انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت اول | سایت آموزش بورس ایران
شناخت الگوها
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت اول
آموزش بورس

انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت اول

انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال بخش های اصلی انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکالپادکست انواع الگوها در تحلیل بورس (قسمت اول)انواع الگوهای قیمت     ۱- الگوهای بازگشتی (reversal pattern)    ۲- الگوهای ادامه دهنده ( continuation pattern )تحلیل بورس به کمک الگوهاخلاصه: همان گونه که گفته شد، تحلیل بورس…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال

همان گونه که گفته شد، تحلیل بورس به روش تکنیکال به وسیله مطالعه و بررسی نمودار قیمت سهام شرکت ها انجام می شود. یکی از مبانی و اصول تحلیل تکنیکال این بود که “گذشته تکرار خواهد شد”، با توجه به این اصل می توان گفت که نوسانات قیمت باعث ایجاد الگوهایی روی نمودار خواهند شد.

پادکست انواع الگوها در تحلیل بورس (قسمت اول)

یکی از روش های تحلیل گران، تحلیل بورس به کمک این الگوها می باشد. با توجه به تکرار پذیر بودن این الگوها، می توان آن ها را در بازه های زمانی مختلف مشاهده نمود.

الگوهای قیمت

تحلیل بورس با استفاده از الگوهای قیمت

مهم ترین استفاده از این الگوها، پیش بینی زمان ورود یا خروج از یک سهم، به منظور کسب سود بیشتر می باشد. در کل هدف از تحلیل بورس نیز همین کسب سود بالا می باشد.

وقتی نمودار قیمت را در یک بازه معین مثلا یک روزه، یا یک هفته ای، مشاهده می کنیم، از بررسی خط روند، می توان الگوی آن را تشخیص داد. اما زمانی که یک الگو هنوز روی نمودار کامل نشده و به شکل واقعی خود نرسیده است، نمی توان با اطمینان در مورد آن اظهار نظر کرد.

یکی از چالش های تحلیل بورس تکنیکال، پیش بینی الگوهای قیمت به منظور تعیین شرایط سودآور می باشد. با توجه به این که این پیش بینی کار بسیار سختی خواهد بود، اما لازمه آن شناخت و تسلط بر الگوهای قیمت می باشد.

حتما بخوانید
انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت سوم

انواع الگوهای قیمت

در تحلیل بورس به روش تکنیکال دو نوع الگوی قیمت کلی وجود دارد که هر کدام از آن ها شامل چندین مدل الگو هستند. سرمایه گذاران از این الگوها برای تعیین زمان مناسب ورود به سهم یک شرکت استفاده می کنند

     ۱- الگوهای بازگشتی (reversal pattern)

  • الگوی کف و سقف دو قلو
  • الگوی کف و سقف سه قلو
  • الگوی سر و شانه

    ۲- الگوهای ادامه دهنده ( continuation pattern )

  • الگوی پرچم
  • الگوی مثلث
  • الگوی مستطیل

انواع الگوهای قیمت

انواع الگوهای قیمت

تحلیل بورس به کمک الگوها

در حالت کلی می توان گفت که در الگوهای ادامه دهنده شاهد یک توقف کوتاه و موقت در روند حرکت خواهیم بود ولی الگوهای بازگشتی نشان دهنده تغییر روند قیمت هستند.

الگوهای ادامه دهنده اغلب مواقع در میانه های یک روند (صعودی یا نزولی) خودشان را نشان می دهند.

شما با مشاهده چنین الگوهایی می توانید به ادامه دار بودن روند قبلی پی ببرید. البته لازمه شناسایی این الگوها داشتن تجربه و مهارت کافی در تحلیل بورس می باشد.

یک مسئله مهم درباره الگوهای ادامه دهنده این است که زمانی که این الگو در ابتدای شکل گیری می باشد و هنوز به تکامل نرسیده، نمی توان آن را پیش بینی کرد و در مورد ادامه دار بودن روند یا برگشت قیمت نظر قطعی داد.

البته در تحلیل بورس تکنیکال، بنا را بر ادامه دار بودن روند می گذارند مگر این که روند بازگشتی مشاهده شود. یعنی به صورت پیش فرض، نوع روند را دنباله دار در نظر گرفته می گیرند.

الگوهای بازگشتی حاکی از انتهای یک روند صعودی یا نزولی هستند و نشان می دهند که رشد قیمتی که در یک سهم اتفاق افتاده، در یک نقطه ای به پایان رسیده است و پس از آن، روند تغییر پیدا می کند.

حتما بخوانید
اصلاح قیمتی در تحلیل بورس

اگر روند صعودی بوده نزولی می شود و اگر روند نزولی داشتیم به روند صعودی تبدیل می شود.

به عبارت دیگر و از دیدگاه روانشناسی بازار، الگوهای بازگشتی نشان دهنده تغییر قدرت از خریداران به سمت فروشندگان و بالعکس می باشد. همچنین می توان تغییر روند بازار از عرضه به تقاضا را نیز در نظر گرفت.

شناخت الگوها

لازمه شناخت الگوها، تجربه و مهارت کافی است

پیشنهاد می شود که جهت افزایش اطلاعات از سایت بورس معتبر و همچنین پادکست های رادیو بورس، استفاده نمایید.

برخی از شرکت های کارگزاری نیز اقدام به تحلیل سهام می کنند.

البته ترجیحا سعی نمایید که به تحلیل های خودتان اعتماد کنید لذا آموزش بهترین و اولین اقدام برای سرمایه گذاری مطمئن در بورس است.

خلاصه:

یکی از روش های تحلیل بورس تکنیکال، استفاده از الگوهای قیمت می باشد.

با توجه به اصول روش تکنیکال، مطالعه و شناخت انواع الگوهای قیمت جهت پیش بینی قیمت ها در آینده ضروری می باشد.

تحلیل گران از دو الگوی بازگشتی و ادامه دهنده برای بررسی و تخمین قیمت ها بهره می برند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.