بررسی تحلیل بنیادی بورس | سایت آموزش بورس ایران
کسب سود بیشتر با تحلیل بنیادی
 1. خانه
 2. آموزش بورس
 3. بررسی تحلیل بنیادی بورس
آموزش بورس

بررسی تحلیل بنیادی بورس

بررسی تحلیل بنیادی بورس بخش های اصلی بررسی تحلیل بنیادی بورسپادکست بررسی تحلیل بنیادی بورسدریافت اطلاعات شرکت ها از سایت کدالچگونگی تحلیل بنیادی بورسبرای حرفه ای شدن در بورس تحلیل بنیادی به منظور کسب سود بیشترمزایا و معایب تحلیل بنیادی بورسمنابع تحلیل بنیادی بورسبررسی عوامل موثر بر قیمت در تحلیل بنیادی…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

بررسی تحلیل بنیادی بورس

در یک طبقه بندی کلی، شیوه های تحلیل بورس را می توان به دو بخش زیر تقسیم بندی کرد:

 1. تحلیل بنیادی بورس
 2. تحلیل تکنیکال بورس

پادکست بررسی تحلیل بنیادی بورس

در این مقاله قصد داریم تحلیل بنیادی بورس را معرفی کرده و با ساز و کار آن تا حدودی آشنا شویم.

در بازارهای جهانی، به تحلیل بنیادی بورس، روش “فاندامنتال” گفته می شود.

در این روش، یک سرمایه گذار باید عوامل اصلی و اثرگذار بر قیمت سهام یک شرکت را مورد بررسی قرار دهد و بر اساس اطلاعات بدست آمده، درباره ورود به سهم تصمیم گیری نماید.

تحلیل بنیادی بورس

دریافت اطلاعات شرکت ها از سایت کدال

به عبارت دیگر، یک سرمایه گذار موفق، باید زمینه فعالیت شرکتی که قصد خریداری سهام آن را دارد، بداند. وی همچنین باید در مورد محصولات یا خدمات آن ها، میزان سود سالانه، دارایی های شرکت، مواد اولیه مورد نیاز و… اطلاعات کسب کند.

با توجه به این که شرکت های بورسی موظفند گزارش های خود را به طور مرتب منتشر کرده و در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند، لذا پیشنهاد می شود که جهت تحلیل قوی تر، اطلاعات را از سامانه های معتبر نظیر سایت بورس کدال دریافت نمایید.

چگونگی تحلیل بنیادی بورس

در تحلیل بنیادی بورس، سرمایه گذار پس از این که عوامل اثرگذار بر قیمت سهام یک شرکت را به طور کامل بررسی و تحلیل کرد، ارزش واقعی یا ارزش ذاتی سهام آن شرکت را تخمین می زند.

حتما بخوانید
صرف سهام در بازار بورس

سپس مقدار ارزش واقعی سهام را با قیمت فعلی آن در بورس مقایسه کرده و پس از آن، نسبت به خرید یا فروش سهم تصمیم گیری می کند.

برای حرفه ای شدن در بورس 

 مطلب مربوط به  سود پیش بینی شده و تعدیل سود را هم


مطالعه کنید

لازم به یادآوری است که قیمت سهم، همان رقمی است که روی تابلو بورس آن را مشاهده می کنیم. ارزش واقعی سهم نیز، آن مبلغی است که به کمک تحلیل بنیادی بورس، آن را تخمین زده ایم.

در صورتی که ارزش واقعی سهم، از قیمت فعلی آن بیشتر باشد، امکان رشد این سهم زیاد خواهد بود و لذا به عنوان گزینه مناسبی برای خرید مطرح می شود. اگر ارزش واقعی از قیمت فعلی کمتر باشد، قیمت آن سهم گران است و لذا پیشنهاد می شود که هر چه سریع تر چنین سهمی را به فروش برسانید.

با توجه به این که هدف تحلیل بنیادی بورس ، به دست آوردن سود بیشتر می باشد، لذا کسب اطلاعات دقیق و البته کافی از ضروریات تحلیل به حساب می آید.

در ضمن پیشنهاد می شود که اگر ارزش واقعی و فعلی یک سهم با هم برابر بود، فعلا از خرید آن امتناع نموده و در صورت وجود آن در سبد شما، در یک موقعیت مناسب اقدام به فروش نمایید.

