با چه میزان سرمایه در بورس میتوان وارد شد ؟ | سایت جامع بورس ایران
سرمایه در بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. با چه میزان سرمایه ‌ای می‌توان وارد بورس شد
آموزش بورس

با چه میزان سرمایه ‌ای می‌توان وارد بورس شد

با چه میزان سرمایه ‌ای می‌توان وارد بورس شد بخش های اصلی با چه میزان سرمایه ‌ای می‌توان وارد بورس شدسرمایه در بورسچرا سرمایه گذاری در بورس ؟حداقل سرمایه لازم برای ورود به بازار بورس چقدر است؟پس تنها در شرایطی باید از دروازه این شهر پرماجرا عبور کنید که مطمئن…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

با چه میزان سرمایه ‌ای می‌توان وارد بورس شد

سرمایه در بورس

چرا سرمایه گذاری در بورس ؟

چرا سرمایه گذاری در بورس سوال بسیاری از دوستان است باید گفت همه دوست دارند، ثروتمند شوند! پول و سرمایه، رفاه خوبی در زندگی به همراه دارد. شما دوست عزیزی که مشغول مطالعه این مطلب هستید هم به احتمال زیاد با این ایده موافقید.

رشد در زمینه‌های مختلف زندگی از جمله زمینه مالی بسیار خوشایند است و نمی‌توان منکر آن شد. اما چند سوال مهم ایجاد می شود: در چه چیز سرمایه گذاری کنیم؟ با پول خود چه بخریم که سود کنیم؟ با پول کم کجا سرمایه گذاری کنیم؟

خبر خوب این است که در سال‌های اخیر روش‌های سرمایه گذاری برای دست یافتن به پول و سود بیشتر در میان مردم تغییر کرده است.

مثلاً سرمایه گذاری در بورس و مشارکت در سرمایه گذاری یک شرکت مهم، می‌تواند از جمله فعالیت‌های اقتصادی سودآوری باشد که شما با مدیریت بودجه و دارایی تحت اختیار خود آن را عملی می‌کنید.

اما آیا برای ورود به بازار بورس باید سرمایه زیاد و مبالغ هنگفتی داشته باشید؟

پاسخ به این پرسش خیر است. شما با هر مبلغی می‌توانید به خود در بورس خوش‌آمد بگویید! اما مکانیزم کار و معاملات به چه صورت است؟ مثلا با ۱۰۰ هزار تومان هم می‌توان سرمایه گذاری در بورس را شروع کرد و وارد معاملات شد؟ اجازه بدهید که همه این موارد را در ادامه با دقت بیشتری برایتان شرح دهیم.

حداقل سرمایه لازم برای ورود به بازار بورس چقدر است؟

شما برای ورود به بازار بورس محدودیتی ندارید.

اگر می‌خواهید فعالیت خود را در کارزار بورس آغاز کنید قبل از هر چیز باید دکمه دقت و هوشمندی خود را در مغزتان روشن کنید و یادتان باشد که اگر بی‌گدار به آب بزنید با سرمایه‌ای کلان هم به هیچ کجا نخواهید رسید.

حتما بخوانید
تعدیل قیمت سهام در بازار بورس

کسب آمادگی با یاد گرفتن اطلاعات مهمی که در بورس به دردتان خواهد خورد به مسیر این فعالیت اقتصادی شما جهت می‌دهد.

بازار بورس به خاطر قانونی بودن، آسان بودن نقدشوندگی سرمایه و اطلاع‌رسانی شفاف معاملات یکی از بهترین گزینه‌های شما برای سرمایه گذاری است.

پس بهتر است با یادگیری مفاهیم و قلِق‌های آن و مدیریت سرمایه و ریسک در بورس بهترین استفاده و بهره را از حضور خود در بازار ببرید. این هدف، فقط و فقط با آموزش بورس عملی و واقعی خواهد شد.

بسیار خوب! همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، هیچ محدودیتی برای ورود به معاملات بورسی وجود ندارد.

شما می‌توانید به تابلو معاملات بورسی نگاه کنید و ببینید که قیمت یک سهم در شرکت موردنظرتان چقدر است.

مثلاً اگر یک سهم از آن شرکت، قیمتی معادل یک هزار تومان، ۱۰ هزار تومان یا هر قیمت دیگری که داشته باشد، شما با احتساب کارمزد باید اقدام به خرید سهم موردنظرتان کنید. فراموش نکنید که بازار بورس، بازاری توام با ریسک است.

