نوسان گیری چیست؟ | سایت آموزش بورس ایران
نوسان گیری چیست
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. نوسان گیری چیست؟
آموزش بورس

نوسان گیری چیست؟

نوسان گیری چیست؟ بخش های اصلی نوسان گیری چیست؟آیا نوسان گیری می تواند یک روش مناسب برای سرمایه گذاری باشد؟پادکست نوسان گیری چیستنکاتی که در مورد سرمایه گذاری به روش نوسان گیری باید بدانیمبرای حرفه ای شدن در بورس رصد کردن هر روز بازار سرمایهنوسان گیری و تاریخچه سهمخلاصه: آیا نوسان…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نوسان گیری چیست؟

آیا نوسان گیری می تواند یک روش مناسب برای سرمایه گذاری باشد؟

یکی از سه نوع روش سرمایه گذاری در بورس نوسان گیری است و به گفته ی برخی از سرمایه گذاران یکی از پرسودترین روش ها در بازار سرمایه است.

پادکست نوسان گیری چیست

نوسان گیری که به نوعی می توان آن را در دسته سرمایه گذاری های کوتاه مدت قرار داد به سرمایه گذاری ای گفته می شود که فرد برای مدت چند روز (معمولا کمتر از یک هفته) به یک سهم وارد شده و پس از کسب سود مورد نظر از آن خارج می شود.

حال این موضوع پیش می آید که چه کسانی می توانند به روش نوسان گیری اقدام به معامله کنند؟ آیا روش نوسان گیری یک روش کاملا اثبات شده و حرفه ای در بازار سرمایه است یا خیر؟

نکاتی که در مورد سرمایه گذاری به روش نوسان گیری باید بدانیم

بازار سرمایه یک بازار پس تنش و پر هیجان است، تنها با انتشار یک خبر منفی یا مثبت معتبر یا نامعتبر ممکن است تمام جو بازار به همان سو حرکت کند. افراد در مقابل این هیجان ها و بالا و پایین رفتن های ارزش بازار دو نوع واکنش را ممکن است نشان دهند.

حتما بخوانید
سهام خزانه (Treasury Stock)

دسته اول آن هایی هستند که با توجه به روحیات و شخصیتی که دارند توان هضم و مقابله با این هیجانات را ندارند و هر لحظه امکان دارد که کل سرمایه ی خود را از بازار خارج کنند.

نوسان گیری در بورس

دسته دوم آن هایی هستند که به اقتضای شخصیت و روحیه هیجان طلبی ای که دارند این جوها و هیجانی که گاهی بر بازار حاکم می شود را با آغوش باز می پذیرند و برخلاف دسته اول از لذت نیز می برند.

این گونه افراد آمادگی از دست دادن سرمایه را دارند و با شاخص منفی، از دست دادن سرمایه، پایین رفتن ارزش سهام و مسائلی از این قبیل آشنایی دارند.

برای حرفه ای شدن در بورس 

 مطلب مربوط به مزایا و معایب نوسان گیری را هم


مطالعه کنید

افراد با توجه به روحیات و میزان استقبال آن ها از اتفاق های غیرقابل پیش بینی نوع سرمایه گذاری شان نیز متفاوت است. افرادی که در دسته دوم هستند می توانند روش نوسان گیری را برای سرمایه گذاری برگزینند.

اغلب تحلیل گران و سهامداران خبره در بازار سرمایه معتقدند که نوسان گیری یک روش مناسب و حرفه ای برای سرمایه گذاری نیست و بهتر است که سایر روش ها برای معامله در بازار سرمایه انتخاب شوند. با این وجود هستند افرادی که از این روش در جهت کسب سود استفاده می کنند.

رصد کردن هر روز بازار سرمایه

کسانی که به روش نوسان گیری اقدام به معامله می کنند، لازم است که در ساعت های کاری بازار بورس نمادها و سهام های مختلف را بررسی کنند.

حتما بخوانید
افزایش سرمایه به روش تجدید ارزیابی دارایی ها

آن چه که در نوسان گیری بسیار پر اهمیت است این است که یک نوسان گیر باید کاملا به این موضوع اشراف داشته باشد که چه زمانی به یک سهم وارد شود و چه زمانی از آن خارج شود.

نوسان گیری در بازار سرمایه

نمودار قیمتی سهام مختلف هر از چند گاهی به مدت چند روز دچار نوسان های ریز می شود. در صورتی که نوسانی که در نمودار قیمتی یک سهم رخ می دهد بیش از حدود ۳۰  درصد روند قیمتی باشد، نشان دهنده این است که روند جدید آغاز شده است.

به طور مثال اگر نمودار قیمتی یک سهم صعودی باشد و پس از یک بازه زمانی روند نزولی سهم شروع شود، دو حالت ممکن است رخ دهد.

اگر روند نزولی سهم بیش از ۳۴ درصد روند قبلی در جهت عکس ادامه پیدا کند به این روند، روند نزولی گفته می شود اما اگر بیش از این مقدار نباشد این افت قیمت سهم موقتی است و به معنای نوسان های ریزی است که هر سهم ممکن است تجربه کند.

بنابراین آن چه که اهمیت دارد این است که این دو موضوع را بتوان از هم تفکیک کرد و نوسان گیر باید با بررسی و تحلیل های متفاوت به این نتیجه برسد رفتاری که در نمودار قیمتی بروز پیدا کرده است روند جدید سهام است یا نوسان قیمت است.

اگر مشخص شود که این رفتارها تنها نوسان قیمتی است اکنون زمان معامله برای نوسان گیران فراهم است، حال مرحله بعدی این است که نوسان گیر مشخص کند که در چه روز و ساعتی وارد سهم شود و در چه زمانی از آن خارج شود.

حتما بخوانید
انواع مجمع های شرکت های بورسی

نوسان گیری و تاریخچه سهم

یکی دیگر از موضوعاتی که در نوسان گیری لازم است مورد بررسی قرار گیرد تاریخچه سهم است. بر طبق آن چه که تمام اقتصاددان ها به آن معتقد هستند، تاریخ در یک سهم همواره تکرار می شود، بنابراین برای نوسان گیری باید نمادهایی را انتخاب نمود که در نمودار قیمتی آن ها در گذشته نوسان رخ داده است.

خلاصه:

سرمایه گذاری در بورس انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها روش نوسان گیری است. این روش که می توان گفت در دسته ی سرمایه گذاری های کوتاه مدت است افراد بسیاری را به خود جذب کرده است و هر فرد با توجه به ویژگی های شخصیتی که دارد ممکن است از این روش استفاده کند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.