به اسم بنزین سازی در دست احداث قرار دادند و بعد از آن روزانه ۴ میلیون لیتر بنزین به ظرفیت این پالایشگاه افزوده شد.

برای حرفه ای شدن در بورس 

 مطلب مربوط به  گره معاملاتی چیست؟ را هم


مطالعه کنید

ترکیب و اعضای هیئت مدیره شبندر

اعضای هیئت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس ۵ نفر می باشند که در ادامه برای شما ذکر خواهیم نمود:

رئیس هیئت مدیره محمد صادقی از شرکت سرمایه گذاری هرمزگان می باشد.

حتما بخوانید
نماد شاراک را بشناسیم

نایب رئیس هیئت مدیره هاشم نامور از شرکت خدماتی پشتیبانی رفاه پردیس است.

اعضای هیئت مدیره جواد بهشتی از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، قاسم منظری از شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان و محمد حسین ملکی از شرکت توسعه فن آوری رفاه پردیس می باشند.

ترکیب سهامداران شبندر

شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس دارای سهامداران و زیر مجموعه های زیادی است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

بزرگ ترین سهام دار شرکت پالایشگاه نفت بندر عباس بانک رفاه می باشد که حدود ۳۳ درصد از کل سهام را در اختیار دارد. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ۲۰ درصد از سهام کل را دارا هستند، همچنین شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۵ درصد سهم از سهامداران دیگر این شرکت به شمار می روند. دیگر سهامدارن شرکت شبندر همه با هم ۳۱ درصد کل سهام این شرکت را دارا هستند.

تولید و فروش شرکت شبندر

می توان گفت در حال حاضر  درشبندر ۱۰ شرکت پالایشگاهی در پالایش نفت خام و مایعات گازی مشغول به فعالیت هستند که بر اساس ظرفیت شرکت پالایش نفت بندرعباس در رده چهار قرار دارد و تنها شرکتی می باشد که می تواند نفت خام سنگین را استخراج نماید.

این شرکت محصولات مختلفی را تولید می کند که می توان به تولید گاز مایع، نفت کوره، نفت گاز، نفت سفید، سوخت جت و بنزین موتور اشاره نمود. از دیگر محصولات این شرکت می توان وکیوم باتوم، لوبکات، گوگرد، وکیوم سلاپس، نفتا، پروپانو و انواع حلال را نام برد.

حتما بخوانید
نماد تکنو را بشناسیم

عمده محصولات این پالایشگاه را در داخل کشور به فروش می رسانند و بر اساس قانونی که در شرکت وجود دارد موظف است ۵ فرآورده نفتی را با سوخت های هوایی به شرکت ملی پالایش و بخش فرآورده های نفتی ایران تحویل دهد.

شرکت ملی نفت ایران با توجه به فروشی که از طریق این فرآورده ها انجام می دهد نسبت به اعلام میزان فروش داخلی، فروش صادراتی، ارزی و مرزی، فروش بنکرینگ و مبلغ فروش هر ۵ فرآورده اقدام می کند. محصولاتی که در شرکت تولید می شوند در بازار بورس کالا و انرژی عرضه خواهند شد.

 با بررسی هایی که صورت گرفته است می توان گفت ۹۵ درصد از نفت، گاز و بنزین را به فروش رسانده اند و از طرفی ۹۰ درصد از نفت کوره تولیدی و ۱۰۰ درصد از دیگر فرآورده های نفتی را به فروش رسانده اند.

ترازنامه نماد شبندر

ترازنامه شبندر

نگاره ی پیش رو با عنوان نماد شبندر را بشناسیم ،صرفا به منظور آشنایی با این نماد بوده و به منظور سیگنال دهی ارائه نشده است

ضمنا اطلاعات این تحلیل تا پایان شهریور ۹۹ میباشد

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.