بلاک چین چیست؟ | سایت آموزش بورس ایران
بلاک چین چیست
 1. خانه
 2. ارز دیجیتال
 3. بلاک چین چیست؟
ارز دیجیتال

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟ بخش های اصلی بلاک چین چیست؟انواع بلاک چینبلاک چین از چه بخش‌ هایی تشکیل شده است؟ برای اینکه بدانیم بلاک چین چیست باید بدانیم تعریف بلاک چین ممکن است از نظر هر شخصی با دیگری متفاوت باشد، اما همه آن ها روش های مشابهی دارند. ساده ترین…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

بلاک چین چیست؟

برای اینکه بدانیم بلاک چین چیست باید بدانیم تعریف بلاک چین ممکن است از نظر هر شخصی با دیگری متفاوت باشد، اما همه آن ها روش های مشابهی دارند.

ساده ترین توضیح این است که این واژه از دو کلمه بلاک و چین به معنای زنجیره تشکیل شده است و یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون‌ ها نقطه اشتراک می باشد که به صورت هم زمان داده هایی در آن ثبت و اصلاح می شود.

می ‌توان با بهره گیری از این پلتفرم باز، آزاد و در عین حال پیچیده، به تبادلات مالی، علمی و اطلاعاتی پرداخت که از مهم ترین فناوری های مبتنی بر آن می توان به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده هم چون بیت کوین اشاره کرد.

تعریف بلاک چین

انواع بلاک چین

 • عمومی ضد انحصاری

در این نوع پلتفرم، شما انحصار تراکنش ها را در اختیار ندارید و زمانی از آن استفاده می شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد.

در این بلاک چین هر کسی می تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده ها را منتقل کند و اطلاعات مهم به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند. همچنین بیت کوین و اتریوم نمونه هایی از آن هستند.

 • خصوصی انحصاری

این نوع می تواند برای نهادهای مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرار گیرد و افرادی خاص برای تایید فعالیت ها انتخاب می شود، همچنین فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

 • سازمانی
حتما بخوانید
صرافی آنلاین ارز دیجیتال

حریم خصوصی و مقیاس پذیری در این سیستم بالا است و در صنعت بانک داری کاربردهای فراوانی دارد. شما می ‌توانید اطلاعات این پلتفرم را به‌ صورت عمومی منتشر کنید یا در اختیار گروه خاصی قرار دهید.

 • هیبرید

این نوع، ترکیبی از یک بلاک عمومی و خصوصی است و ویژگی های هر دو را با هم ترکیب می کند که این امکان را می دهد که یک سیستم بدون نیاز به اجازه عمومی و یک سیستم نیازمند به اجازه خصوصی باشد.

 • کنسرسیوم

  با توجه به تعریف بلاک چین ، این نوع نیمه غیر متمرکز است که در آن شبکه پلتفرم توسط بیش از یک سازمان اداره می شود. در واقع بخشی از آن عمومی و بخشی خصوصی است.

شکاف بین ماهیت عمومی و خصوصی بر اساس اجماع اتفاق می افتد.

در یک کنسرسیوم تنها به چند نود یا کاربر اختیار تائید تراکنش و نظارت بر روند اجماع داده می شود. تقسیم حقوق و اختیارات برای هر یک از اعضای آن کنسرسیوم نیز متفاوت است و توسط یک گروه اداره می شوند.

درباره بلاک چین

بلاک چین از چه بخش‌ هایی تشکیل شده است؟

 • داده ‌ها

انواع اطلاعات و داده‌ ها را می ‌توان در بلوک‌ های بلاک ‌چین نگه ‌داری کرد. این تنوع داده سبب می‌ شود ذهن‌ های خلاق از ایجاد ارزهای دیجیتال تا سیستم بیمه آن یا مبادله انرژی بتوانند از تکنولوژی رمز ارزها استفاده کنند.

 • هش

هش کاراکتر ها را بر اساس یک سری تابع‌ خاص ریاضی و نظمی خاص توسط توسعه‌ دهندگان می ‌چیند و با هر تغییر کوچک، اطلاعات یک بلاک هش هم دگرگون می ‌شود.

 • هش بلوک‌ قبلی
حتما بخوانید
استخراج بیت کوین

تمام تغییرات بلاک‌ ها در آن‌ها ذخیره می ‌شود و هر بلوک علاوه بر در اختیار داشتن اطلاعات هش خود اطلاعات هش قبلی را هم در اختیار دارد.

نظم و پیوند بلوک‌ ها به شکلی هستند که هر تغییر در یک بلاک سایر بلاک ‌ها را هم متحول می کند.

در تعریف بلاک چین باید بگوییم که آن ها نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی می باشند که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک ‌های هم‌ شکل طبقه‌ بندی می ‌شوند و کاربردهای زیادی دارد.

یکی از کاربردهای آن ایجاد زیرساخت های ارزهای رمز پایه است و این فناوری یکی از زیرساخت های اساسی بیت کوین می باشد. همچنین در حوزه های اعتبار سنجی تراکنش های مراقبت های بهداشتی، مسائل بانکی، انتخابات و رایانشی به ثبت رسیده است و به همین دلیل دولت ها و مراکز قانون گذاری، مطالعه پیرامون بهره گیری از آن را در دستور کار خود قرار داده اند.

اگر به طور مفید و مختصر بخواهیم به سوال بلاک چین چیست؟ پاسخ دهیم، می توانیم بگوییم که فناوری آن، سیستمی برای ایجاد تفاهم توزیع یافته در دنیای آنلاین دیجیتال پایه ریزی می کند.

به این معنا که با توجه به ثبت انکارناپذیر اطلاعات در دفتر کلی تمامی اجزای شبکه از تحقق یک رویداد دیجیتالی آگاه گشته و آن را به رسمیت می شناسند و این فناوری در دامنه بسیار وسیعی از برنامه های کاربردی مالی و غیر مالی دیگر نیز به عنوان فناوری زیرساخت به خوبی به کار گرفته شده است.

اگر این مطلب را از ابتدا تا پایان مطالعه کرده باشید، حالا می دانید که بلاک چین چیست؟ و چگونه کار می کند.

حتما بخوانید
هاوینگ بیت کوین چیست؟

نا گفته نماند که این پلتفرم قادر است از کلاه برداری و پول شویی نیز تا حد زیادی جلوگیری کند چراکه تمامی اطلاعات مرتبط با معاملات و تبادلات انجام شده به صورت اتوماتیک در آن درج می‌ شود و همه نیز قادر خواهند بود به آن دسترسی داشته باشند.

یکی از جالب ترین ویژگی ها در تعریف بلاک چین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی کنترلی بر آن ندارد و بدون محدودیت در هر زمان و مکانی می توانید از مزایای آن در حوزه های مختلف بهره ببرید.

تمام کسانی ‌که به رمز ارزها علاقه‌ دارند لازم است با این مفهوم و انواع آن به‌ خوبی آشنا باشند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.