تحلیل هفتگی بازار | هفته اول خرداد | سایت آموزش بورس ایران
تحلیل هفتگی بازار | هفته اول خرداد
  1. خانه
  2. تحلیل بنیادی بورس
  3. تحلیل هفتگی بازار | هفته اول خرداد
تحلیل بنیادی بورس

تحلیل هفتگی بازار | هفته اول خرداد

تحلیل هفتگی بازار | هفته اول خرداد بخش های اصلی تحلیل هفتگی بازار | هفته اول خردادنگاه بلند مدت در وغدیرهفته فوق العاده در بورس کالاادامه رشد دلار در همه بازارها۱۵/۶ درصد بازدهی تا سررسیدانتشار اولین مرحله از اوراق دولتی۱۱۳۳۳ میلیارد تومان میانگین ارزش معاملات روزانهورود ۸۹ میلیارد تومان سرمایه…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

تحلیل هفتگی بازار | هفته اول خرداد

نگاه بلند مدت در وغدیر

۱ پورتفوی متنوع وغدیر و افق رشد سودآوری ۴۰ درصدی دلاری در ۴ سال آینده: سرمایه‌گذاری غدیر با یک پورتفوی متنوع در صنایع پتروپالایشی، سنگ آهن، یوتیلیتی و سیمان پتانسیل افزایش ۴۰ درصدی سود دلاری خود را طی ۴ سال آینده از طریق بهبود عملکرد شرکت‌های حاضر در صنایع و به پایان رسیدن پروژه‌ها دارد.

در کنار رشد سودآوری دلاری؛ بازده نقدی مناسب و نسبت P/E مناسب، این شرکت را برای یک سرمایه گذاری بلندمدت جذاب کرده است. انتظار می‌رود در یک افق ۴ ساله نرخ بازده داخلی سرمایه‌گذاری در این شرکت در محدوده ۳۰ درصد دلاری باشد.

۲ بازگشت در آخرین روز: بعد از افت ۱۲ درصدی شاخص طی ۱۰ روز معاملاتی، آخرین روز هفته گذشته را میتوان پایانی بر افت سهام بزرگ بازار دانست.

سهامی که به طور متوسط دو برابر شاخص افت داشته بودند در اخرین روز عموما با صف خرید همراه بودند. میانگین ارزش معاملات ۱۱هزار میلیارد تومانی همچنان از رونق بازار بورس به عنوان گزینه اول سرمایه‌گذاری صحبت م ‌یکند.

حتما بخوانید
تحلیل بنیادی بورس | ۲۰ خرداد

با این حال بدون احتساب عرضه اولیه بعد از مدت‌ها حقیقی‌ها از بازار پول خارج کردند. اقدامی که می‌تواند تا حدی ناشی از هیجانات باشد و صف‌های خرید روز چهارشنبه نشان از انتظار پول‌های حقیقی در حساب‌ کارگزاری‌ها برای ورود مجدد است.

۳نظار‌ه گری و استفاده از فرصت های فروش در مرحله جدید رشد بازار: دردوره جدید رشد بازار که انتظار داریم تا سقف قبلی شاخص ادامه یابد، از سهامی که بازدهی دلاری کمتر از ۱۰ درصد دلاری سالانه را در افق زمانی بلندمدت برای سهامداران ایجاد می‌کنند خارج خواهیم شد و یا وزن آنها را در سبد دارایی‌ها کاهش خواهیم داد.

فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری را از میان سهامی که امکان کسب بازدهی دلاری بین ۱۳ الی ۱۵ درصد (نسبت قیمت درآمد ۷ الی ۸) دارند، جستجو می‌کنیم و در غیر اینصورت، منابع آزاد شده را به صورت وجه نقد، نگهداری خواهیم نمود.

هفته فوق العاده در بورس کالا

رشد نرخ ورق گرم و شمش فولاد

بورس کالا
بورس کالا

 

ادامه رشد دلار در همه بازارها

رشد دلار
رشد دلار

۱۵/۶ درصد بازدهی تا سررسید

بازدهی تا سررسید، پس از ۲ ماه روند کاهشی، در دو هفته اخیر کمی از حداقل میزان خود فاصله گرفت.

بازدهی اوراق درآمد ثابت
بازدهی اوراق درآمد ثابت

 

انتشار اولین مرحله از اوراق دولتی

فرآیند انتشار اولین مرحله از اوراق دولتی به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد ریال در دو نماد و با سررسیدهای آبان و بهمن سال ۱۴۰۲ آغاز شده است.

