مشاهده لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورس | سایت آموزش بورس ایران
لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. مشاهده لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورس
آموزش بورس

مشاهده لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورس

مشاهده لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورس بخش های اصلی مشاهده لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورسسربرگ سابقه در سایت بورستاثیر در شاخص بورسخلاصه: قبل از صحبت درباره نمادهای ارزشمند باید گفت از دیگر اطلاعاتی که در سایت بورس می توان به دست آورد لیست سهامداران حقیقی و حقوقی است.…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

مشاهده لیست نمادهای ارزشمند در سایت بورس

قبل از صحبت درباره نمادهای ارزشمند باید گفت از دیگر اطلاعاتی که در سایت بورس می توان به دست آورد لیست سهامداران حقیقی و حقوقی است. هر شرکت (نمادی) سهام خود را بین افراد حقیقی و حقوقی تقسیم می کند، نسبتی که سهام بین این دو دسته تقسیم می شود برای تحلیل گران بسیار اهمیت دارد.

پادکست مشاهده لیست نمادهای ارزشمند

به طور مثال اگر فرض کنیم که درصد بالایی از سهام یک شرکت در دست افراد حقیقی باشد و افراد حقوقی بخش سبک تر سهام آن شرکت باشند با معضلاتی همراه است.

اگر ارزش سهام شرکت در مواقع حساس و بحرانی رو به کاهش باشد، وجود افراد حقوقی دلسوز می تواند روند افت ارزش سهام را کاهش دهد و یا حتی می توانند با خرید کردن سهام موجود در بازار از پایین رفتن قیمت آن جلوگیری کنند.

در صورتی که اگر افرادی که در لیست سهامداران حقوقی هستند حجم مناسبی از کل سهام شرکت را نداشته باشند، قدرت اینکه از افت قیمت سهم جلوگیری کنند ندارند و به دنبال آن روز به روز آن شرکت شاهد افت قیمت بیشتری است.

لیست سهامداران
لیست سهامداران

بنابراین معامله گران در سایت بورس با مراجع به سربرگ حقیقی و حقوقی می توانند به اطلاعات مفیدی در این زمینه دست پیدا کنند.

سربرگ سابقه در سایت بورس

از دیگر سربرگ های حائز اهمیت در سایت بورس سربرگ سابقه است. در این سربرگ تمام اعداد و ارقامی را که یک سهامدار به آن ها نیاز دارد منتشر شده است.

حتما بخوانید
درباره هوش مالی

ذکر تاریخ دقیق به تحلیل گر کمک می کند تا به راحتی و در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد.

سابقه در سایت بورس

تعداد معامله های انجام شده در تاریخ مورد نظر به صورت دقیق ارائه شده است. حجم معامله ها در روزهای پی در پی یکی از روش های تحلیل و ارزیابی سهم است.

هنگامی که سهامدار در سایت بورس به سربرگ سابقه ی آن نماد مراجعه می کند و در ستون حجم، حجم های معامله شده سهام را بررسی می کند متوجه می شود که یک نماد در حالت کلی و به طور میانگین در محدوده یک عدد مشخص ( به طور تقریبی) معامله شده است به طور مثال به این نتیجه می رسد که حجم معامله های انجام شده در نماد x برابر با صدهزار معامله در هر روز است.

پس از آن تحلیل گر با مطالعه تک تک حجم ها در تاریخ های مشخص شده متوجه می شود که در معدود روزهایی حجم معامله شده بسیار بیشتر از میانگین حجم معامله شده است. این حجم بسیار بیشتر ممکن است تا چندین برابر میانگین حجم معاملات باشد.

تحلیل گر قطعا تاریخ مورد نظر را بررسی می کند و باید علت حجم بالایی که معامله شده است را بیابد. علت معامله شدن نماد در حجم های بسیار بالا یا بسیار پایین می تواند موارد گوناگون باشد و در آنالیز سهام بسیار پر اهمیت است.

سایت بورس به تحلیل گر کمک می کند که به این اعداد دست پیدا کند و انواع حالت های کد به کد ( حقیقی به حقوقی، حقوقی به حقیقی و …) را مورد بررسی قرار دهد.

حتما بخوانید
بورس کالا و انواع قرارداد های آن

تاثیر در شاخص بورس

نمادهای بسیاری در بورس و فرابورس به ثبت رسیده اند و ارزش سهام آن ها روز به روز در حال افزایش است، اما در میان این نمادهایی هستند که به دلیل بنیادی و با ارزش بودنشان تاثیر بیشتری در شاخص بورس می گذارند.

این نمادها را می توان در صفحه اول سایت بورس دید.

نمادهای موثر بر شاخص

لیست نمادهای تاثیر در شاخص در سایت بورس

به طور مثال نمادهایی را که در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۹ بر شاخص بورس تاثیر گذاشته اند نمادهای : فولاد، فارس، فملی، تاپیکو، خودرو، وامید و پارسیان هستند.

در ستون آخر در تصویر بالا میزان تاثیر پذیری هر نماد نیز بیان شده است که در میان آن ها نماد فولاد بیشترین تاثیر را در میان این لیست بر شاخص بورس داشته است.

از دیگر نمادهایی که در سایت بورس به آن ها اشاره می شود نمادهای پربیننده هستند، این ها نمادهایی هستند که بیش از سایر نمادها جست و جو و بررسی شده اند.

نمادهای پربیننده

نمادهای پربیننده در سایت بورس

به طور مثال در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۹۹ نمادهای وبملت در زیر مجموعه گروه بانکی ها از جمله نمادهای پربیننده در روز بود است و پس از آن نماد فملی، وتجارت، فولاد، شپنا، وبصادر و خگستر در لیست نمادهای پر بیننده قرار دارند.

لیست این نمادها در ایجاد دیدگاه مثبت سهامداران بر آن ها تاثیر می گذارد.

خلاصه:

سایت بورس با وجود اطلاعات جامع و کاملی که دارد قدم بزرگی در کمک به تحلیل گران برداشته است. وجود اطلاعات ارزشمندی همچون لیست نمادهای پربیننده یا نمادهایی که در شاخص بورس تاثیر می گذارند و مواردی از قبیل در تصمیم گیری تحلیل گر بسیار موثر است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.