تفاوت دو روش تحلیل بورس | سایت آموزش بورس ایران
تفاوت دو روش تحلیل بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. تفاوت دو روش تحلیل بورس
آموزش بورس

تفاوت دو روش تحلیل بورس

تفاوت دو روش تحلیل بورس بخش های اصلی تفاوت دو روش تحلیل بورسپادکست تفاوت دو روش تحلیل بورسروش های تحلیل بورستفاوت دو روش تحلیل بورسداده های مورد نیازتعیین ارزش سهمخلاصه مطلب:  همان طور که در مقالات گذشته گفته شد، تحلیل بورس از طریق دو شیوه تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

تفاوت دو روش تحلیل بورس

همان طور که در مقالات گذشته گفته شد، تحلیل بورس از طریق دو شیوه تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال انجام می شود تا تحلیل گران بتوانند در بهترین زمان، سهام بهترین شرکت را خریداری نموده و یا در بازه مناسب از یک سهام خارج شوند.

پادکست تفاوت دو روش تحلیل بورس

در واقع بدون تحلیل بورس، ورود و خروج از سهم شرکت، به مثابه فردی است که قصد دارد با چشمان بسته کار مهمی را انجام دهد. انجام معامله در بورس بدون تحلیل، ممکن است حتی باعث از بین رفتن اصل سرمایه گردد.

برای موفقیت و کسب سود خوب در بورس باید از وقت و دانش کافی برخوردار بود.

روش های تحلیل بورس

قبل از ورود به یک سهم، لازم است که به طور دقیق آن را تجزیه و تحلیل کرد و میزان سود و نیز حد ضرر را در زمان مشخص پیش بینی کرد. دو روش مهم که برای تحلیل بورس در ایران و بازارهای جهانی از آن استفاده می شود عبارتند از:

  1. تحلیل بنیادی بورس
  2. تحلیل تکنیکال بورس

تحلیل گران در روش بنیادی، یک شرکت را از لحاظ اقتصادی و درآمدی مورد بررسی قرار می دهند تا به ارزش واقعی سهام شرکت پی ببرند. در صورتی که ارزش واقعی سهام شرکت از قیمت همان سهام در بورس بیشتر بود، اقدام به خرید سهام می کنند.

در این روش تحلیل بورس، باید صورت های مالی، درآمد شرکت، قیمت مواد خام مورد نیاز، سود شرکت، تراز نامه و… را به طور کامل بررسی کرد. در این روش، امکان تاثیر علایق شخصی در تحلیل بورس، بسیار کم می باشد چون همه بررسی ها بر اساس شواهد و اسناد قابل اعتماد انجام شده است.

حتما بخوانید
تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن
تحلیل ارزش ذاتی سهام
تحلیل ارزش ذاتی سهام

تعیین ارزش ذاتی سهام در روش تحلیل بنیادی

اخبار بورس را باید از منابع معتبر نظیر سایت بورس کدال دریافت کرد. از رادیو بورس نیز می توانید در دریافت اطلاعات بورسی کمک بگیرید.

در روش تکنیکال، قیمت سهام یک شرکت را در گذشته مورد بررسی قرار می دهند. این روش تحلیل بورس نیاز به نمودار و چارت های قیمت سهام شرکت در بازه های زمانی مختلف را دارد که مبتنی بر عرضه و تقاضا و نیز قیمت سهم می باشد. آن ها معتقدند که تغییرات قیمت سهام، طبق الگویی منظم تکرار می شود.

در واقع تحلیل بورس را بر اساس چرخه قیمت در گذشته، انجام می دهند و می توانند تا حدودی زمان افزایش قیمت سهم یک شرکت را پیش بینی کنند. این تحلیل گران همچنین طبق همین روش، زمان خروج از سهم را نیز تعیین می کنند.

الگوهای تغییر قیمت
الگوهای تغییر قیمت

استفاده از الگوهای تغییر قیمت در تحلیل تکنیکال

تفاوت دو روش تحلیل بورس

دو روش بنیادی و تکنیکال، مهم ترین و کاربردی ترین روش های تحلیل بورس می باشند. لازم است که تفاوت های این دو روش را بررسی کرد تا بتوان بهترین روش را در هر شرایط، تعیین نمود. در ادامه چندین مورد از تفاوت ها، معرفی می شوند:

تفاوت دو روش تکنیکال و بنیادی
تفاوت دو روش تکنیکال و بنیادی

تفاوت دو روش بنیادی و تکنیکال

زمان

یکی از تفاوت های مهم بین دو روش تحلیل بورس، مسئله زمان می باشد. با توجه به این که در روش بنیادی لازم است اطلاعات و صورت های مالی شرکت ها به طور کامل بررسی شوند، لذا روشی وقت گیر بوده که ممکن است چندین هفته زمان بر باشد.

