وضعیت بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آن | سایت آموزش بورس ایران
بازار منفی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. وضعیت بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آن
آموزش بورس

وضعیت بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آن

وضعیت بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آن بخش های اصلی وضعیت بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آنگمانه زنی در مورد وضعیت بورسچه عواملی باعث استقبال گسترده از بورس شده است؟بورس تهدید یا فرصتخلاصه: گمانه زنی در مورد وضعیت بورس وضعیت بازار سرمایه: رشد بی سابقه شاخص بازار بورس…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

وضعیت بازار سرمایه و سرمایه گذاری در آن

گمانه زنی در مورد وضعیت بورس

وضعیت بازار سرمایه: رشد بی سابقه شاخص بازار بورس تهران در طی چند ماهه اخیر باعث شده تا در کانون توجهات قرار گیرد.

همچنین بررسی وضعیت بورس و مقایسه آن با مدت مشابه در سنوات گذشته، نشان می‌دهد که سرمایه گذاری در این بازار به طرز چشمگیری افزایش داشته است.

اما یک سوال اساسی نیز مطرح می‌شود که این رشد شاخص و افزایش قیمت سهام‌ تا کجا ادامه دارد؟ در واقع کسب سود در بازار سرمایه به خصوص برای کسانی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند، با ریسک بالایی همراه شده است.

از طرفی مشاهده سود دهی بسیار بالا در بازار سرمایه مانع از چشم پوشی افراد شده و همواره در پی یافتن جواب این سوال هستند که وضعیت بورس چگونه است و همچنان فرصت کسب سود وجود دارد یا خیر؟

وضعیت بورس

وضعیت بورس در روزهای اخیر به گونه‌ای بوده است که گویی سرمایه گذاران در حال حرکت در یک جاده مه‌آلود بوده و تصویر شفاف و واضحی از مسیر پیش ‌رو ندارند.

انتشار گزارش‌ها و تحلیل‌های بازار سرمایه نیز بر ترس سرمایه گذاران می‌افزاید چرا که در عموم این مقالات صحبت از یک ریزش بزرگ بوده است.

شاید روند نزولی که شاخص کل بورس طی دو هفته گذشته شاهد آن بوده است همان ریزش بزرگ بوده است و یا در غیر اینصورت هنوز هم باید منتظر آن باشیم؟

بازار منفی

پیش بینی در مورد آینده بازار سرمایه هرچند کار دشواری است ولی در صورت تحصیل دانش فنی لازم و کسب تجربه کافی در این زمینه به راحتی انجام خواهد شد.

حتما بخوانید
کد بورسی چیست و چگونه کد بورس دریافت کنیم؟

برای نتیجه گیری در مورد وضعیت بورس ، بررسی سابقه تغییرات آن به خصوص در ماه‌های اخیر اجتناب ناپذیر است. همچنین عوامل این تغییرات نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

چه عواملی باعث استقبال گسترده از بورس شده است؟

یکی از دغدغه‌هایی که همواره در جامعه وجود دارد، حفظ ارزش دارایی‌های نقد و همچنین سرمایه گذاری بوده است. این مهم به طور ویژه در میان قشر متوسط بیشتر احساس می‌شود.

این قشر از آن جهت که سرمایه‌های کلانی در اختیار ندارند، فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاری و کسب سود از دارایی‌های خود را ندارند. و غالبا به سمت بازارهایی همچون ارز و طلا هدایت می‌شوند.

در سال گذشته محدودیت‌هایی برای خرید و فروش این اقلام اعمال شده و برخی نیز ضررهای سنگینی را متحمل شدند مجموع این عوامل و همچنین عوامل مختلف دیگری در وضعیت بورس و رشد بازار سرمایه و استقبال بی سابقه از آن اثر گذار بوده است که در ادامه به اختصار توضیح داده می‌شود.

سود دهی بالا در بازه زمانی کوتاه: سرمایه گذاری در بازار سرمایه در مقایسه با سپرده گذاری‌های بانکی جذابیت بیشتری دارد. چرا که سپرده گذاری در بانک هرچند از امنیت بیشتری برخوردار است ولی در مقابل بازار سرمایه بازدهی بسیار پایینی دارد.

در صورت سرمایه گذاری صحیح سرعت کسب سود در بازار سرمایه حتی با بازارهای موازی همچون ملک، خودرو، طلا و ارز قابل مقایسه نخواهد بود.

ترویج تجربیات عمومی در کسب سود: در سال‌های اخیر تجربه کسب سودهای شیرین و جذاب در بازار سرمایه همچون ویروسی در جامعه فراگیر شده و دهان به دهان نقل شده است.

