انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت دوم | سایت آموزش بورس ایران
انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت دوم
آموزش بورس

انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت دوم

انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال بخش های اصلی انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکالپادکست انواع الگوها در تحلیل بورسمعرفی انواع الگوی بازگشتیالگوی سر و شانهالگوی کف و سقف دو قلوالگوی کف و سقف سه قلوتحلیل بورس به کمک الگوهای بازگشتیخلاصه: یکی از موارد مهم در تحلیل بورس به روش…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال

یکی از موارد مهم در تحلیل بورس به روش تکنیکال، الگوهای قیمت می باشند. همان گونه که گفته شد دو نوع کلی الگوی قیمتی داریم که هر کدام شامل چندین مدل هستند.

الگوهای بازگشتی و الگوهای ادامه دهنده.

پادکست انواع الگوها در تحلیل بورس

 

جهت تحلیل بورس، باید این الگوها را به طور کامل بررسی نمود تا بتوان روند حرکت قیمت ها را پیش بینی کرد. در این مقاله، به بررسی الگوهای بازگشتی می پردازیم:

الگوهای بازگشتی در حالت کلی، نشان دهنده اتمام روند نزول یا صعود قیمت سهم هستند. زیرا پس از رسیدن به انتهای الگو، روند کلی قیمت سهم، از صعودی به نزولی و برعکس، تغییر خواهد کرد

  1. الگوهای بازگشتی (reversal pattern)
  • الگوی کف و سقف دو قلو
  • الگوی کف و سقف سه قلو
  • الگوی سر و شانه

معرفی انواع الگوی بازگشتی

الگوی سر و شانه

یکی از معروف و البته معتبرترین الگوهای قیمت بازگشتی در تحلیل بورس، الگوی سر و شانه می باشد. در این الگو، سه قله وجود دارد که قله میانی، مرتفع تر از دو قله دیگر است. دلیل نامگذاری این الگو، شباهت آن با سر و دو شانه انسان می باشد.

همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید، این الگو شامل سه موج پشت سر هم می باشد که در نهایت، به تغییر جهت بازار می انجامد. در صورتی که حرکت قیمت صعودی باشد، پس از این سه موج متوالی، روند کلی حرکت نزولی خواهد شد و بالعکس.

حتما بخوانید
نحوه انجام معاملات در بورس

اگر روند بازار نزولی بوده باشد پس از وقوع این الگو، قیمت ها در بازار صعود خواهند کرد. پس از تکمیل الگو، می توان تحلیل بورس از این الگو را ارائه داد.

الگوی سر و شانه

الگوی کف و سقف دو قلو

الگوی کف و سقف دو قلو، از نوع بازگشتی و پرتکرار می باشد. کف دو قلو شبیه حرف انگلیسی W و سقف دو قلو شبیه حرف M است. همان گونه که در شکل پیداست در الگوی کف دو قلو، روند نزولی بازار در نهایت به حالت صعودی تبدیل خواهد شد.

در این حالت، کف قیمت، دو مرتبه به نقطه حمایت برخورد خواهد کرد و تغییر مسیر می دهد. تحلیل گران پس از تایید نمودار می توانند تحلیل بورس را ارائه دهند.

الگوی کف و سقف دو قلو

در حالت سقف دو قلو، سقف قیمت دو بار به نقطه مقاومت برخورد خواهد کرد. ویژگی الگوی سقف دو قلو، کاهش قیمت و روند نزولی کلی در آن می باشد.

الگوی کف و سقف سه قلو

در برخی مواقع به علت فشار بازار، یک سقف یا کف دیگر به الگوی کف و سقف دو قلو، اضافه می شود. البته امکان تشکیل چنین الگویی زیاد نیست. در این حالت نیز شکسته شدن حمایت و رسیدن قیمت به زیر آن، نشان دهنده تکمیل الگوی سقف سه قلو، و شکسته شدن مقاومت و افزایش قیمت نشان دهنده الگوی کف سه قلو می باشد.

الگوی سقف سه قلو

همان گونه که قبلا هم ذکر شد، تا قبل از تکمیل شدن الگو، نمی توان آن را به طور دقیق شناسایی کرد و تحلیل بورس از طریق آن را معتبر دانست.

تحلیل بورس به کمک الگوهای بازگشتی

در تحلیل بورس، اغلب مواقع از الگوی سر و شانه برای سیگنال خروج از سهم یک شرکت استفاده می کنند. بهترین زمان آن به شرطی که بتوان الگو را حدس زد، در نواحی سر الگو است. اما اصولا در نقطه ای که شانه راست به خط گردن برخورد کرده و الگو تکمیل می شود، فشار فروش زیاد می شود.

حتما بخوانید
سود پیش بینی شده (EPS) و تعدیل سود

در الگوی سقف دو قلو تحلیل گران پس از تایید این الگو، اقدام به فروش سهم کرده که در نهایت موجب ایجاد صف فروش خواهد شد.

بهترین زمان خرید در الگوی کف دو قلو، در کف دوم بوده که بیشترین سود را برای سرمایه گذار در بر خواهد داشت (به شرطی که الگوی کف و سقف دو قلو را حدس بزنند).

اغلب تحلیل گران کارگزاری ها از اطلاعات سایت بورس کدال و سایت جامع بورس برای تحلیل سهام استفاده می کنند. پادکست های رادیو بورس نیز برای تکمیل داده ها و آموزش، مناسب هستند.

خلاصه:

بررسی الگوها در تحلیل بورس از اهمیت زیادی برخوردار هستند. الگوهای قیمت را در دو دسته بررسی می کنند که یکی از آن ها الگوهای بازگشتی هستند.

شناخت و تحلیل این نوع الگوها، به سرمایه گذاران در تعیین زمان مناسب برای ورود و خروج از یک سهم، کمک می کند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.