بورس انرژی چیست؟ | سایت آموزش بورس ایران
بورس انرژی چیست
 1. خانه
 2. آموزش بورس
 3. بورس انرژی چیست؟
آموزش بورس

بورس انرژی چیست؟

بورس انرژی چیست؟ بخش های اصلی بورس انرژی چیست؟بورس انرژی چیست و چند مورد از مزایای معاملهچگونه باید کد معاملاتی در بازار های مختلف بورس انرژی را دریافت کرد؟هدف از ایجاد بورس انرژی چیست؟بورس انرژی سهام: بورس انرژی به عنوان یک بورس کالایی است که امکان انجام معاملات حامل های…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

بورس انرژی چیست؟

بورس انرژی به عنوان یک بورس کالایی است که امکان انجام معاملات حامل های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای ذکر شده در آن وجود دارد.

حامل های انرژی شامل نفت، گاز، برق و سایر منبع های انرژی است. این بورس به عنوان چهارمین بورس کشور برای عرضه محصولات نفت و مشتقات نفتی، برق، گاز طبیعی، زغال سنگ، حق آلودگی و سایر حامل های انرژی شکل گرفت.

بورس نام برده دارای سه بازار فعال فیزیکی، مشتقه و فرعی می باشد که ویژگی های این دو بازار ممکن است با هم متفاوت باشد.

تفاوت مهم این دو بازار این است که در بازار فیزیکی کالاها مورد معامله قرار می گیرند و در بازار مشتقه اوراق مبتنی بر کالا معامله می شود.

بورس انرژی چیست و چند مورد از مزایای معامله

 • معافیت مالیاتی و امکان بازاریابی و عرضه کردن انواع محصولات در رینگ های داخلی و بینالملل از طریق شبکه کارگزاران عضو و سامانههای معاملاتی بورس.
 • امکان تأمین کالاهای مورد نیاز از طریق ساز و کار شفاف و منصفانه.
 • امکان وجود تأمین مالی و پوشش ریسک عرضه کننده گان از طریق ابزارهای مالی موجود در بورس انرژی.
 • پوشش دهی به ریسک و تأمین کردن انواع کالاهای مورد نیاز مصرفکننده گان برای دورههای زمانی مختلف.
 • کاهش هزینههای معاملاتی برای مشتریان در مقایسه با معامله های خارج از بورس.
 • کم بودن خطرات معاملاتی.
 • وجود داشتن قراردادهای استاندارد و مشخص همچنین تضمین استاندارد بودن و کیفیت کالاهای مورد معامله در بورس.
 • برخوردار بودن از چارچوب مقرراتی جامع در حوزه پذیرش، معاملات، ثبت و
 • دریافت تضمینی کالای خریداری شده و تسویه حساب روزانه به همراه شفافیت در سفارشات خرید و فروش.
 • کم شدن برخی هزینه های سربار مثل هزینه برای حمل و نقل.
حتما بخوانید
بررسی تحلیل تکنیکال بورس
بورس انرژی
بورس انرژی

چگونه باید کد معاملاتی در بازار های مختلف بورس انرژی را دریافت کرد؟

اشخاص حقوقی ایرانی که پروانه بهره برداری مرتبط دارند، مجاز به خرید از بازار فیزیکی داخلی هستند می توانند این کد را دریافت کنند. اما این شرط به تنهایی کافی نیست و لازم است این افراد کد معاملاتی در حوزه بورس انرژی دریافت کنند.

باید برای دریافت این کد، فرم احراز هویت را تکمیل نمایید، اساسنامه و شناسنامه ملی بیانیه را به همراه داشته باشید. اشخاص حقیقی ایرانی که سرمایه آنها منشاء خارجی دارد: اصل و تصویر شناسنامه یا گذرنامه و کارت ملی.

فرآیند معاملات در بازار بورس انرژی سهام بسته به نوع معاملات متفاوت است. در بازار برق معاملات در صورت شارژ شدن توزیع برق ها و عرضه نیرو گاه ها هر روز در یک زمان مشخص به صورت حراج چند قیمتی صورت خواهد گرفت.

در حالی که انجام معاملات در بازار فیزیکی بورس ساعت مشخصی ندارد و شرایط هر روز در شرح عرضه مشخص خواهد شد.

هدف از ایجاد بورس انرژی چیست؟

 • تبیین کردن، تحکیم و ارتقاء جایگاه و کارکرد های بورس انرژی برای ذینفع ها.
 • به کارگیری رویه های موثر جهت حفظ سلامت بازار و صیانت از حقوق ذینفع ها.
 • طراحی ابزارها و محصولات جدید با توجه به نیازهای ذینفع ها و اقتضائات محیطی.
 • تجهیز بهینه منابع فیزیکی و توسعه مستمر سرمایه های انسانی.
 • ارزش آفرینی و تامین منافع سهام داران.
 • تعامل و همکاری موثر با نهادهای فعال در بازارهای مالی.

فعالیت ‌های عملیاتی بورس انرژی سهام در زمینه انجام معاملات نقدی، قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد های آتی و اختیار معامله و به منظور مرتفع سازی نیازهایی چون خرید و فروش منابع انرژی، تامین مالی برای تولید کننده گان و تامین منابع انرژی برای توزیع کننده گان و مصرف کننده گان، آغاز به فعالیت کرده اند.

حتما بخوانید
بررسی مفهوم و تعریف شاخص و انواع آن

هر زمان صحبت از این نوع بورس است، یعنی خبری از معاملات بورسی و فرا بورسی شرکت هایی مانند مواد غذایی، سیمان، حمل و نقل، معدنی و فلزی نیست و معاملات فقط در حوزه انرژی هایی اعم از نفت، گاز، برق و محصولات پتروشیمی انجام می شود.

به طور کلی این بازار بورس، راهی برای جذب سود، درآمد و معاملات شفاف حوزه انرژی در ایران بوده و امکان دارد در سال های آینده، یکی از جذاب ترین بازار های مالی کشور به حساب بیاید که بیشتر سرمایه گذاران تمایل به سرمایه گذاری در این بورس را خواهند داشت.

بورس انرژی سهام
بورس انرژی سهام

بورس انرژی سهام:

 همان طوری که از اسمش پیداست به طور اختصاصی فقط در حوزه انرژی در معاملات بورسی فعالیت می کند. اگر قصد حضور در این بازار بورس را دارید، می تواند گزینه ای مناسب برای همه و فرصتی طلایی برای در آمد زایی باشد.

مشتریان حقیقی در بازار فیزیکی امکان خرید کردن را ندارند و فقط در بازار مشتقه می توانند نسبت به خرید اوراق سلف موازی استاندارد اقدام نمایند.

این شرکت ها کار پذیرش و نظارت بر معاملات انرژی و اوراق بهادار مربوطه را انجام می دهند و تلاش می کنند تا شفافیت اطلاعات و دسترسی عادلانه سهام داران حقیقی و حقوقی به معاملات به صورت منصفانه و آنلاین، در دسترس باشد.

در واقع بورس انرژی  یک نهاد دولتی است و مدیریت آن بر عهده دولت است و مثل بقیه بازارهای دیگر مانند سکه، طلا، ارز، زمین و خودرو نمی باشد. به همین دلیل جذابیت بیشتری نسبت به بقیه بورس ها برای بسیاری از سرمایه گذاران دارد.

حتما بخوانید
قیمت اسمی و تفاوت آن با ارزش اسمی
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.