حتما بخوانید
سود پیش بینی شده (EPS) و تعدیل سود

اما در روش تکنیکال با بررسی نمودارها و چارت ها، می توان طی چند ساعت افزایش قیمت سهام یک شرکت را پیش بینی کرد.

هدف

در صورتی که شما قصد سرمایه گذاری روی محصولات یا خدمات یک شرکت را داشته باشید، باید از شیوه بنیادی در تحلیل بورس استفاده نمایید. زیرا با داشتن اطلاعات به دست آمده از صورت های مالی شرکت، می توانید میزان سود دهی آن را در آینده تعیین نمایید.

اما اگر هدف شما صرفا تجارت و کسب سود در کوتاه مدت باشد، با تحلیل بورس به شیوه تکنیکال، در زمان به سود رسیدن شرکت، می توانید وارد سهام آن ها شده و پس از کسب سود مورد نظر، از سهم خارج شوید.

لذا حتما قبل از خرید سهام، هدف خود را از حضور در بورس تعیین کنید. در صورتی که هدف شما سرمایه گذاری روی سهام یک شرکت باشد، از روش بنیادی برای تحلیل بورس استفاده نمایید.

به تحلیل خود (که با استفاده از داده های صحیح به دست آمده) اعتماد داشته باشید و از اقدامات هیجانی و شتابزده بپرهیزید.

داده های مورد نیاز

تحلیل گران بنیادی برای تحلیل بورس به داده هایی نظیر ترازنامه، صورت های مالی، میزان سود سالانه و… نیاز دارد. آن ها معمولا داده های مورد نیاز خود را از سایت بورس نظیر کدال دریافت می کنند.

در صورتی که کارشناسان تکنیکال از چارت و نمودارهای گذشته برای تحلیل بورس و ورود به سهام استفاده می کنند.

تفاوت تکنیکال و بنیادی
تفاوت تکنیکال و بنیادی

تفاوت دو روش بنیادی و تکنیکال در داده های مورد نیاز

تعیین ارزش سهم

در روش بنیادی، تحلیل گران سعی می کنند که با ابزار مختلف، قیمت واقعی سهم یک شرکت را تعیین کنند اما تحلیل گران تکنیکال صرفا میزان افزایش یا کاهش هر سهم را بررسی می کنند. در واقع آن ها از قیمت واقعی و ذاتی سهم شرکت اطلاعی ندارند.

حتما بخوانید
چگونه با آموزش بورس یک سهامدار حرفه ای شویم؟

در کل باید گفت که تفاوت این دو روش تحلیل بورس، باعث می شود که مکمل یکدیگر باشند. هر کدام از این دو روش به گونه ای موجب شکل گیری یک دیدگاه منحصر به فرد در مورد بورس در ذهن سرمایه گذاران خواهند شد.

با کنار هم قرار دادن این دیدگاه ها می توان به سود زیاد و مستمر دست یافت.

ولی هنوز برخی از کارشناسان معتقدند که روش تکنیکال به دلیل استفاده از داده های گذشته و عدم استفاده از داده های جدید شرکت ها، روش کارآمدی در تحلیل سهام نیست. برخی دیگر نیز همین دیدگاه را نسبت به روش بنیادی دارند.

با این وجود برخی از سرمایه گذاران، ترجیح می دهند که از یک روش ترکیبی در تحلیل بورس که شرکت را از همه جوانب بررسی کرده باشد، استفاده نمایند. برخی دیگر نیز بر اساس هدف خود، یکی از روش ها را انتخاب می کنند.

خلاصه مطلب: 

دو روش اصلی تحلیل بورس، بنیادی و تکنیکال هستند. پایه و اساس این دو روش با هم تفاوت اساسی دارند لذا جایگاه و شرایط استفاده از آن ها نیز متفاوت هستند.

برای اطلاع از شرایط استفاده از هر کدام از روش ها، لازم است که تفاوت آن ها را بررسی نمود

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.