نحوه انجام معاملات در بورس | سایت آموزش بورس ایران
معاملات در بورس
 1. خانه
 2. آموزش بورس
 3. نحوه انجام معاملات در بورس
آموزش بورس

نحوه انجام معاملات در بورس

نحوه انجام معاملات در بورس بخش های اصلی نحوه انجام معاملات در بورستقسیم بندی انواع بازار معاملات در بورسبرای اقدام کردن به معامله در بورس چه کار هایی باید انجام داد؟چگونگی دریافت کد معاملاتیتکمیل کردن فرم سفارش یعنی چه؟وارد شدن به سامانه معاملاتی روش انجام معاملات در بورس به شرایط…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نحوه انجام معاملات در بورس

روش انجام معاملات در بورس به شرایط افراد بستگی دارد. برای ورود به انواع بازار سرمایه، اول از همه باید انجام معاملات در آن بازار را یاد بگیرید. خرید و فروش در بازار سهام یا بورس اوراق بهادار هم اصولی دارد که هر سرمایه گذار باید قبل از ورود یاد بگیرد.

مراحل خرید و فروش سهام در بورس به صورت آنلاین نیز انجام می شود. برای این که بتوانید در بورس سهمی بخرید، سود کنید و سپس آن سهم را بفروشید، باید یک سری مراحل بسیار ساده را طی کنید. مراحل خرید و فروش سهام در بورس به صورت گام به گام به شرح زیر هستند.

انجام معاملات بورس

 • دریافت کد بورسی و ورود به سامانه معاملات آنلاین.
 • شارژ کردن حساب کارگزاری.
 • جست و جو کردن نام نماد بورسی مورد نظر در سایت ها.
 • ثبت کردن سفارش خرید سهام.
 • تایید سفارش و اضافه شدن سهم برای سرمایه گذار.
 • ثبت سفارش فروش و فروختن سهام.
 • دریافت وجه و واریز کردن آن به حساب بانکی.

تقسیم بندی انواع بازار معاملات در بورس

 • بورس اوراق بهادار
 • فرا بورس
 • بورس کالا
 • بورس انرژی

در جهان بورس، ارز هم یکی از انواع بورس است که در آن ارزهای خارجی خرید و فروش می شوند.

اما در ایران، بورس ارز برای معامله و تبادل ارزهای خارجی وجود ندارد و خرید و فروش ارز به صورت دستی و در صرافی ها یا بازار آزاد انجام می‌شود و همچنین معاملات بورسی با استفاده از روش های بسیار گوناگونی قابل انجام می باشند.

حتما بخوانید
توضیح سفارش محدود و انواع سفارش ها

برای اقدام کردن به معامله در بورس چه کار هایی باید انجام داد؟

ابتدا برای انجام هرگونه فعالیتی در بورس کالا شما به ثبت نام خود و اخذ کد نیاز دارید. اخذ کد معاملاتی در بورس کالا نیازمند هیچ گونه هزینه ای نیست و در اسرع وقت یعنی نهایتا یک روز، انجام می شود.

برای دریافت کد نیاز است که شما با مراجعه به یک شرکت کارگزاری  و تکمیل فرم های درخواست کد و همچنین ارائه مدارک مورد نیاز اقدام نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ کد برای اشخاص حقیقی عبارت اند از؛ فتوکپی شناسنامه  و کارت ملی و برای اشخاص حقوقی کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل و آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی است.

البته معامله گران بورس کالا فقط به اشخاص حقوقی محدود می شوند و دیگر اشخاص حقیقی قادر به انجام این معاملات نیستند.

انجام معاملات

بعد از انجام کد گیری شما به عنوان یک عضو در شرکت بورس کالا پذیرفته شده اید و روش انجام معاملات در بورس را تکمیل کرده اید، پس از آن قادر به انجام انواع معاملات می باشید.

روش کلی خرید و فروش به این صورت است که عرضه کننده کالا در روز مشخصی کالای خود را عرضه می کند و خریداران در آن روز اقدام به خرید کالا می کنند.

عرضه کننده وظیفه دارد که یک روز قبل از عرضه برای کالای داخلی و ۳ روز قبل برای کالای صادراتی مشخصات کالای مورد نظر را اعم از قیمت پیشنهادی و میزان عرضه،  از طریق بورس اعلام کند.

