توضیح سفارش محدود و انواع سفارش ها | سایت آموزش بورس ایران
سفارش محدود
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. توضیح سفارش محدود و انواع سفارش ها
آموزش بورس

توضیح سفارش محدود و انواع سفارش ها

توضیح سفارش محدود و انواع سفارش ها بخش های اصلی توضیح سفارش محدود و انواع سفارش هاچرا در بازار انواع سفارش وجود دارد؟با سفارش محدود limit order بیشتر آشنا شویدسفارش بازار یا market order چیست؟سفارشات Stop Order  چیست؟ جمع بندی تحلیل بورس شامل آشنایی با انواع سفارش ها نیز می…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

توضیح سفارش محدود و انواع سفارش ها

تحلیل بورس شامل آشنایی با انواع سفارش ها نیز می باشد.

انواع سفارش در بازارهای مالی دارای ویژگی های جذابی است که برای یک معامله گر خوب مانور بسیار خوبی دارد تا بتواند در مدیریت سرمایه و پیاده سازی استراتژی های مختلف به خوبی عمل کند و در نتیجه کسب سود برای او راحت تر و به صورت حرفه ای انجام گیرد.

آشنایی با سفارشات تنها یک عامل موفقیت در بازار بورس است و هیچکدام از این تکنیک ها به تنهایی نمی تواند عامل موفقیت باشد ٬ افرادی که قصد ورود به بازار بورس را دارند باید تمامی معیارهای اثرگذار در بورس را فرا بگیرند و با افزایش دانش خود بتوانند در کسب سود و درآمد دلخواه موفق باشند.

چرا در بازار انواع سفارش وجود دارد؟

به کمک وجود این سفارش ها فرد می تواند در زمان خرید و فروشی که در بازار ثبت کرده است بر روی سفارش خود کنترل داشته باشد.

همچنین به کمک آن ها قادر است در زمان خرید و فروش یک کالا یا سهم چندین دستور العمل و شرط متفاوت را در قالب یک دستور العمل در سیستم ثبت کند.

در زمان معامله دارایی و رمز ارزها در یک صرافی تمام سفارشات به یکی از انواع سفارشات تبدیل می شود تا مشخص شود که قرار است در چه زمانی و چگونه پردازش شوند.

حتما بخوانید
قرارداد آتی سبد سهام و نحوه معامله آن 

نکته مهم تر این که می توان دستورالعمل های خاصی را برای سفارش ها تعریف کرد و شرایط معامله را گسترش داد. اما به طورکلی هدف بیشتر انواع سفارش ها کنترل زمان بندی معامله است.

سفارش محدود
سفارش محدود

با سفارش محدود limit order بیشتر آشنا شوید

در سفارش محدود در واقع معامله گر برای درخواست خرید و فروش خود می تواند یک قیمت مشخص ثبت کند و این سفارش فقط زمانی انجام می شود که بازار به همان قیمت برسد.

یک سفارش محدود فقط زمانی انجام می شود که قیمت آن از قبل تعیین شده باشد و در دسترس قرار گیرد یعنی به طور کلی قیمتی بهتر از قیمت فعلی بازار می باشد. در صورتی که سفارشات بازار بلافاصله انجام می پذیرند.

برای فهم بهتر می توان گفت برای مثال شما فکر می کنید که قیمت بیت کوین قرار است ریزش کند شما در این صورت می توانید با سفارش محدود درخواست تان را با ۶۰۰ دلار ثبت کنید که پایین تر از قیمت فعلی بازار می باشد.

اگر قیمت بیت کوین تا قیمت مورد نظرتان ریزش کرد limit order ثبت شده در دفتر سفارشات اجرا خواهد شد.

با این ویژگی به معامله گرها امکان کنترل ریسک و ایجاد محدودیت را می دهد که در این حالت نیازی نیست که آن ها مدام بازار را کنترل و رصد کنند و می توانند اطمینان داشته باشند که قیمت مورد نظرشان توسط خودشان در سیستم ثبت شده است.

