اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایه | سایت آموزش بورس ایران
اهمیت هوش مالی در بازار بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایه
آموزش بورس

اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایه

اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایه بخش های اصلی اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایههوش مالی چیست؟پادکست اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایهاهمیت هوش مالی از زبان اقتصاددانان داشتن هوش مالی در بازار بورس و اهمیت آنبرای حرفه ای شدن در بورس خلاصه: هوش مالی…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایه

هوش مالی چیست؟

یکی از ویژگی ها و مشخصه های افراد قدرتمند و توانمند در زمینه های اقتصادی این است که این گونه افراد دارای هوش مالی بسیار بالا هستند. هوش مالی چیست؟ آیا می توان بدون در نظر گرفتن این پارامتر در معاملات خود موفق شویم؟

پادکست اهمیت هوش مالی بالا در معاملات بازار سرمایه

هوش مالی بر خلاف آن چه که عموم مردم تصور می کنند یک ویژگی ذاتی و انتسابی نیست. بلکه می توان آن را کسب کرد که به آن ویژگی های اکتسابی می گویند. معامله گران و سرمایه داران می توانند با اقدام به فعالیت های خاص هوش مالی را در خود تقویت کنند.

اهمیت هوش مالی در بازار بورس

اهمیت هوش مالی از زبان اقتصاددانان

به گفته ی افراد شاخص و ثروتمند در سر تا سر پولدار شدن و کسب کردن پول کار سختی نیست بلکه  چیزی که سخت است این نگه داشتن و حفاظت کردن از پول است.

افرادی که دارای هوش مالی پایین هستند توانایی  حفظ کردن یا  نگه داری کردن از پول را ندارند و در مقابل هستند افرادی که با داشتن هوش مالی بالا قادر بوده اند که از مبالغ بسیار کم به دلیل مهارت خاصی که در نگه داری پول دارند خود را افراد ثروتمند در جهان تبدیل کنند.

حتما بخوانید
روش ورود به بورس اوراق بهادار

معامله گران در صنعت بورس و بازار سرمایه در صورتی که این هوش خود را تقویت نکنند قادر نخواهند بود که ریسک معاملات را کنترل کنند و دست به معاملات بی پایه و اساس می زنند.

استراتژی هایی همچون کم کردن میانگین قیمت، خرید پله ای، فروش پله ای، ذخیره کردن سود ( سیو سود) و … همگی از جمله ی استراتژی هایی هستند که در صورتی می توان از آن ها به بهترین شکل استفاده کرد که این هوش  را تحت نظر قرار دهیم.

داشتن هوش مالی در بازار بورس و اهمیت آن

اهمیت هوش مالی در بازار سرمایه تا چه اندازه است؟ آیا می توان بدون داشتن هوش مالی بالا یک سهامدار خوب در بورس شد؟

برای داشتن این هوش بالا نیاز نیست که به تمام تئوری های تخصصی اقتصادی تسلط داشته باشیم بلکه تنها کافی است که نحوه ی درست خرید و فروش را یاد  بگیریم و با اعداد و ارقامی که همواره با آن ها سروکار داریم آگاهی پیدا کنیم.

به طور مثال اگر فرد سهامدار با اعداد و ارقام سروکار نداشته باشد نمی تواند آن گونه که باید و لازم است با مفاهیمی همچون شاخص کل بورس، شاخص فرابورس، میانگین وزنی و اعدادی از این قبیل آشنایی پیدا کند.

برای حرفه ای شدن در بورس 

 مطلب مربوط به  بازارگردانی و شرکت های سبدگردانی را هم


مطالعه کنید

به طور مثال در نمودارهای قیمت بیان می شود که در صورتی که روند صعودی به پایان برسد و پس از آن ما شاهد برگشت نمودار قیمت در جهت نزولی باشیم ٬ به اندازه ی بیش از ۳۸ درصد باشیم این برگشت قیمت روند نزولی نام دارد و به عنوان یک روند مجزا در نظر گرفته می شود.

حتما بخوانید
مفاهیم اولیه بورس را بشناسیم

و در صورتی که روند نمودار قیمت پس از به پایان رسیدن سیر صعودی قیمت ها در جهت عکس قرار بگیرد٬ اما کمتر از ۳۸ درصد روند قبل ( که یک روند صعودی بوده است) را طی کند این افت قیمت در یک روند نزولی نیست و پس از مدت کوتاهی و به احتمال زیاد  با برخورد به یک خط حمایت به روند صعودی خود ادامه می دهد.

برخی از ابزارهای به کار گرفته شده در بازار بورس استخراج شده از قوانین و تئوری های ریاضی هستند که باعث می شود ذهن فرد تحلیل گر درگیر نظریه های ریاضی ( به صورت سطحی و نه عمیق) شود.

به طور مثال ابزار فیبوناچی در تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای پر کاربرد است که  اطلاعات جامع، کامل و دقیقی را از نمودارهای قیمت به سهامدار می دهد. این ابزار برگرفته از یک نظریه ی ریاضی به نام نظریه ی فیبوناچی است که ضرورت داشتن این هوش بالا در معاملات را نشان می دهد.

موفقیت در سرمایه گذاری

موفقیت در سرمایه گذاری با داشتن هوش مالی

خلاصه:

یکی از ویژگی های بارز افراد موفق در زمینه ی معاملات و خرید و فروش هوش مالی بالای آن هاست. هستند افرادی که با وجود داشتن پول زیاد به دلیل آن که هوش مالی خود را تقویت نکرده اند با شکست هایی مواجه می شوند و معاملات آن ها با ضررهای بسیاری همراه می شود.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.