این اطلاعات در سایت رسمی بورس کالا قسمت عرضه ها و معاملات بر اساس تاریخ عرضه قابل مشاهده می باشد.

حتما بخوانید
اطلاعات لازم در مورد حق تقدم سهام (قسمت اول)

معامله هنگامی انجام می‌شود که سفارش های خرید و فروش،  قیمتی  یکسان داشته باشند. این ساز و کار بسیار شبیه به معامله از طریق حراج است چون کارگزاران می توانند با اطلاع قیمت سفارش های وارد شده، جای خود را در صف تغییر دهند یا با ارائه قیمتی معادل قیمت پیشنهادی از طرف کارگزار مقابل، اقدام به انجام معامله کنند.

کد معاملاتی

چگونگی دریافت کد معاملاتی

در معاملات بورسی معمولا داد و ستد اوراق بهادار با استفاده از سیستم رایانه ای و براساس کد خریدار و فروشنده انجام می‌شود، لازم است همه خریداران و فروشندگان دارای کد مخصوص خود باشند تا کارگزار بتواند براساس آن به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد.

کد معاملاتی، شناسه ای ۸ کاراکتری است که براساس مشخصات و اطلاعات فردی سرمایه گذار، از جمله کد ملی شخص و به صورت ترکیبی از حرف و عدد تعیین می‌شود.

این کد در واقع از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد تصادفی، تشکیل شده است. کد معاملاتی هر سرمایه گذار فقط منحصر به خود فرد است و هر سرمایه گذار باید یک کد معاملاتی داشته باشد.

دریافت کد معاملاتی از طریق کارگزار و با ارائه مدارک شناسایی؛ کپی شناسنامه و شماره ملی ، فقط برای یک بار انجام می‌شود.

تکمیل کردن فرم سفارش یعنی چه؟

در این فرم، اطلاعات مورد نیاز هم چون مشخصات شرکت کارگزاری، مشخصات سرمایه گذار، نام، تعداد و قیمت اوراق بهادار و چگونگی پرداخت یا دریافت وجه قید می‌شود.

تعیین کردن قیمت اوراق بهادار با مشتری است و مشتری می تواند تقاضای خرید یا فروش اوراق بهادار را در قیمت مشخصی تقاضا کند یا این که تعیین قیمت را به کارگزار و شرایط بازار واگذار کند.

حتما بخوانید
تحلیل صورت‌های مالی

سامانه معاملاتی

وارد شدن به سامانه معاملاتی

پس از دریافت کردن سفارش خرید یا فروش، کارگزار سفارش های دریافتی را با حفظ نوبت وارد سامانه معاملات می کند. لیست اولویت بندی درخواست ها در صف تقاضای خرید یا فروش سهام ابتدا براساس قیمت های پیشنهادی صورت می گیرد و از بالا ترین تا پایین‌ ترین قیمت دسته بندی می‌شوند.

درصورتی که قیمت های پیشنهادی خرید و فروش در دو یا چند سفارش یکسان باشند صف تقاضا یا عرضه براساس زمان ورود سفارش به سامانه، روش انجام معاملات در بورس اولویت بندی می ‌شوند و سفارشی که زودتر از دیگر سفارش ها وارد سامانه معاملات شده باشد از اولویت بیشتری برخوردار است.

  

در سامانه  معاملات،  صف تقاضا و سفارش های خرید در مقابل صف عرضه یا سفارش های فروش قرار خواهند گرفت و درصورتی که قیمت پیشنهادی خرید و قیمت پیشنهادی فروش برابر شوند، معامله به صورت خودکار توسط سیستم رایانه ای انجام می‌شود و آن سفارش ها از صف عرضه و تقاضا حذف می‌شوند.

همان طور که گفته شد انواع بازار های بورس، با ۴ دسته ای که دارد توانسته تا حدود زیادی تنوع سرمایه گذاران در بازار سرمایه را پوشش بدهد. این گونه روش انجام معاملات در بورس سرمایه گذاران زیادی از هر نوع و قشر را پذیرا می باشد.

افراد می توانند با آگاهی کامل از تمام اطلاعات و موارد مربوط به نحوه انجام معاملات در بورس به معامله با اشخاص و شرکت های حرفه ای، بدون هیچ نگرانی بپردازند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.