شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورس | سایت آموزش بورس ایران
شناسایی سهام ارزشمند
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورس
آموزش بورس

شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورس

شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورس بخش های اصلی شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورسشناسایی سهام ارزشمندچگونه سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟پادکست شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورستخم مرغ های خود را در یک سبد نچینیدخلاصه: شناسایی سهام ارزشمند چگونه سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟ هر کشوری با توجه به…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورس

شناسایی سهام ارزشمند

چگونه سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟

هر کشوری با توجه به موقعیت جغرافیایی (آب و هوا)، منابع زیر زمینی یا رو زمینی، موقعیت سیاسی و اجتماعی منحصر به فردی که دارد دارای منابع ارزشمند و منحصر به فردی است که می تواند یک منبع درآمد برای ساکنین آن کشور محسوب شود. در مورد خرید و فروش سهام این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

پادکست شناسایی سهام ارزشمند در بازار بورس

یکی از روش هایی که به کمک آن می توان میزان سود دهی را در سرمایه گذاری بالا برد این است که منابع ارزشمند کشوری را که در آن زندگی می کنیم شناسایی کنیم.

سهام های قدرتمند و بنیادی به سهم هایی گفته می شوند که فارغ از آن چه که ناشی از جو کاذب حاکم بر بازار است به روند خود  ادامه می دهند و از هیجان های کوتاه مدت به دور هستند.

کشور ایران با توجه به موقعیت ویژه ای که دارد در صنعت نفت و گاز بسیار قدرتمند عمل می کند به دنبال همین موضوع سهامی که در زمینه های نفت، گاز، پتروشیمی و موارد مشابه باشد از جمله سهم های بنیادی و ارزشمند محسوب می شوند. صنعت نفت و گاز از جمله ی پول سازترین صنایع هستند، به همین علت می توان اثر این موضوع را در روندهای صعودی نمودارهای قیمت دید.

حتما بخوانید
مزایا و معایب معاملات آتی سهام

خرید و فروش سهام

هنگامی که در میان سهم های موجود در سبد خرید یک سهامدار سهم های بنیادی قرار می گیرد به سرمایه گذار این اطمینان را می دهد که یک سرمایه گذاری با ریسک مناسب دارد.

تخم مرغ های خود را در یک سبد نچینید

تمام اقتصاددان ها و سرمایه گذاران شاخص در سرتاسر جهان به طور واحد به این موضوع معتقدند که سبد سهام یک سرمایه گذار باید ترکیبی از چند صنعت و نماد مختلف در زمینه های متفاوت باشد.

قرار دادن نمادهایی که همگی در یک صنعت فعالیت دارند ریسک سرمایه گذاری را به شدت بالا می برد تا جایی که ممکن است سهامدار بخش زیادی از سرمایه ی خود را به همین دلیل از دست بدهد.

همان گونه که بیان شد نمادهایی که در یک زیر مجموعه قرار دارند و زمینه ی کاری مشترکی دارند به شدت تحت تاثیر یکدیگر هستند و به همین علت است که سهامداران شاخص هر صنعت را به صورت مجزا بررسی می کنند.

در صورتی که سهامدار تمام سبد سهام خود را از یک صنعت انتخاب کند ( حتی اگر یک صنعت ارزشمند و پرقدرت باشد) یک سرمایه گذاری با ریسک بسیار بالا خواهد داشت.

به طور مثال اگر شاخص بورس در صنعت بانکی ها بسیار بالا باشد و دارای یک موقعیت مناسب باشد ممکن است سهامداران تازه وارد بدون توجه به جمله ی ” تخم مرغ های خود را در یک سبد نچینید” اقدام به خرید چندین نماد مختلف از صنعت بانکی ها کنند.

در این حالت سبد سهام به شکل نامتوازنی قرار دارد و به دنبال آن اگر به هر دلیلی صنعت بانکی ها در یک روند نزولی قرار بگیرد سهامدارانی که تمام سبد سهام خود را از صنعت بانکی ها انتخاب کرده اند متضرر خواهند شد.

حتما بخوانید
اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

در صورتی که اگر سهامدار سبد سهام خود را از چندین صنعت ارزشمند انتخاب کند در صورتی که در یک صنعت شاخص منفی شود و تمام نمادهای آن را تحت تاثیر قرار دهد، شاخص مثبت در یک صنعت دیگر باعث می شود که تعادل در سبد سهام برقرار بماند.

بنابراین نه تنها در مورد بازار بورس بلکه در حالت کلی تر و جامع تر بهتر است که سرمایه گذاری را در بازارهای مختلف ( بازار طلا، مسکن، پس انداز، بانک و …) و در نگاه جزئی تر در میان نمادهای مختلف و یا روش های متفاوت مانند اوراق بهادار، صنعت نفت، بانک، دارویی و …. تقسیم کرد.

سبد سهام

خلاصه:

برای شناسایی سهام ارزشمند در یک کشور لازم است که موقعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن کشور از جنبه ی اقتصادی و فعالیت های مربوطه بررسی شود.

هر کشوری با توجه به موقعیت ویژه ای که دارد سهام قدرتمند و ارزشمند متفاوتی دارد و وجود این نمادها در سبد سهام هر معامله گری واجب است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.