شبکه لایتنینگ چیست و نحوه کار آن چطور است؟ | سایت آموزش بورس ایران بلاک چین
شبکه لایتنینگ
 1. خانه
 2. ارز دیجیتال
 3. شبکه لایتنینگ چیست و نحوه کار آن چطور است؟
ارز دیجیتال

شبکه لایتنینگ چیست و نحوه کار آن چطور است؟

شبکه لایتنینگ چیست و نحوه کار آن چطور است؟ بخش های اصلی شبکه لایتنینگ چیست و نحوه کار آن چطور است؟برخی از مزایای شبکه لایتنینگمعایب و محدودیت ‌های شبکه لایتنینگ شبکه لایتنینگ شبکه ای است که مشکل عدم مقیاس پذیری بلاک چین را با حفظ عملکرد طبیعی شبکه انجام می…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

شبکه لایتنینگ چیست و نحوه کار آن چطور است؟

شبکه لایتنینگ شبکه ای است که مشکل عدم مقیاس پذیری بلاک چین را با حفظ عملکرد طبیعی شبکه انجام می دهد تا تعداد کاربران و تراکنش‌ ها با هم افزایش یابد و توانایی مدیریت تقاضاها به راحتی میسر واقع شود.

این شبکه به گونه‌ ای طراحی شده است که به طور اتوماتیک امنیت شبکه را تحت کنترل خود می گیرد و سیاست اصلی آن به کارگیری کانال ‌های دو سویه یا دوطرفه است.

این کانال ‌ها نسخه‌ ارتقا یافته‌ کیف پول‌‌های چند امضایی هستند. بیت کوین از راه چند امضایی ثبت شده در بلاک چین، به مقصد مورد نظر منتقل می شود؛ به شرطی که راه کانال از جانب دو طرف باز باشد.

 هر گاه دو نفر مبادلات خود را انجام دادند می توانند کانال خود را با ارسال یک تراکنش به بلاک چین ببندند.

شبکه لایتینگ بیت کوین

در کل می توان گفت شبکه لایتنینگ یا صاعقه یکی از راه کارهای بهبود مقیاس ‌پذیری در بلاک چین‌ ها است که بیت کوین و برخی از ارزهای دیجیتال دیگر از آن برای داشتن تراکنش‌ های سریع و کم‌ هزینه استفاده می‌ کنند.

برخی از مزایای شبکه لایتنینگ

 • لایتنینگ از راه کار برون‌ زنجیره ‌ای برای حل مشکل مقیاس ‌پذیری استفاده می ‌کند. در صورت موفقیت این شبکه، احتمالا از ترافیک تراکنش ‌های شبکه بیت کوین کاسته می ‌شود.
 • یکی دیگر از مزایای لایتنینگ این است که سطح ناشناس ماندن کاربران را به مراتب بالاتر می‌ برد و نیازی نیست که دو نفر کانال خود را در معرض دید افراد متعدد دیگر داخل شبکه قرار دهند.
 • با آن که ممکن است بتوانید به بلاک چین نگاه کنید و متوجه شوید که تراکنشی یک کانال باز کرده است، ولی الزاما نمی‌ توانید بفهمید داخل آن چه خبر است.
 • لایتنینگ به وسیله کانال ‌های پرداختی دوطرفه، امکان ارسال و دریافت آنی را فراهم می‌ کند.
 • یکی دیگر از مزایای شبکه لایتنینگ بیت کوین ، مقیاس پذیری آن است. بلاک ‌های بیت کوین تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک مرتبه ایجاد می‌ شوند و تعداد تراکنش ‌ها در هر ثانیه محدود است. بنابراین، برای این‌ که تراکنش شما به موقع انجام شود باید با پرداختن کامزد بیشتر باید با سایر کاربران رقابت کنید.
 • برای ماینرها اولین و مهم ‌ترین چیز دستمزدشان است، بنابراین تراکنش‌ های با کارمزد بالا را ابتدا در بلاک لحاظ می‌ کنند. زمانی که هم ‌زمان تعداد کاربر زیادی بیت کوین انتقال ندهند، واقعا مشکلی پیش نمی ‌آید و شما می ‌توانید کارمزد را پایین انتخاب کنید و تراکنش شما احتمالا در بلاک بعدی انجام خواهد شد.
 • این شبکه برای پرداخت ‌های خرد مناسب است.
 • شبکه لایتنینگ برای ریز پرداخت‌ ها بسیار جذاب ‌تر است. کارمزد تراکنش ‌های معمول، عملا فرستادن مقادیر اندک بیت کوین را در زنجیره اصلی غیر کاربردی می ‌کند. اما در یک کانال، شما آزاد هستید به رایگان کمترین مقدار بیت کوین را انتقال دهید.
حتما بخوانید
استخراج بیت کوین

شبکه لایتینگ بلاک چین

معایب و محدودیت ‌های شبکه لایتنینگ

 • برخلاف تراکنش‌ های درون ‌زنجیره‌ای، در صورتی که دریافت ‌کننده آفلاین باشد نمی ‌تواند مبلغ را دریافت کند.
 • اعضای شبکه باید به طور مداوم بلاک چین بیت کوین را رصد کنند تا از خطر به سرقت رفتن بیت کوین‌ های کانال ‌های پرداختی در امان بمانند. البته این کار را برخی سرورها هم می‌توانند انجام دهند.
 • شبکه لایتنینگ بیت کوین برای مبالغ بالا مناسب نیست. از آن جا که این شبکه از کانال‌ های پرداختی بین افراد ساخته شده است، امکان انتقال از طریق واسطه ‌ها در صورتی که پول کافی در کانال شان نداشته باشند، وجود ندارد.
 • باز کردن و بستن کانال ‌های پرداختی نیازمند تراکنش‌ های درون‌زنجیره‌ ای است که نیازمند کارمزد و زمان نسبتا بیشتری است.

در نظر داشته باشید که تراکنش‌ های بیت کوین در شبکه اصلی دو مشکل بزرگ دارند. یک این که کارمزد آن‌ ها معمولا برای انتقال مبالغ خرد زیاد است و دوم این که زمان زیادی برای تایید شدن نیاز دارند.

اما شبکه لایتنینگ با تمرکز بر روی این دو مشکل، امکان انجام تراکنش ‌های سریع و کم‌ هزینه را با بیت کوین فراهم می ‌کند و افراد می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.