فرق کارگزار و کارگزار ناظر | سایت آموزش بورس ایران
کارگزار
 1. خانه
 2. آموزش بورس
 3. فرق کارگزار و کارگزار ناظر
آموزش بورس

فرق کارگزار و کارگزار ناظر

فرق کارگزار و کارگزار ناظر بخش های اصلی فرق کارگزار و کارگزار ناظر کارگزار کیستبه چه کسی کارگزار ناظر می گویند؟برخی از وظایف کارگزارانبرای موفقیت بیشتر در کارتان بورس یعنی فراهم شدن شرایط معامله بین خریدار و فروشنده که با انجام دادن این کار در بازار صورت می گیرد. این…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

فرق کارگزار و کارگزار ناظر

بورس یعنی فراهم شدن شرایط معامله بین خریدار و فروشنده که با انجام دادن این کار در بازار صورت می گیرد. این شرایط می تواند مکان خاص یا شبکه ای ارتباطی بین مردم مانند اینترنت باشد.

در تمام بازار ها به طور کلی دو نوع دارایی، مورد معامله قرار می گیرد که یکی دارایی واقعی و دیگری دارایی مالی می باشد. کارگزار در واقع وکیل مالی سرمایه گذار می باشد که به جای سرمایه گذار در بازار بورس و فرا بورس، اقدام به سرمایه گذاری می کند.

کارگزاران

فعالیت هایی که کارگزاران انجام می دهند مستلزم اخذ مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس اوراق بهادار می باشند.

کارگزار کیست

کارگزار به شخص یا شرکتی گفته می شود که با اجرای ثبت سفارشات خرید و فروشی که توسط سرمایه گذار صورت می گیرد، کارمزد دریافت می کند. کار گزار باید به طور کامل آموزش بورس را بلد باشد.

کارگزاران بین خریدار و فروشنده ارتباط لازم را به وجود می آورند و در ازای آن حق کمیسیون دریافت می کنند.

یک کارگزار به صورت عام مجموعه ‌ای از فعالیت های لازم بین خریدار و فروشنده را با توجه به مسئولیت قبلی که خریدار و فروشنده به او واگذار کرده اند انجام می دهد تا در شرایط مشخص و امن موضوع مورد معامله و هزینه های اصلی و جانبی آن تبادل گردد.

کارگزار ناظر

به چه کسی کارگزار ناظر می گویند؟

وقتی یک سهم را برای اولین بار از طریق کارگزاری خود خریداری می کنید، این کارگزار، کارگزار ناظر نامیده می شود. ممکن است دارایی سهام دار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد.

حتما بخوانید
بررسی مفهوم و تعریف شاخص و انواع آن

کارگزار ناظر باید در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، عضو باشد. با راه اندازی سامانه جدید معاملات، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار گرفت.

سهام داران، دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزاری ناظر خود در آن نماد معاملاتی می توانند به فروش برسانند.

کارگزار

برخی از وظایف کارگزاران

 • تعیین کردن ارزش بازار
 • تبلیغات کردن درباره سهام برای فروش
 • نشان دادن سهام به خریداران احتمالی
 • دادن مشاوره به سرمایه گذاران در مورد مسائل مرتبط با کارشان

افراد می توانند هر روز اخبار بورس را دنبال کنند تا از تازه ترین اتفاقات و خبر ها اطلاع داشته باشند.

در بازار سرمایه هیچ سهام داری چه حقیقی و چه حقوقی، نمی تواند مستقیم نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کرده و با سازمان بورس اوراق بهادار ایران، طرف معامله شود.

داشتن کد بورس، اولین گام برای ورود به بازار بورس است. کد بورس را پس از ثبت نام و تکمیل فرم ها، کارگزاری ها در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

پس از صدور کد بورس، کد معاملات آنلاین به سهام دار داده می شود تا با کد کاربری و رمز عبور، وارد سامانه معاملاتی آنلاین کار گزاری مورد نظر خود شده و نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کند.

خرید و فروش سهام، از طریق کارگزار صورت می گیرد. کارگزاری ها، قوانینی دارند و شرایط تاسیس و مدیریتی که طبق قانون بورس صورت گرفته و زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار ایران فعالیت دارند.

