معافیت مالیاتی شرکت های بورس در صورت افزایش سرمایه | سایت آموزش بورس ایران
معافیت مالیاتی شرکت های بورس
  1. خانه
  2. اخبار بورس
  3. معافیت مالیاتی شرکت های بورس در صورت افزایش سرمایه
اخبار بورس

معافیت مالیاتی شرکت های بورس در صورت افزایش سرمایه

معافیت مالیاتی شرکت های بورس در صورت افزایش سرمایه معافیت مالیاتی شرکت های بورس نمایندگان مجلس شرایط معافیت مالیاتی شرکت های بورس و فرابورسی را در صورت افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم را تعیین کردند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، نمایندگان در نشست علنی امروز(چهارشنبه)…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

معافیت مالیاتی شرکت های بورس در صورت افزایش سرمایه

معافیت مالیاتی شرکت های بورس

نمایندگان مجلس شرایط معافیت مالیاتی شرکت های بورس و فرابورسی را در صورت افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، نمایندگان در نشست علنی امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم با ماده ۲ این لایحه با ۱۷۵ رأی موافق، ۱۶رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
همچنین تبصره این ماده نیز با ۱۶۵ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.
در ماده۲ آمده است: شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از جمله شرکتهای مشمول ماده (۱) این قانون و سایر شرکتها که تا پایان مدت اعتبار اجرای قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، نسبت به افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم و عرضه عمومی اقدام نمایند، در صورت تسلیم مستندات مربوط به ثبت افزایش سرمایه به مرجع ثبت شرکتها تا حداکثر چهارماه پس از پایان سال مالی و ارائه گواهی ثبت افزایش سرمایه به اداره امور مالیاتی مربوطه حداکثر تا سه ماه پس از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه، تا بیست درصد (۲۰%) مبلغ افزایش سرمایه مذکور از سود سال مالی قبل آنها، مشمول مالیات به نرخ صفر می‏ شود.

تبصره این ماده نیز می گوید: توزیع نقدی اندوخته صرف سهام یا کاهش سرمایه مگر به موجب احکام قضایی ممنوع می ‏باشد. اشخاص حقوقی متخلف از اجرای این حکم به مجازاتی معادل پرداخت دوبرابر مشوق‏های مالیاتی متعلقه محکوم می‌شوند.

حتما بخوانید
اگر پول‌ ها به بورس نمی‌آمد جای دیگر تورم ایجاد می‌کرد

در خصوص اشخاص حقیقی نیز سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است اشخاص متخلف از اجرای این حکم اعم از مدیرعامل، اعضای هیات مدیره یا هیات عامل را حسب مورد به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است تا سه سال تصدی مسئولیت در پست‌های مدیریت عامل و عضویت در هیئت مدیره کلیه شرکتهای دولتی، عمومی و خصوصی را برای اشخاص مذکور لغو نماید.

منبع  : خبرگزاری تسنیم

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.