نوسان شاخص بورس ، نرخ تورم را تعیین نمی‌کند | سایت آموزش بورس ایران
رشد ۶۶ هزار واحدی شاخص بورس
  1. خانه
  2. اخبار بورس
  3. نوسان شاخص بورس ، نرخ تورم را تعیین نمی‌کند
اخبار بورس

نوسان شاخص بورس ، نرخ تورم را تعیین نمی‌کند

نوسان شاخص بورس ، نرخ تورم را تعیین نمی‌کند نوسان شاخص بورس علیرضا تاجبر بیان کرد: تا کنون چه زمانی نوسان شاخص بورس تعیین کننده نرخ تورم در کشور بوده که هم اکنون برخی رشد آن را تورم زا می دانند. رشد بازار سرمایه تعیین کننده تورم نیست محصول آن…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نوسان شاخص بورس ، نرخ تورم را تعیین نمی‌کند

نوسان شاخص بورس

علیرضا تاجبر بیان کرد: تا کنون چه زمانی نوسان شاخص بورس تعیین کننده نرخ تورم در کشور بوده که هم اکنون برخی رشد آن را تورم زا می دانند. رشد بازار سرمایه تعیین کننده تورم نیست محصول آن است.

علیرضا تاجبر در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به تحلیل وضعیت اقتصادی پرداخت و گفت: فضایی در جامعه بوجود آمده مبنی بر مقایسه اقتصاد کشورمان با برخی کشورهایی که تورم آسیب زیادی به آنها وارد کرده و در نتیجه مردم از نگهداری پول به صورت سپرده های بانکی یا به هر گونه‌ای دیگر که باعث افزایش دارایی آنها نمی شود خودداری می‌کنند، یعنی زمانی که مردم تصمیم گرفته اند که ریال پس انداز نکنند پس به سمت دارایی های دیگر مانند ملک، خودرو، طلا، خرید سهام و … رفتند.

وی افزود: املاک بازاری برای جذب پول های کم نیست، بازار طلا و سکه و ارز نیز هزینه نگهداری بالایی دارد و از نظر امنیتی نمی توانند میزان قابل توجهی ذخیره کنند مابقی بازارها نیز هر کدام گرفتار حواشی مختص به خود هستند اما تنها بازاری که جذابیت بازدهی، امنیت و شفافیت معاملاتی دارد بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه رشد شاخص ناشی از تورم است نه والد آن، ادامه داد: برخی معتقدند که رشد شاخص تورم زا است در صورتی که این رشد ناشی از تورم است و علت ایجاد تورم را باید در جایی غیر از بازار سرمایه جستجو کرد.

وی عنوان کرد: مردم برای حفظ ارزش دارایی خود به بورس پناه آورده اند و اگر میزان نقدینگی به درستی هدایت شود هم برای مردم و هم برای بازار سرمایه مفید است چرا که ایجاد ثروت می کند و اقتصاد ملی نیز از این موضوع منتفع خواهد شد.

حتما بخوانید
شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه ۳۲هزار واحد افت کرد.

تاجبر به رشد دوباره نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: رشد ناچیز سود بانکی حاکی از این است که برنامه میان مدت برای چنین مقوله هایی نداریم و ناچارا در لحظه برخی تصمیمات اتخاذ می شود، از طرفی به نظر نمی آید رشد چند درصدی تهدیدی برای بازار سرمایه تلقی شود چون مردم با توجه به تورم بالایی که وجود دارد وارد بازار سرمایه شدند و این توجه در حال افزایش است.

وی ادامه داد: باید با هدایت درست پول به صنایع مختلف، آموزش به سهامداران جدید عمق بازار  را تقویت کنیم تا منافع چند منظوره عاید مردم و منافع ملی شود.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند بازار تاکید کرد: روند بازار صعودی خواهد بود اما با شیب ملایم تر، اصلاحات مقطعی، جابجایی سهم روبرو می شود، باید توجه کنیم صعود و افت غیر منطقی ناشی از رفتارهای توده وار و داد و ستد مستقیم بدون آموزش کافی درخور بازار سرمایه کشور نیست.

منبع : پایگاه خبری بازار سرمایه ایران 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.