بلاک اولیه یا جنسیس بلاک در بلاک چین چیست؟ | سایت آموزش بورس ایران
جنسیس بلاک در بلاک چین
 1. خانه
 2. ارز دیجیتال
 3. بلاک اولیه یا جنسیس بلاک در بلاک چین چیست؟
ارز دیجیتال

بلاک اولیه یا جنسیس بلاک در بلاک چین چیست؟

بلاک اولیه یا جنسیس بلاک در بلاک چین چیست؟ بخش های اصلی بلاک اولیه یا جنسیس بلاک در بلاک چین چیست؟هر بلاک در زنجیره شامل چه  داده‌ هایی است؟برخی از اصطلاحات در بلاک چین بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش می باشد. تفاوت آن با سیستم ‌های…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

بلاک اولیه یا جنسیس بلاک در بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش می باشد. تفاوت آن با سیستم ‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره ‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می ‌شود و با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده ‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌ شده، تقریباً از بین می ‌رود.

در کل می توان گفت این بلاک نوعی فناوری است که به انتقال دارایی ‌های دیجیتالی نظیر بیت ‌کوین از فردی به فرد دیگر کمک می ‌کند. جنسیس بلاک اولین بلاکی است که در هر بلاک چین ثبت می ‌شود.

این بلاک تحت عنوان بلاک صفر یا گاهی بلاک یک نیز شناخته می‌ شود و به آن بلاک پیدایش هم گفته می شود. هر بلاک بیت کوین، شامل اطلاعات تراکنش‌ های انجام‌ شده در آن بلاک است.

بلاک اولیه در بلاکچین

هر بلاک در زنجیره شامل چه  داده‌ هایی است؟

 • هش

هر هش کاملا منحصر به فرد است و دربردارنده رشته ‌ای از اعداد و حروف است. رشته منحصر به فرد اصولا دربردارنده اطلاعات محتوایی است که در بلاک ذخیره می‌ شود.

وقتی یک بلاک ایجاد می ‌گردد، هش منحصر به فرد تولید شده مورد محاسبه قرار می‌ گیرد. همچنین با تغییر هر چیزی در بلاک، هش نیز تغییر می‌ کند. به عبارت دیگر، وقتی هش دچار تغییر می ‌شود دیگر بخشی از بلاک پیشین نخواهد بود. بنابراین، بلاکی جدید تشکیل می ‌شود.

 • داده
حتما بخوانید
بلاک چین چیست؟

نوع داده ذخیره شده در بلاک وابسته به نوع بلاک ‌چین است. برای مثال، هر بلاک در بیت‌ کوین ، اطلاعاتی مانند تعداد بیت‌ کوین‌ ها را ذخیره می‌ کند.

یعنی مشخص می ‌شود که چه کسی بیت‌ کوین را ارسال و چه کسی آن را دریافت کرده است. اگر بلاک به کریپتوکارنسی دیگری مانند اتریوم تعلق داشته باشد، اطلاعات بلاک به جای بیت ‌کوین درباره اتریوم خواهد بود.

 • هش بلاک قبلی

هر بلاکی که تازه ایجاد می ‌شود نیز حاوی رشته یک هش منحصر به فرد مربوط به بلاک قبلی است. به این صورت، تمام بلاک ‌ها با هم مرتبط می‌ شوند. از این رو اولین بلاک شامل هش قبلی نمی‌ شود زیرا قبل از آن بلاکی وجود ندارد. اولین بلاک موجود در زنجیره، جنسیس بلاک نام دارد.

اگر کسی در تلاش برای ایجاد تغییری در بلاک باشد، هش نیز تغییر خواهد کرد. یعنی تمام بلاک‌ های بعدی نیز نا معتبر می‌ شوند. زیرا دربردارنده یک هش متفاوت نسبت به هش تازه ایجاد شده است.

برای رفع مشکل نا معتبر شدن بلاک ‌های دیگر تمام هش ‌های بلاک دیگر باید دوباره محاسبه شوند. با استفاده از بلاک چین و ارز دیجیتال ، افراد زیادی می ‌توانند سوابق مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می ‌توانند چگونگی ثبت و به ‌روزرسانی اطلاعات را کنترل کنند.

بلاک چین

برخی از اصطلاحات در بلاک چین

 • ledger

لجر به مجموعه‌ ای از حساب‌ های شماره‌ گذاری شده برای ثبت حساب ‌های هر شرکت گفته می ‌شود. لجر در طول حیات شرکت، تمام تراکنش ‌های مالی را به ثبت می ‌رساند و اطلاعات محاسباتی را فراهم می ‌کند.

حتما بخوانید
هاوینگ بیت کوین چیست؟

اطلاعاتی که برای تراز نامه ‌های مالی نظیر؛ حساب دارایی ‌ها، بدهی ‌ها، سرمایه، درآمد و مخارج مورد نیاز است. از این رو می توان گفت لجر زنجیره ‌ای است که تراکنش ‌های مالی مختلف را به هم مرتبط کرده و آن ها را در کنار هم ثبت می ‌کند.

 • Node

Node یا گره، به مفهوم همان دستگاهی است که هر مشارکت ‌کننده در شبکه دارا می باشد و یک کپی از لجر باز را در اختیار دارد. اغلب از اصطلاح گره، به عنوان تعریفی از یک مشارکت ‌کننده در زنجیره دفتر کل توزیع شده استفاده می‌ کنند.

 • Open Ledger

زنجیره تراکنش‌ ها در لجر باز، مشخص و برای همه در بلاک چین و ارز دیجیتال قابل دیدن و دسترسی است. یعنی همه اعضای شبکه می ‌توانند از جای پول و مبلغی که هر شخص دارد، باخبر بشوند. علاوه بر این‌ ها، هر عضو لجر باز، می ‌تواند درباره معتبر بودن یا نبودن تراکنش‌ ها نیز تصمیم بگیرد.

 • Mining

برای این که هر تراکنش در لجر تأیید و ثبت بشود، لازم است تا با اصطلاح دیگری به نام استخراج یا ماینینگ آشنا بشوید. ماینینگ برای حل محاسبات است.

کسانی که وظیفه انجام این استخراج و اصطلاحا ماینینگ را بر عهده دارند، گره ‌ها یا اعضایی ویژه هستند و می ‌توانند به علت عمومی بودن لجر، وظیفه خود را در تمام شبکه انجام بدهند.

 • Distributed Ledger

قطعا یکی از مهم ‌ترین اهداف فناوری بلاک ایجاد سیستمی غیر متمرکز است. معنای تمرکز زدایی زنجیره ارتباطات، لجر توزیع‌ شده نام دارد.

هر شخص یا گره در شبکه، یک کپی از لجر دریافت می ‌کند و زمانی که لجر در سطح شبکه توزیع می‌ شود، هر عضو شبکه می ‌تواند از زنجیره تراکنش‌ های صورت گرفته اطلاع داشته باشد. پس در واقع، تمرکز گرایی موجود در لجر باز، در لجر توزیع‌ شده، از بین می‌ رود.

حتما بخوانید
بهترین ارز دیجیتال ارزان کدام است

فناوری بلاک ‌چین شامل دایره لغات جدیدی می باشد که جریان اصلی آن رمزنگاری بوده و مانند سایر صنایع تخصصی پر از اصطلاحات مختص به خود است.

در حال حاضر تلاش های زیادی برای تهیه و ارائه واژه نامه های مربوط به آن صورت گرفته که به فهم آسان این فناوری کمک کرده است و افراد می توانند به راحتی از کاربرد های آن استفاده کنند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.