پس تنها در شرایطی باید از دروازه این شهر پرماجرا عبور کنید که مطمئن هستید از خطر کردن نمی‌ترسید و به هیجانات ناشی از نوسان قیمت‌ها علاقه دارید و می‌توانید در صورت ضرر کردن خود را کنترل کنید.
البته این یک نگاه و توصیه کلی است.
چون اگر با آگاهی و دقت وارد بازار بورس شوید و کم‌کم به تجربه‌ای مناسب از فضای بازار دست پیدا کنید، احتمال اینکه اشتباه کنید تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
به هر حال از قدیم گفته‌اند که احتیاط شرط عقل است.

نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که برای خرید آنلاین سهام به حداقل ۱۰۰ هزار تومان نیاز دارید.

سود و ضرر بورس درصدی است!

یعنی مثلا شما قرار است یا ۱۰ درصد سود کنید و یا ۱۰ درصد ضرر کنید.

اگر شما در یک مدت زمانی ۱۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری در بورس کنید ۱۰ درصد آن می‌شود معادل ۱۰ هزار تومان سود و ضرر آن هم اگر ۱۰٪ باشد می‌شود ۱۰ هزار تومان ضرر و اگر ۱ میلیون تومان بگذارید هم باز این معادله برقرار است.

می‌شود ۱۰۰ هزار تومان سود و یا ۱۰۰ هزار تومان ضرر. پس این موضوع درصدی محاسبه می‌شود.

بازار بورس مخاطرات خاص خود را دارد. گاهی‌اوقات، خرید سهام یک شرکت می‌تواند کاملاً به ضررتان تمام شود.
مثلاً به دلایل مختلف سیاسی، اجتماعی و…، سهام شرکت افت می‌کند و در نتیجه سرمایه‌تان به خطر می افتد.
چنین مسائل و پیش‌بینی‌هایی باید منجر به یک تصمیم هوشمندانه شود. آن تصمیم هوشمندانه هم چیزی نیست جز وارد کردن تدریجی سرمایه خود به بازار! لازم نیست در همان ابتدای کار و با وجود حداقل دانش و تجربه از بورس، کلی پول از دیگران قرض کنید و وارد بورس شوید یا تمام پس‌انداز چندین‌ساله خود را در کمال ناآگاهی به خطر بیاندازید.
در بورس باید آهسته و پیوسته حرکت کنید. این استراتژی نشانه عقل و درایت شما خواهد بود. وارد کردن سرمایه کلان، ناآگاهی از سازوکار بورس و فرآیندهای مربوط به آن و هرگونه بی‌دقتی، فقط می‌تواند کار فرد عجولی باشد که از درایت خود به خوبی بهره نمی‌برد. موافق هستید؟

ماهیت  سود و زیان در سرمایه گذاری در بورس چگونه است؟

سود یا زیانی که از فعالیت‌های‌تان در بورس به دست می‌آید فقط وابسته به میزان مبلغی است که در معاملات وارد کرده‌اید. به عبارت ساده‌تر، رقم سود و درصد سودی که برای خرید و فروش هر سهم در نظر گرفته می‌شود، عددی ثابت است که بنا به مبلغ سرمایه گذاری افراد برای آنها سود و زیان بیشتر یا کمتری فراهم می‌کند.

حتما بخوانید
نقش پیوت در تحلیل بورس

آنچه باعث می‌شود تا در جاده رسیدن به اهداف مالی خود در بورس به سمت مقصد نزدیک و نزدیک‌تر شوید، حضوری آگاهانه است.

شاید بپرسید که حضوری آگاهانه دقیقاً به چه معنا است؟ منظور از حضوری آگاهانه در نظر گرفتن شرایط بازار، آشنایی با روندها، مدیریت صحیح سرمایه و در جریان اخبار بودن است.

اگر با آگاهی کامل وارد بورس بشوید، احتمال موفقیت‌تان زیادتر خواهد شد. فقط به حرف‌های برندگان عرصه بورس و سهام دقت نکنید. از قدیم گفته‌اند، ادب از که آموختی؟ از بی‌ادبان.

پس بهتر است بیشتر به بازندگان توجه کنید. البته در مثل، مناقشه نیست و منظور این نیست که بازندگان، بی‌ادب هستند.

واقعیت این است که باخت واقعی‌تر از برد است. یعنی ممکن است، برندگان کمی اغراق و خودنمایی را در شرح فرایند موفقیت خود چاشنی صحبت‌هایشان کنند اما تحلیل روند باخت بازندگان خالی از چنین چیزهایی است.

سعی کنید علت شکست آنها را تجزیه و تحلیل کنید.

برای شروع با پول کم شروع کنید و باید سرمایه خود را مدیریت کنید تا ضرر و آسیب نبینید.

باید توجه کنید که پول قرضی و یا همه‌ی زندگی خود را در بورس نیاورید باید پولی را بیاورید که کنار گذاشته‌اید.

