نسبت پی به ای (P/E) | سایت آموزش بورس ایران
نسبت P/E
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. نسبت پی به ای (P/E)
آموزش بورس

نسبت پی به ای (P/E)

نسبت پی به ای (P/E) بخش های اصلی نسبت پی به ای (P/E)عواملی که بر P/E اثر می گذارندنسبت P/E بالا یا پایینانواع نسبت P/Eنکات مهم P/E: نسبت P/E گروه یعنی نسبت قیمت به درآمد که در واقع کوتاه شده عبارت Price/ EPS است. از نظر سرمایه گذاران یکی از…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نسبت پی به ای (P/E)

نسبت P/E گروه یعنی نسبت قیمت به درآمد که در واقع کوتاه شده عبارت Price/ EPS است. از نظر سرمایه گذاران یکی از بهترین روش ها برای ارزیابی ارزش شرکت محسوب می شود. نحوه بدست آمدن این نسبت به این گونه است که نسبت تقسیم قیمت به سود حاصل از هر سهم می شود.

در واقع می توان گفت برای این نسبت تفسیرهای گوناگونی وجود دارد. برخی از افراد بر این باورند که این نسبت بیانگر این است که سهامداران بابت هر ریال سودی که شرکت ایجاد می کند حاضرند چه مبلغی را پرداخت کنند.

هر چه مقدار آن بزرگتر باشد بیانگر امیدواری سهامداران نسبت به آینده شرکت می باشد. اگر سود یک شرکت در طی چندین سال ثابت بماند در این صورت نسبت P/E گروه بیانگر این است که اگر سهامی با این قیمت خریداری شود پند سال به طول می انجامد تا به اندازه مبلغ اولیه که سرمایه گذاری کرده اید سود کسب کنید.

همچنین علاوه بر این شما می تواند در صورتی که سود یک شرکت طی چن سال ثابت بوده است می توانید نرخ بازگشت سرمایه خودتان را حساب کنید.

به طور مثال P/E شرکتی برابر است با ۶ و این شرکت در طی چند سال گذشته مقدار سود ثابتی را به سهامداران خود پرداخت کرده است. هنگامی که شما در این شرکت سرمایه گذاری کردید ۶ سال طول خواهد کشید تا به اندازه مبلغ اولیه سرمایه گذاری خودتان و تنها از طریق سود تقسیمی درآمد کسب کنید پس در نتیجه می توان گفت نرخ بازگشت سرمایه شما ۶ سال می باشد.

حتما بخوانید
اوراق تسه چیست؟

طبیعتا نسبت P/E نشانگر انتظار روانی بازار نسبت به یک ریسک مهم در یک سهام می باشد. زمانی شما می توانید نسبت به گرانی یا ارزانی سهامی نظری قطعی دهید که این نسبت را ببینید.

نسبت P/E در بورس

عواملی که بر P/E اثر می گذارند

در واقع می توان گفت عوامل بسیاری هستند که بر نسبت P/E گروه بازار اثرگذار هستند. به طور مثال عواملی که بر نسبت P/E اثر می گذارند عبارت است از: مدیریت شرکت- وجود طرح های توسعه اقتصادی در آن- وجود بازار خوب و با کشش و همچنین اندازه شرکت و چشم اندازهای صنعتی که شرکت در آن فعالیت دارد از این عوامل می باشند.

نسبت P/E بالا یا پایین

می توان گفت افرادی که سهام های با  نسبت P/E بالایی را می خرند افرادی هستند که در واقع برای یک ریال از سود شرکت حاضر هستند که پول بیشتری پرداخت کنند. اگر شما از جمله این افراد هستید و قصد دارد سهامی با نسبت P/E بالا را خریداری کنید ابتدا بهتر است که شرکت را از لحاظ صنعت و موقعیت و همچنین برنامه های شرکت بررسی کنید.