مجموعه ای حقوقی بوده که تاسیس و مدیریت و فعالیت  آن، طبق قوانین و مقرراتی صورت میگیرد.

حتما بخوانید
مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم

افراد می توانند برای دریافت کد بورس، کد معاملات آنلاین و دسترسی به خرید و فروش سهام، از طریق آن ها اقدام کنند. پس هر خرید و فروشی در بورس، از طریق کارگزار صورت می گیرد.

با توجه به اخبار بورس هر روز اتفاقات گوناگونی می افتد و همیشه به صورت یک نواخت نمی باشد.

اخبار بورس

کارگزاری ها به واسطه  خدماتی که ارائه می دهند، کارمزدی را دریافت می کنند که تعرفه آن را سازمان بورس هر ساله اعلام می کند. در کارگزاری جدید افتتاح حساب انجام دهید.

مراحل اینکار در کارگزاری های مختلف ممکن است تفاوت جزئی داشته باشد.

مثلا بعضی از کارگزاری ها کلیه اطلاعات موردنیاز برای افتتاح حساب یا صدور کد بورسی را به صورت آنلاین دریافت می کنند و برخی دیگر هم از طریق دنبال کردن اخبار بورس، پس از پایان مراحل کار، روش احراز هویت را انجام می دهند.

شما می توانید به کارگزار جدید، درخواست تغییر کارگزار ناظر را برای سهامی که از کارگزاری قبلی خریده اید را ارسال کنید. این کار گاهی به صورت آنلاین قابل انجام است و گاهی نیز باید به شعبه مراجعه کنید.

نحوه این کار را باید از کارگزار جدید تان بپرسید. شغل معامله گری در سهام، یا خرید و فروش در سایر بورس ها و بطور کلی معامله گری در بازارهای مالی، آرزوی خیلی از افراد در دنیا است.

چون به آنها آزادی می دهد و این افراد، سبک زندگی متفاوت با اشخاص شاغل را می ‌توانند داشته باشند. سرمایه گذاری بورس نیازمند داشتن شناخت کافی از خودتان است. کار گزاران به دنبال کسب ثروت و زندگی در رفاه برای خود هستند.

حتما بخوانید
بایدها و نبایدهای سبدگردانی

برای موفقیت بیشتر در کارتان

 • دنبال کردن اخبار بورس را فراموش نکنید.
 • برای معامله کردن با خونسردی عمل کنید و احساسات خودتان را کنترل کنید.
 • بهتر است یادگیری و پیشرفت شخصی را در اولویت قرار دهید.
 • همیشه به این توجه کنید که افراد معامله گر و سرمایه گذاران حرفه ای چطور معامله خود را انجام می دهند، شما هم مانند آن ها با جدّییت تمام به کارتان ادامه دهید.
 • حتما مدیریت ریسک و سرمایه گذاری را رعایت کنید و اصل اول شما حفظ سرمایه باشد.
 • برای پیشرفت بیشتر در این بازار، حاضر باشید وقت و انرژی بگذارید و بهای آن را نیز بپردازید.

افراد می توانند با کسب دانش و آموزش بورس به همراه تجربه کافی، مانند افراد حرفه ای در بورس از سرمایه گذاری پر سود بهره ببرند. اگر به نکات گفته شده توجه کنید حتما در کارتان موفق خواهید شد.

با توجه به تفاوت های میان کارگزار و کارگزار ناظر، میفهمیم که شرکت های کارگزاری برای فراهم آوردن دسترسی کلیه سرمایه گذاران به بازار سرمایه با تاسیس کردن شعبه، دفتر، نمایندگی و یا تالار معاملات اختصاصی، خدمات خود را به سرمایه گذاران ارائه می کنند.

این شرکت های فعال در بازار سرمایه  می توانند با احراز برخی شرایط مجوزهای فعالیت در یک و یا چند بورس را به طور هم زمان اخذ کرده و به ارائه خدمات به مشتریان بر اساس قوانین و مقررات بپردازند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.