کسب سود بیشتر با تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی به منظور کسب سود بیشتر

با توجه به این که عوامل موثر بر قیمت سهام شرکت ها به صورت مدام در حال  تغییر هستند، لذا ارزش سهام آن ها متغیر می باشد. در این شرایط، سرمایه گذارانی که زودتر از بقیه، متوجه تغییرات عوامل موثر بر قیمت سهام شوند و سریع تر آن را تحلیل کرده و ارزش واقعی سهام را ارزیابی کنند، موفق تر خواهند بود.

حتما بخوانید
چگونه با آموزش بورس یک سهامدار حرفه ای شویم؟

البته باید گفت که تحلیل بنیادی، تا حدی نسبی است و به نوع تحلیل افراد بستگی دارد.

اصولا افرادی که فارغ التحصیل رشته اقتصاد و یا حسابداری هستند، طرفدار تحلیل بنیادی بورس می باشند. این نوع تحلیل برای مهندسین و برنامه نویسان کمی دشوار است.

مزایا و معایب تحلیل بنیادی بورس

هر روشی که برای تحلیل سهام مورد استفاده قرار می گیرد، مزایا و معایبی دارد، لذا باید با توجه به شرایط، بهترین روش را برای سودآوری بیشتر برگزید:

از مزایای تحلیل بنیادی بورس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از این نوع تحلیل برای سرمایه گذاری های بلند مدت می توان استفاده کرد زیرا به طور کامل همه ویژگی ها و اطلاعات یک شرکت را بررسی می کند و در نتیجه می توان یک شرکت با سهام ارزنده را انتخاب نمود.
 2. بررسی اطلاعات و داده های مالی شرکت ها، جایی برای ابراز عقاید شخصی در تحلیل، باقی نمی گذارد. لذا این تحلیل، بر مبنای اصول و به دور از سلیقه شخصی تحلیل گر می باشد.
 3. در صورت درست بودن داده های شرکت ها و صحت روش تحلیل، اطلاعات بدست آمده بسیار دقیق و قابل اعتماد می باشند.

بعد از بررسی مزایا، لازم است که معایب این روش را نیز بدانید تا بتوان تصمیم صحیح تری اتخاذ کرد:

 1. در روش تحلیل بنیادی بورس، می توان با اعتماد درباره افزایش قیمت سهم شرکت، اظهار نظر کرد، ولی زمان دقیق این افزایش را نمی توان تخمین زد.
 2. این روش نیاز به مطالعه و بررسی زیاد دارد. لذا روند آن کند بوده و نمی توان خیلی سریع اقدام به خرید یا فروش کرد.
 3. در صورت دریافت اطلاعات اشتباه و غلط، نتیجه تحلیل ها قابل اعتماد نخواهند بود.
حتما بخوانید
آربیتراژ چیست؟

منابع تحلیل بنیادی

منابع تحلیل بنیادی بورس

برای تحلیل سهام یک شرکت در ابتدا باید در مورد فعالیت شرکت و محصولات آن اطلاعاتی کسب کرد. به عنوان مثال، کسب اطلاعات در مورد میزان و منبع درآمد شرکت، هزینه های جاری آن، طرح های توسعه ای، بدهی شرکت، وضعیت رقبا و… ضروری هستند.

شما همچنین می توانید از گزارش اقتصادی و صورت های مالی شرکت ها که در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال) منتشر می شود، استفاده کنید.

از اخبار لحظه ای، سخنرانی ها و نشست هایی که در مورد برخی شرکت ها و یا صنایع ارائه می شود، غافل نشوید.

عوامل موثر بر قیمت

بررسی عوامل موثر بر قیمت در تحلیل بنیادی

تحلیل گران بنیادی علاوه بر تحلیل شرکت، باید اقتصاد و صنعت را نیز مورد ارزیابی قرار دهند تا بتوانند نظرات قطعی در مورد ارزش واقعی سهام یک شرکت را ارائه دهند.

به عنوان مثال، در صورتی که بنا به دلایلی، صنعت نفت از رشد مناسبی برخوردار نیست، نباید به سراغ سهام شرکت های نفتی و پتروشیمی رفت.

به عنوان کلام آخر، در صورتی که تمایل به کسب درآمد از بازار بورس را دارید، از هر زمانی برای یادگیری استفاده نمایید. در این راستا پیشنهاد می شود که از اخبار بورس و پادکست های رادیو رو بورس باش استفاده نمایید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.