همچنین تنها توجیهی که برای خرید سهام با نسبت P/E بالا وجود خواهد داشت امیدواری شما به آینده و اعتقاد به این که شرکت در آینده ممکن است میزان سود آوری بیشتری را به همراه بیاورد باشد. اما اگر شرکتی که شما سهام آن را خریده اید

نسبت P/E بورس

مطابق با چیزی که انتظارش را می کشیدید عمل نکرد و سودی که توقع داشته اید را نداشت یعنی این که با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی اش در حال معامله باشد بیانگر این است که امکان دارد به زودی قیمت سهام آن کاهش داشته باشد چرا که شرکت قادر نبوده است طبق برنامه ریزی هایش عمل کند که در این صورت اکثر سرمایه گذاران اقدام به خارج کردن سهام شان از شرکت می کنند.

حتما بخوانید
سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام)

این عمل تا زمانی ادامه می یابد که قیمت سهام به سطح تعادل برسد. همچنین در مقابل سهم های که نسبت P/E گروه پایین در حال معامله است و انتظار می رود که در آینده روند رو به رشد و چشمگیری را داشته باشند کم کم مورد توجه سهامداران واقع می شود و همچنین با توجه به مقدار سود دهی چشمگیر آن افراد حاضر هستند به ازای دریافت یک ریال سود مبلغ بسیار بیشتری را پرداخت کنند.

بنابراین امید است که قیمت این گونه سهام ها نیز افزایش خوبی داشته باشد. همچنین نکته دیگر این که برای مقایسه درست شرکت ها ابتدا P/E آن ها را باهم مقایسه کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که شرکت های که مورد بررسی قرار می دهید از یک صنعت باشند.

انواع نسبت P/E

نسبت P/E برآوردی: بیشتر برای تحلیل های یک ساله و همچنین آینده شرکت کاربرد زیادی دارند. در این روش قیمت روز سهام را تقسیم بر EPS پیش بینی شده می کنیم و نسبت E/P برآوری یا پیش بینی محسوب می شود.

نسبت P/E دنباله دار: این روش بیشتر نشانگر سابقه سهام است و موارد زیادی در مورد آینده را به تحلیلگر نمی گوید. در واقع این روش یکی از معمول ترین روش محاسبه نسبت P/E می باشد که در آن قیمت روز سهم و EPS تحقق یافته در آن مورد محاسبه قرار می گیرد.

نسبت P/E میانگین: روش محاسبه این مدل نیز به این گونه است که قیمت سهام به روز مورد محاسبه قرار خواهد گرفت اما EPS از میانگین سود تحقق یافته ۶ ماه گذشته و EPS پیش بینی ۶ ماه آینده تشکیل می شود تا بتواند برای تحلیلگر از مزیت های گذشته و آینده استفاده شود.

حتما بخوانید
توضیح تسویه معاملات و نحوه انجام آن

نسبت پی به ای P/E

نکته: برای این که این روش ها محاسبه شود بهتر است که هر فرد به محاسبه EPS پیش بینی شده بپردازد چرا که روش های حسابداری بسیار متفاوت است و باعث تفاوت بسیار زیاد در EPS ها و همچنین نسبت P/E شود.

نکات مهم P/E:

شرکتی که بعد از رشد خوب خود رشدش متوقف شده و به ثبات رسیده است P/E آن تعدیل خواهد شد.

در صورتی که نسبت P/E کوچکتر از یک باشد و مثبت نیز باشد معنای ان بازگشت تمام و کمال سرمایه کمتر از یک سال است پس در نتیجه با سرمایه گذاری کردن در چنین سهامی در کمتر از یک سال بیشتر از ۱۰۰درصد سود حاصل خواهد شد.

نسبت P/E از عواملی چون مدیریت- وضعیت اقتصاد- برنامه های آتی شرکت- درصد دارایی های ثابت شرکت عوامل اثر گذار می باشند و همچنین نسبت P/E به سود و قیمت هر سهم در مقیاس زمانی آن بستگی دارد. برخی از افراد نیز نسبت P/E برای شرکت های زیان ده را بی معنی و تعریف نشده می دانند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.