بازارگردانی و شرکت سبدگردانی ها | سایت آموزش بورس ایران
شرکت سبدگردانی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. بازارگردانی و شرکت سبدگردانی ها
آموزش بورس

بازارگردانی و شرکت سبدگردانی ها

بازارگردانی و شرکت سبدگردانی ها بخش های اصلی بازارگردانی و شرکت سبدگردانی هافرق سبدگردانی با سرمایه گذاری در صندوق های مشترک در چیست؟شرکت های سبدگردان چه نوع خدماتی را به مشتریان خود ارائه می کنند؟دریافت هزینه از مشتریان سبدگردانی چگونه است؟استفاده از سبد گردانی برای چه سرمایه گذارانی توصیه می…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

بازارگردانی و شرکت سبدگردانی ها

در بورس٬ سبدگردانی همان گونه که از نامش پیداست یعنی چیدمان صحیح دارایی ها در قالب یک سبد مشخص شده است ٬که میزان هر کدام از دارایی ها هنگام خرید و فروش آن ها با دقت زیاد پایش و تعیین می شود.

در واقع این خدمات بیش از نیم قرن قدمت دارد که خدمت مالی به سرمایه گذاران محسوب می شود. اما در بازار ایران سبدگردانی بعد از تجربه ایجاد صندوق های سرمایه گذاری در چهار سال قبل این روش شکل گرفت و مورد توجه واقع شد.

هرچند تجربه سبد گردانی در بورس به طور غیر رسمی در یک دهه اخیر وجود داشته است.

فرق سبدگردانی با سرمایه گذاری در صندوق های مشترک در چیست؟

در واقع سبدگردانی فرایندی است که طی آن فردی که در بازار سرمایه بسیار خبره و کارکشته است بر طبق خصوصیات ،سطح ریسک پذیری و سرمایه ای که هر سرمایه گذار دارد سبدی را متناسب او تشکیل داده و به طور مستمر بر آن نظارت و مدیریت می کند.

همچنین در صورتی که عوامل اثر گذار دچار تغییر شوند مدیر برای رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن تصمیماتی را اتخاذ می کند. مزیت عمده سبد گردانی استفاده کردن از مشاوره های تیم مدیران و توان حرفه ای مدیر در سرمایه گذاری می باشد.

حتما بخوانید
خرید و فروش سهام در بازار بورس ایران

فرق سبدگردانی با سرمایه گذاری

چنین مسئله ای موجب می شود که تمامی تصمیمات گرفته شده با بررسی و دقت بسیار زیاد روی اخبار بازار بورس و گزارش های مالی به انجام برسد که دلیل ارجحیت و تمایز سبد گردانی به نسبت سرمایه گذاری انفرادی یا به وسیله سایر نهادهای بازار سرمایه می تواند همین نکته باشد.

این یک تفاوت بسیار مهم در سبدگردانی محسوب می شود به طوری که سرمایه گذار در این صورت بر دارایی خود نظارت و مالکیت مستقیم دارد اما صندوق دارای این ویژگی نیست و این مالکیت مشاع است.

در بعضی از موارد این مورد می تواند یکی از مزیت های بسیار مهم برای سرمایه گذاران باشد. تفاوت دیگر این که در صندوق ها سرمایه گذاران به طور مستقیم اختیار ندارند که در دارایی های صندوق اعمال نظر کنند.

پس در نتیجه سبدگردانی دارای ساختاری منسجم تر دقیق تر و در عین حال منصفانه تر و منعطف تر را با در نظر گرفتن خصوصیات فردی مشتری را به او پیشنهاد می کند. مزیت دیگر سبدگردانی در قیاس با صندوق ها می تواند کارمزدها و ساختار هزینه ای مناسب باشد.

شرکت های سبدگردان چه نوع خدماتی را به مشتریان خود ارائه می کنند؟

شرکت های سبدگردان با توجه به بکار گیری روش های مناسب برای تحلیل بورس و تجزیه مسائل و همچنین در دسترس داشتن نیروی انسانی دانش بنیان توانایی ارائه خدمات را به اشخاص حقیقی و حقوقی را دارند و همچنین در زمینه تشکیل سبدهای سرمایه گذاری و مدیریت آن توانایی بالای دارند.

