انواع نمودارهای قیمت در بازار بورس | سایت آموزش بورس ایران
نمودارهای قیمت
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. انواع نمودارهای قیمت در بازار بورس
آموزش بورس

انواع نمودارهای قیمت در بازار بورس

انواع نمودارهای قیمت در بازار بورس بخش های اصلی انواع نمودارهای قیمت در بازار بورسپادکست انواع نمودارهای قیمت در بازار بورساجزای تشکیل دهنده نمودار شمعی چیست؟تایم فریم های مختلف در نمودار قیمتیخلاصه: همان گونه که بیان شد نمودارهای قیمت انواع مختلفی دارند اما در همه ی آن ها یک مشخصه…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

انواع نمودارهای قیمت در بازار بورس

همان گونه که بیان شد نمودارهای قیمت انواع مختلفی دارند اما در همه ی آن ها یک مشخصه ی ثابت وجود دارد و آن پارامترهای محور عمودی و افقی است.

پادکست انواع نمودارهای قیمت در بازار بورس

در تمام نمودارهای قیمت که در نرم افزارهای مختلف تحلیل تکنیکال من جمله مفیدتریدر دیده می شود محور افقی بازه ی زمانی را نشان می دهد و محور عمودی نشان دهنده ی قیمت سهم است.

اما چه چیزی باعث می شود که نمودارهای قیمت انواع مختلفی داشته باشد؟ آیا از هر نموداری می توان برای تحلیل و آنالیز سهام مختلف استفاده کرد؟

نمودارهای قیمت به سه نوع مختلف تقسیم بندی می شوند:

نمودار میله ای

نمودار خطی

نمودار شمعی یا کندلی

مهم ترین و پرکاربردترین نمودار قیمت در بازار بورس در سرتاسر جهان نمودار کندلی یا شمعی است و از دو نمودار دیگر ( خطی و میله ای) استفاده های بسیار محدود و اندکی می شود.

اجزای تشکیل دهنده نمودار شمعی چیست؟

نمودار کندلی یا نمودار شمعی از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. اجزای تشکیل دهنده ی آنسایهوبدنههستند.

سایه به خط های کشیده شده در بالا و پایین بدنه گفته می شود و معمولا نشان دهنده ی نوسان های قیمتی در تایم فریم های مختلف است.

حتما بخوانید
در شرایط سقوط بازار چه کاری انجام دهیم؟

به طور مثال در صورتی که سایه ی شمع بسیار بلند باشد یعنی قیمت سهم مورد نظر در آن تایم فریم نوسان و تغییرات زیادی داشته است و برعکس در صورتی که سایه ی شمع کوتاه باشد نشان می دهد که قیمت سهم تغییرات آن چنانی نداشته است.

بخش دوم و پر اهمیت در کندل بدنه ی آن است. رنگ بدنه ی کندل می تواند سیاه یا سفید باشد. معمولا در نمودارهای قیمتی در صورتی که رنگ بدنه ی شمع سیاه رنگ باشد نشان دهنده افت قیمت سهم بوده است و معمولا این کندل ها در روندهای نزولی بیشتر مشاهده می شوند.

رنگ بدنه ی کندل در صورتی که سفید رنگ باشد نشان دهنده ی روند صعودی سهم است و هنگامی که ارزش قیمت سهم در یک نماد رو به افزایش باشد کندل تشکیل شده دارای بدنه ی سفید رنگ ( یا سبز رنگ) است.

اجزای تشکیل دهنده کندل

تایم فریم های مختلف در نمودار قیمتی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در نمودار کندلی باید به آن توجه شود تایم فریم است. تایم فریم به معنای بازه ی زمانی مشخص شده ای که تحلیل گر معمولا بر مبنای آن اقدام به آنالیز سهام مختلف می کند.

تایم فریم می تواند ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه وباشد و انتخاب نوع تایم فریم می تواند در نتیجه ی تحلیل و به دست آوردن میزان حد ضرر و حد سود بسیار موثر باشد.

هنگامی که تایم فریم به صورت روزانه در نظر گرفته می شود، هر کندلی که در نمودار قیمت سهم مشاهده می شود بیانگر یک روز است. یعنی یک کندل نشان می دهد که روند تغییرات قیمت سهم در یک روز در بازار بورس به چه صورت بوده است و در چه قیمتی بسته شده است.

حتما بخوانید
سال مالی شرکت های بورسی

همچنین هنگامی که تایم فریم به صورت هفتگی انتخاب می شود هر کندل نمایانگر یک هفته و تغییرات قیمتی سهم در طول یک هفته است.

معمولا در بازار بورس ایران تایم فریم بسیار پرکاربرد تایم فریم روزانه است و بر طبق بررسی های انجام شده تایم فریم روزانه دقت بالاتری نسبت به سایر تایم فریم ها دارد و تحلیل هایی که روی نمودارهای قیمت انجام می شود روی تایم فریم روزانه نتیجه ی بهتری به همراه داشته است.

سایر روش های تحلیل چه روش هایی هستند؟ سازمان بورس چه منابعی را در اختیار سهامداران قرار داده است؟

منابع معتبر در بازار سرمایه

خلاصه:

نمودارهای قیمت انواع مختلفی دارند اما آن چه که مورد اهمیت است این است که تمامی آن ها دارای یک محور افقی هستند که بازه ی زمانی و تاریخ را مشخص می کند و یک محور عمودی که قیمت سهام را نشان می دهد.

معروف ترین و پرکاربردترین نمودار قیمت نمودار کندلی است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.