برای سرمایه گذاری در بورس از سرمایه ایی کهاز آن سود بانکی می‌گیرید و برنامه خاصی برای آن ندارید، آن پول را باید در نظر بگیرید و به ۵ تا ۱۰ قسمت مساوی تقسیم کنید و با آن ۵ تا ۱۰ سهم بخرید، می‌توانید پولتان را به ۵ قسمت تقسیم کنید و امروز یک قسمتی از آن را سهام بخرید و فردا یا هفته بعد با قسمت دیگر آن خرید کنید.

برای شروع، به این شکل می‌توانید کم کم وارد بورس بشوید البته این قانون برای زمانی است که شما به خودتان اطمینان پیدا کرده‌اید و مطمئن هستید که معاملاتتان سود دارد یا در چند معامله آخر خود سود کرده‌اید پس برای شروع این قانون را کنار بگذارید و با پول کم شروع کنید، این پول کم برای هر کسی متفاوت برای یک نفر ۲۰۰ هزار تومن هست و برای یک نفر دیگر ۱ میلیون تومان است،

برای مثال:

حتما بخوانید
آربیتراژ چیست؟

۱ میلیون تومان را ۵ تا ۲۰۰ هزار تومان کنید و سهام خریدن را شروع کنید و این آزمایشی است برای شروع و برای اینکه ذهن ما راه بیافتد و بتوانیم خرید و فروش را درک بکنیم و بدانید که در بورس هم می‌شود سود کرد هم ضرر

برای مثال:

شاید در بانک ۲۰ ٪ یا ۲۲ ٪ سود بانکی به ما بدهند، ما به این نیت در بورس می‌آییم که قطعا ۳۰ ٪ یا ۴۰ ٪ در سال سود ببریم ما اگر یک قدم از بانک جلوتر بیافتیم این به این معنا است که سرمایه‌گذاری در بورس برای ما درست بوده و منفعت داشته اگر با این نیت در بورس بیاییم که مثلا من ۵ ٪ در سال سود کنم خوب این نمی‌شود، ممکن است ما در یک سال پولمان دوبرابر هم بشود و یا حتی بیشتر ولی ما در واقع این ریسک را می‌پذیریم که ممکن است پولمان کم هم بشود،

ما می‌دانیم که بورس می‌تواند منفی بشود، سهام ما می‌تواند مثبت بشود ولی باید راه کارهایی را یاد بگیریم که بفهمیم چطوری سهام‌های مثبت‌تر را پیدا کنیم و چطوری جلوگیری کنیم از آن زمانی که داریم ضرر می‌کنیم و کمترین ضرر را ببینیم بهترین و حرفه‌ای‌ ترین اساتید و کارشناسان بازار بورس هم نیستند که در بورس ضرر نکرده باشد

اما قرار بر این است که خودمان آموزش ببینیم، تجربه کنیم، کار کنیم، تلاش کنیم تا بتوانیم زمانی که اکثر افراد دارند سود می‌کنند ما هم بتوانیم بیشتر سود کنیم و زمانی که شاید یک عده دارند ضرر بیشتری می‌بینند و اکثرا منفی هستند ما بتوانیم ضرر کمتری ببینیم،

همیشه یک سری سهام‌ها مثبت‌اند و یک سری سهام‌ها منفی‌اند.

در بازارهای خوب و در بازار‌های بد همیشه می‌شود از بازار بورس سود گرفت اما ما باید دانش و تجربه‌ی خود را زیاد کنیم تا سودمان زیاد بشود و ضررمان کم و برآیند معاملاتمان در یک سال مثبت باشد .

کلام آخر سرمایه گذاری در بورس

اگر دوست دارید که سرمایه‌گذاری در زندگی را به شیوه‌ای متفاوت‌تر از افرادی دنبال کنید که فقط به گذاشتن پول خود در بانک اکتفا می‌کنند، سرمایه گذاری در بورس و ورود به بورس گزینه مناسبی است.

به آن فکر کنید!اما قبل از انجام هر اقدامی به خوبی با مفاهیم و ساز و کار آن آشنا شوید. اصول مهمی وجود دارند که مانع از شکست خوردنتان در انجام معاملات مختلف می‌شوند.

مثلا یکی از بدیهی‌ترین اصول ورود به بورس این است که تمام دارایی مورد نظر خود را برای به کارگیری در بورس،صرف خرید سهام یک شرکت نکنید؛ سبد سهام تشکیل بدهید و دارایی‌تان را میان چند سهم مختلف تقسیم کنید یا با پول وام یا قرضی که از دیگران گرفته اید، در بورس سرمایه گذاری نکنید.

در آخر، با افزایش میزان اطلاعات و دانش خود در بورس، جسارت و شجاعت فعالیت‌های هوشمندانه این بازار را در وجودتان شکوفا کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.