شرکت های سبدگردان
شرکت های سبدگردان

همچنین شرکت های سبدگردان برای این که نقش ارکان انواع صندوق های سرمایه گذاری را بر عهده بگیرند دارای تخصص لازم نیز می باشند و می توانند سمت متوالی را به عنوان رکن ناظر صندوق و سمت مدیر را به عنوان رکن اجرایی برعهده بگیرند.

حتما بخوانید
اعتبار معاملاتی در بورس

دریافت هزینه از مشتریان سبدگردانی چگونه است؟

بابت ارکان در شرکت های سبدگردانی از سرمایه گذاران هزینه ای دریافت نمی شود. در واقع فقط هزینه کارمزد سبدگردانی از مشتری اخذ می شود و تمامی هزینه های دیگر از جمله؛ هزینه های امین، نرم افزار و حسابرس و سایر هزینه های دارایی و مدیریت در صندوق بر عهده شرکت سبدگردان می باشد.

در صورتی که شرکت سبدگردانی بخواهد هزینه ای از مشتریان اخذ کند مشتریان تحمل هزینه ثابت را نداشته در این صورت محاسبه کارمزد معمولا مبتی بر عملکرد است.

یعنی یک کارمزد ثابت اندک از بابت مدیریت سبد و اخذ کارمزد متغییر متناسب با منافع مشتری به شرط عبور از یک نرخ توافقی سود است. که این روش می تواند بر جذابیت سبدگردانی بیفزاید در این حالت دریافت هزینه متناسب با سود به دست آمده برای مشتریان منطقی تر است.

سبدگردانی

استفاده از سبد گردانی برای چه سرمایه گذارانی توصیه می شود؟

تمام سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی جدای از این که تا چه مقدار و چه حد با حرفه سرمایه گذاری آشنا هستند هر کدام از آن ها دلایل خاص خودشان و انگیزه استفاده از این خدمات را دارند.

در این حالت اشخاص حقیقی که فاقد مهارت های تخصصی سرمایه گذاری و بسیار پرمشغله هستند فرصت این که در بازار حضور یابند را دارند و شرکت های حقوقی می توانند بدون این که تمرکز خودشان را از دست دهند، فعالیت های عملیاتی سرمایه گذاری های مورد نظر خودشان را در بازار به انجام خواهند رساند.

در واقع زمانی ارزش این خدمات مشخص می شود که چارچوب سرمایه گذاری سبدها با نیازها و خواسته های مشتری تنظیم شود.

حتما بخوانید
ارزش خالص دارایی (NAV) چیست؟

آیا سبدگردان در زیان سهیم است؟

برای پاسخ می توان گفت خیر. چرا که این مورد از سوی سازمان بورس مجوز لازم را ندارد. به طور مثال؛ فرد متوجه ریسک های بازار بورس است و با علم به آن سبدگردان مناسب خودش را انتخاب می کند.

آیا برای سبدگردانی تضمینی وجود دارد؟

خیر اصلا این گونه نیست. در واقع سازمان بورس به هیچ شرکتی اجازه تضمین سود را نمی دهد و انجام این کار غیر قانونی محسوب می شود.

این کار فقط در مواردی خاص مانند صندوق هایی که تضمین سود می کنند می تواند انجام گیرد که سود آن ها هم در محدوده سود بانکی می باشد.

کسی گه قصد سبدگردانی دارد باید قبل از اینکه به انجام کاری اقدام کند شرایط و وضعیت را قبول کند و با شناختی که از بازار بورس دارد این کار را انجام دهد.

بهترین شرکت سبدگردانی کدام  است؟

در واقع افراد به دنبال یافتن بهترین شرکت سبدگردانی هستند که در این باره می توان گفت شرکت های سبدگردانی در بازه های مختلف دارای عملکرد های متفاوتی نیز هستند گاهی یک شرکت سبدگردان عملکرد بسیاری خوبی دارد و گاهی نیز ممکن است که عملکرد چندان خوبی را نداشته باشد.

بهتر است قبل از اینکه با هر سبدگردانی کار کنید بازه بلند مدت آن را زیر نظر بگیرید چرا که بازار بورس جای سرمایه گذاری های کوتاه مدت نیست.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.