همین مساله باعث شده تا صاحبان سرمایه‌های خرد و کلان در مورد آن کنجکاو شده و به سمت آن سوق پیدا کنند. تغییر وضعیت بورس و روند حاکم بر آن در سال‌های گذشته به شکل نامحسوسی رقم خورده است.

حتما بخوانید
نگاهی گذرا به تحلیل بورس

افزایش قیمت سهام همه شرکت‌ها: اتفاقی که در ماه‌های نخست سال شاهد آن بودیم، بی نظیر بود چرا که تقریبا سهام همه شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با افزایش قیمت مواجه شده و برای مدت کوتاهی این باور در جامعه القا شد که سرمایه گذاری در هر شرکتی همواره رشد سرمایه‌های شخصی را در پی خواهد داشت.

و موجب شد تا عطش برای خرید سهام شرکت‌ها به طور کاذبی افزایش پیدا کند. این شرایط افزایش چند برابری تقاضا را در پی داشت که خود دلیلی برای رشد قیمت‌ها و تغییر وضعیت بورس است.

حمایت‌های دولتی: هجوم سرمایه‌های شخصی و بعضا دولتی به بازارهای مصرفی که جنبه سرمایه‌ای پیدا کرده‌اند مشکلات زیادی را برای اقتصاد ملی به دنبال خواهد داشت.

همین امر باعث شد تا دولت نیز اقداماتی در راستای هدایت این سرمایه‌ها و بهبود وضعیت بورس ترتیب دهد. از جمله افزایش عرضه اولیه که جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری دارد.

فرهنگ سرمایه گذاری: از دلایل دیگری که تاثیر زیادی در تغییر وضعیت بورس داشته و سرمایه‌های شخصی را به سمت آن هدایت کرده است، فرهنگ سرمایه گذاری است.

این فرهنگ که به تازگی و در پی سقوط ارزش پول ملی و کاهش درآمدها در جامعه ما ایجاد شده، رویکرد مثبتی را در اقتصاد ملی رقم زده است. هرچند هنوز گام‌های بسیاری تا نهادینه شدن این فرهنگ وجود دارد، ولی پیدایش آن خود روزنه‌ای از امید برای رهایی از سودا گری و شکل گیری شبکه‌های دلالی خواهد بود.

فرهنگ سازی در زمینه نکوهش خرید کالاهای مصرفی همچون ملک و خودرو به قصد کسب سود، گامی بلند در راستای شکوفایی اقتصاد ملی خواهد بود.

حتما بخوانید
اندیکاتور و کاربرد آن

عوامل رشد شاخص بورس

بورس تهدید یا فرصت

بحث‌های زیادی در رابطه با این موضوع در محافل مختلف شکل گرفته است. البته توجه به این موضوع بی دلیل هم نبوده است. سرمایه گذاری در بازار سرمایه به همان اندازه که مثبت و سود آور است، می‌تواند منفی و ضرر ده باشد.

به عبارت دیگر به همان سرعتی که شاهد سود دهی چند صد درصدی در این بازار و وضعیت بورس هستیم، ضررهای سنگین و ادامه دار را نیز شاهد خواهیم بود. این مسئله ارتباط مستقیمی با دانش و تجربه سرمایه گذاران دارد.

اگر بازار سرمایه را با خودروها مقایسه کنیم؛ همان اندازه که استفاده از آن‌ها برای ما آسایش و افزایش سرعت را رقم خواهند زد، در صورت سهل انگاری تجربه‌های تلخی را به دنبال خواهد داشت.

خرید سهام شرکت‌ها در صورتی که بر مبنای تحلیل‌های علمی و آگاهانه صورت پذیرد، منجر به سودآوری شده و در غیر اینصورت آینده‌ای نامعلوم را در پی خواهد داشت. سرمایه گذاری که بر مبنای شانس یا شایعات انجام شود مانند رانندگی با چشم‌های بسته است و به زودی منجر به فاجعه خواهد شد.

بورس تهدید یا فرصت

 

سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام شرکت‌های سهامی عام نیز در صورتی که بر اساس تحلیل‌های علمی باشد یک فرصت و در غیر اینصورت قطعا تهدیدی بزرگ خواهد بود.

خلاصه:

سرمایه گذاری در بازار سرمایه و کسب سود از آن به ویژه در شرایط اقتصادی موجود که ارزش پول ملی سقوط کرده و همچنین قدرت خرید در جامعه به شدت کاهش پیدا کرده است،

به دلایل مختلفی همچون بازدهی بالا و قدرت نقدشوندگی افزایش چشمگیری داشته است. در این متن به بررسی این دلایل و وضعیت بورس پرداخته شده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.