در واقع به limit order هایی که روند بازار را شکل می دهند و در دفتر سفارشات موجود هستند در اصلاح makers هم گفته می شود.

حتما بخوانید
صندوق جسورانه چیست و آیا سودآور است؟

همچنین شما باید توجه داشته باشید در برخی مواقع و شرایط ممکن است حتی با رسیدن بازار به محدوده تعیین شده نیز معامله صورت نگیرد.

این اتفاق می تواند زمانی رخ دهد که تعداد زیادی سفارش با یک قیمت مشخصی ثبت شده باشند و بیشتر در این شرایط ملاک اصلی ترتیب زمانی سفارشات می باشد.

یعنی سفارشات ابتدا بر اساس قیمت به ترتیب قرار می گیرند سفارشاتی که دارای قیمت یکسانی هستند طبق ترتیب زمانی شان الویت بندی می شوند مثلا سفارشی که زود ثبت شده است زود هم اجرا می شود.

بهتر است سفارش محدود خرید را کمی بیشتر از سطح روانی یا توقع بازار تعیین کنید و در مقابل سفارش فروش را اندکی کمتر در نظر بگیرید. بهتر است برخی مواقع به دنبال قیمت هایی در دفتر سفارشات باشید که درخواست زیادی روی آن ها ثبت نشده باشد.

سفارش محدود

سفارش بازار یا market order چیست؟

در تحلیل بورس اصلی ترین شکل سفارش بازار است و شامل یک دستورالعمل ساده برای خرید دارایی در مناسب ترین قیمت فعلی است. در حقیقت در این نوع سفارش خریدار چیزی را که قصد خرید آن را دارد به بهترین قیمت فعلی می خرد.

در این جا حتما خرید انجام می شود و دیگر نگرانی بابت قیمت وجود ندارد. این روش و استفاده آن در بین تازه واردها بیشتر رایج است و روشی بسیار ساده است که برای باز و بسته کردن یک پوزیشن از آن استفاده می شود.

در واقع به کسانی که از market order استفاده می کنند جمع کننده ها یا اصطلاحا takers می گویند. چرا که این نوع سفارشات بلافاصله در دفتر سفارشات ثبت می شوند و نقدینگی را جابه جا می کنند.

حتما بخوانید
مزایا و معایب معاملات آتی سهام

سفارش بازار

سفارشات Stop Order  چیست؟

در انواع سفارشات مورد بعدی stop order می باشد که کمی شباهت به limit orders دارند.

تنها تفاوت آن ها فقط این است که سفارشات محدود فقط در دفتر سفارشات ثبت می شوند اما stop order زمانی ثبت می شود که قیمت به محدوده از قبل تعیین شده برسد.

همچنین این سفارشات می تواند در ارتباط  limit order یا market order  استفاده شوند.

و اما نکته قابل توجه و ظریف در تحلیل بورس این است که سفارشات محدود زمانی که در دفتر سفارشات ثبت شوند همه می توانند آن را ببینند در صورتی که این سفارشات در بازار به محدوده مشخصی نرسد حتی ثبت هم نخواهند شد.

از stop order می توان برای تنظیم سفارش بازار و سفارش محدود هم استفاده کرد چرا که انعطاف پذیری زیادی را به معامله گرها می دهد.

همچنین stop market order یک نوع سفارشی است که در اصل می گوید زمانی که قیمت به x رسید٬ بلافاصله خرید و فروش را انجام بده.

که در این حالت زمانی که قیمت به x برسد یک سفارش market order بلافاصله ثبت می شود تا معامله در قیمت فعلی انجام شود.

جمع بندی

می توان گفت انواع سفارشاتی در بازار مالی وجود دارند که معامله گران با توجه به آن ها می توانند تریدهای موفق تری را انجام دهند و مدیریت ریسک خودشان را بهتر و بهینه تر کنند. انواع سفارشات دیگری که در بازار مالی وجود دارند:

سفارش مقیاس شده یا scaled order

اجرای زمانی و اجرای فوری یا کنسل

سفارش روزانه یا day order

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.