اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه | سایت آموزش بورس ایران
اهمیت تحلیل تکنیکال
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه
آموزش بورس

اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه بخش های اصلی اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایهپادکست اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایهمشخصه های تحلیل تکنیکال چیست؟حد سود و حد ضرر چیست؟تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی مکمل یا جایگزین یکدیگر؟خلاصه: یکی دیگر از تحلیل هایی که سهامداران از آن در معاملات خود…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

یکی دیگر از تحلیل هایی که سهامداران از آن در معاملات خود استفاده میکنند، تحلیل تکنیکال است. تحلیل تکنیکال چیست؟ از چه ابزارهایی برای تحلیل تکنیکال استفاده می شود؟ آیا می توان تنها با استفاده از تحلیل تکنیکال و بدون در نظر گرفتن تحلیل بنیادی اقدام به بررسی و آنالیز سهام مختلف کرد؟

پادکست اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

تحلیل تکنیکال یکی از جامع ترین و کامل ترین روش های آنالیز سهام در سراسر جهان است. ابزارهایی که تحلیل گران از آن استفاده می کنند مشترک هستند و تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند.

تحلیل تکنیکال برخلاف تحلیل بنیادی با اعداد سروکار دارد و برای یادگیری این تحلیل لازم است که با برخی مفاهیم ریاضی و البته قابل فهم و ساده آشنا شد.

اصطلاحاتی همچون فیبوناچی که به طور مستقیم از علم ریاضی گرفته شده است به کمک تحلیل گران آمده است که بتوانند نمودار قیمت سهام خود را بررسی کنند.

اهمیت تحلیل در بازار سرمایه

مشخصه های تحلیل تکنیکال چیست؟

آن چه که حائز اهمیت است این است که تحلیل تکنیکال تنها به واسطه ی داشتن نمودار قیمت سهام ممکن است و بدون نمودار قیمت نمی توان اقدام به تحلیل سهم به روش تکنیکال کرد.

نمودار قیمت سهام به نموداری گفته می شود که محور افقی در آن نشان دهنده ی زمان و نمودار عمودی نشان دهنده قیمت هر واحد سهم است.

حتما بخوانید
نگاه از بالا به پایین در تحلیل بنیادی به چه معناست؟

از ویژگی های برجسته ی تحلیل تکنیکال این است که به تحلیل و بررسی نمودار قیمت می پردازد، و در این نوع تحلیل، به واسطه ی ابزارهای مختلف می توان آینده ی سهم و قیمت آن را پیش بینی کرد. همچنین تحلیل گران با استفاده از این روش قادر هستند که حد ضرر و حد سود خود را به دست بیاورند.

حد سود و حد ضرر چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که هر سهامداری لازم است با مفهوم آن آشنا باشد حد ضرر و حد سود است. منظور از حد سود و حد ضرر چیست؟

هنگامی که یک معامله گر قصد دارد که در یک نماد ورود کند و یا به عبارت دیگر اقدام به خرید سهام یک شرکت خاص کند لازم است که با استفاده از ابزارهای آنالیز و تحلیل که در اختیار دارد قیمت سهام خود را پیش بینی کند.

به این معنی که سهامدار مشخص می کند در چه زمان و تاریخی وارد یک سهم شود و پس از آن نمودار قیمت سهم را در روزهای آینده ( هفته های آینده) بررسی می کند.

دو حالت ممکن است برای قیمت یک سهم پیش بیاید، حالت اول این است که روند سهم تغییر نکند و در یک سیر صعودی به راه خود ادامه دهد در این حالت سهامدار پیش بینی می کند که قیمت سهام تا چند روز آینده دارای روند صعودی است و به چه قیمتی خواهد رسید به ارزش هر واحد سهم در این روند صعودی حد سود گفته می شود.

حالت دومی که در تحلیل تکنیکال بررسی می شود حد ضرر است. حد ضرر درست برخلاف حد سود است.

حتما بخوانید
نحوه تحلیل بازار پسته

سهامدار بررسی می کند که در صورتی که روند صعودی ادامه نداشته باشد و ارزش قیمت سهم کاهش یابد این کاهش تا چه زمانی و تا چه قیمتی ادامه خواهد داشت.روند نزولی ارزش سهام پیش بینی می شود و به آن حد ضرر گفته می شود.

بنابراین در تحلیل تکنیکال به واسطه ی اعداد و نمودار قیمت می توان جنبه های مختلف یک سهم را بررسی کرد.

ابزارهای کمکی در بازار بورس

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی مکمل یا جایگزین یکدیگر؟

سوالی که اغلب سهامداران تازه وارد با آن مواجه می شوند این است که از کجا شروع به یادگیری کنند؟ برای آن که یک سهامدار خبره باشند چه تحلیل هایی را لازم است یاد بگیرند و سوالاتی ازاین قبیل.

می توان گفت که تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی هر دو به یک اندازه در بازار سرمایه اهمیت دارند و هر دو یک هدف را دنبال می کنند. هدف هر دو تحلیل این است که معامله گر با خرید یا فروش یک سهم سود مناسبی را کسب کنند.

هستند سهامدارانی که تنها با استفاده از تحلیل تکنیکال اقدام به معامله می کنند . اما در حالت کلی می توان گفت برخی از جنبه های یک سهم توسط یک تحلیل راحت تر و با دقت بالاتری بررسی می شود. بنابراین می توان گفت که هر دو تحلیل در کنار یکدیگر می توانند دقت آنالیز و بررسی را بالاتر ببرند.

خلاصه:

یکی دیگر از تحلیل هایی که در بازار سرمایه توسط معامله گران و سهامداران به کار گرفته می شود تحلیل تکنیکال است.

تحلیل تکنیکال به واسطه ی اعداد و نمودار قیمت سهم ایجاد شده است و کمک می کند که معامله گران بتوانند حد ضرر و حد سود سهم را پیش بینی کنند و دقت معامله را بالا می برد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.