در سال گذشته ۶۸ درصد متعهدان پذیره نویسِ اوراق دولتی نهادهایی به غیر از بانکها بوده اند.

انتشار اوراق دولتی
انتشار اوراق دولتی

۱۱۳۳۳ میلیارد تومان میانگین ارزش معاملات روزانه

ارزش معاملات روزانه
ارزش معاملات روزانه

ورود ۸۹ میلیارد تومان سرمایه حقیقی (با احتساب آریا)

در صورتی که از ورود سرمایه حقیقی به نماد آریا صرف نظر کنیم، برای اولین بار پس از گذشت نزدیک به ۵ ماه، بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار خارج میشد.

حتما بخوانید
تاثیر اقتصادی کرونا بر اقتصاد جهانی و صنعت دارویی
ورود سرمایه حقیقی به بازار
ورود سرمایه حقیقی به بازار

اسپرد ۷ واحدی P/E شرکتهای بزرگ و کوچک

افت بیشتر شرکتهای بزرگ

اسپرد شرکت های بزرگ و کوچک
اسپرد شرکت های بزرگ و کوچک

گرانی ۱۱ درصدی مسکن تهران در اردیبهشت

با توجه به گرانی ها در دارایی های مختلف در ۲ ماه اخیر، این بار نوبت به مسکن رسید و با رشد ۱۱ درصدی در اردیبهشت، به این گرانی ها دامن زد. در حالی که اجاره با رشدی متوازن مواجه بود.

گرانی مسکن تهران
گرانی مسکن تهران

ایده های سرمایه گذاری بانکهای جهانی

اولویت با سهام وابسته به چرخه های تجاری در امریکا و چین

 

BlackRock

اولویت سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام امریکا و چین. اعتقاد داریم که وزن بیشتری باید به سهام اختصاص داده شود؛ بخصوص سهام امریکا و آسیا (به جز ژاپن) با اولویت چین.

به این دلیل که چینی‌ها در برداشتن محدودیت‌های تردد و قرنطینه، سریع‌تر از سایر کشورهای آسیایی عمل کرده‌اند. در خصوص اوراق بدهی نیز اوراق بدهی محافظت شده در برابر تورم (TIPS) جذابیت بیشتری در مقایسه با اوراق بدهی دولتی پیدا می‌کنند. چرا که با وجود سرکوب تورم در کوتاه مدت، اعتقاد داریم که اعمال نامتعارف سیاست های تسهیلی، ریسک افزایش تورم را در ادامه به همراه خواهد داشت.

UBS

انتظار عملکرد بهتر دو گروه سهام ارزشی و وابسته به چرخه‌های تجاری. دو دلیل عمده برای چشم‌انداز صعودی خود نسبت به بازار سهام و شرکت‌های ارزشی و وابسته به چرخه‌های تجاری داریم:

۱- پیشرفت‌های حوزه پزشکی در یافتن واکسن کرونا

۲- ملایم بودن موج دوم ابتلا به بیماری در سراسر جهان.

این دو عامل می‌توانند احتمال ازسرگیری کامل فعالیت‌های اقتصادی از ماه ژویٔن را تقویت کنند. ضمنا، سهام ارزشی در چنین فضایی می‌توانند عق ‌بماندگی شدید خود از سهام رشدی را جبران کنند.

حتما بخوانید
تحلیل بنیادی بورس | ۱۸ خرداد

RBC

جذابیت اوراق بدهی شرکتی با نرخ بازده بالا در فضای جدید سیاست‌های پولی. سخنرانی این هفته مدیر بانک فدرال نیویورک، نشان داد که قصد فدرال ‌رزرو برای استفاده از ابزار «کنترل نرخ بازده» جدی است.

بانک مرکزی RBC امریکا با استفاده از این ابزار،نرخ بازده اوراق را در محدوده از ‌پیش‌ تعیین ‌شده‌ای نگه می ‌دارد تا اثرگذاری کاهش نرخ بهره برای تحریک اقتصاد در سررسیدهای مختلف را حفظ کند.

کاهش پایدار نرخ بازده اوراق در سررسیدهای مختلف،معادل سهام وابسته به چرخه های تجاری Cyclical Stocks و سهام ارزشی Value Stocks می‌باشد.

سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی شرکتی با نرخ بازده بالا را دوباره جذاب خواهد کرد

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.