حد سود و حد ضرر در بورس | سایت آموزش بورس ایران
حد سود و حد ضرر در بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. حد سود و حد ضرر در بورس
آموزش بورس

حد سود و حد ضرر در بورس

حد سود و حد ضرر در بورس بخش های اصلی حد سود و حد ضرر در بورسنکات کلیدی برای تعیین حد ضرر در بورسحد سود چیست؟  همه افراد فعال در بورس، می دانند که برای موفقیت و کسب سود و درآمد در این بازار باید با مبحث حد سود و…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

حد سود و حد ضرر در بورس

 همه افراد فعال در بورس، می دانند که برای موفقیت و کسب سود و درآمد در این بازار باید با مبحث حد سود و حد ضرر در بورس آشنا باشند تا با به کار گیری آن میزان سود و دارایی خود را افزایش دهند.

در بازار بورس ، افراد برای کسب درآمد به فعالیت هایی چون معامله گری، سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام روی می آورند. اما باید بدانند که برای کسب سود و درآمد در این بازار باید نکات بسیار مهمی را رعایت کنند. یکی از این نکات مهم، توجه به حد سود و ضرر در بورس می باشد.

برای مثال فرض کنید که شما قصد خرید سهام شرکت فولاد آرین ایران را دارید، پس در ابتدا باید به نرخ آن توجه کنید و در نظر داشته باشید، که نرخ آن سهم با بودجه شما مطابقت داشته باشد و همچنین باید به حد سود و ضرر آن سهم توجه داشته باشید چرا که مبحث حد سود و حد ضرر در بورس از آن مواردی است که می تواند تغییرات بسیار بزرگی را برای شما به وجود بیاورد.

تعیین حد ضرر، می تواند شما را در شرایط دشوار نجات دهد و تعیین حد سود در بورس ، می تواند میزان دارایی های شما را افزایش دهد. پس اگر به تازگی وارد بازار بورس شدید و قصد کسب سود و درآمد بسیار بالا را در این بازار دارید، به هیچ عنوان این مطلب مفید و پر کاربرد را از دست ندهید و در ادامه متن با ما همراه باشید، تا شما را با مبحث حد سود و حد ضرر در بورس و مزایا و معایب آن، آشنا کنیم.

حتما بخوانید
بهترین کارگزاری بورس

حد سود و حد ضرر در بورس

مبحث حد سود و حد ضرر در بورس  یکی از مباحث بسیار مهم و پر کاربرد در بازار بورس می باشد که می تواند میزان دارایی، سود و درآمد شما را افزایش دهد.

حد ضرر به این معنا است که وقتی قیمت سهام به حد ضرر تعیین شده رسید، باید سهام مورد نظر را به فروش رساند تا از ایجاد ضرر و زیان بیشتر جلوگیری شود برای مثال فرض کنید که شما سهام شرکت آهن ایران گستر را به قیمت ۳۵ تومان خریداری کردید و پس از خرید آن حد ضرر را ۱۹ تومان و حد سود را ۵۵ تومان تعیین کردید.

پیشنهاد می شود مطلب کف حمایتی در بورس را مطالعه نمایید

اما متاسفانه نرخ این سهم روز به روز در حال کاهش می باشد تا آن جایی که نرخ آن به حد ضرر یعنی ۱۹ تومان رسیده. در این شرایط، شما باید هرچه سریع‌ تر سهام مورد نظر را به فروش برسانید تا از ایجاد ضرر و زیان بیشتر جلوگیری کنید.

البته که کم شدن سود نیز نوعی ضرر محسوب می شود. در نتیجه هنگامی که نرخ سهمی بالا رفت باید حد ضرر را افزایش داد. برای مثال فرض کنید که شما سهام یک سهام یک شرکت معتبر را به قیمت ۴۵ تومان خریداری کردید و پس از خرید، حد ضرر را ۲۳ تومان و حد سود را ۸۵ تومان تعیین کردید اما خوشبختانه نرخ این سهم روز به روز در افزایش است تا جایی که نرخ آن به ۸۳ تومان می رسد.

در این شرایط باید حد ضرر را از ۲۳ تومان به ۵۵ تومان افزایش دهید. با این کار شما میزان ضرر و زیان را کاهش می دهید. البته که تعیین حد سود و ضرر در بازار بورس به صورت اتوماتیک نیز وجود دارد.

حتما بخوانید
اوراق اجاره

حد سود و حد ضرر در بورس

نکات کلیدی برای تعیین حد ضرر در بورس

  • در معاملات کوتاه مدت سعی کنید که حد ضرر را در محدوده حمایت با موج نزولی قرار دهید.
  • در معامله ها و خرید و فروش های بلند مدت، حد ضرر خود را روی محدوده حمایتی معتبر تعیین کنید.
  • در زمانی که مقاومت یک سهم شکسته شد و نرخ سهم افزایش یافت و تثبیت شد، سعی کنید که حد ضرر را بر روی محدوده شکسته شده تعیین کنید.
  • به هیچ عنوان حد ضرر را نزدیک نرخ خرید سهم تعیین نکنید‌. چرا که انجام این کار باعث می شود تا در معاملات کوتاه مدت به دلیل نوسانات زیاد به زودی از بازار سهام خارج شوید.
  • به حد ضرر تعیین شده توجه داشته باشید و پس تعیین آن به هیچ عنوان حد ضرر را تغییر ندهید.
  • تعیین حد ضرر در فاصله زیاد با نرخ خرید سهام، باعث افزایش ضرر و زیان شما می شود.
  • اگر قصد سرمایه گذاری ۹ ماهه را در یک شرکت معتبر و مطمئن دارید و از موقعیت های مالی شرکت آگاه هستید، می توانید حد ضرر را تعیین نکنید.

حد سود و حد ضرر

حد سود چیست؟

بسیاری از افرادی که قصد ورود به بازار بورس و بازار سرمایه را دارند، می دانند که باید با نکات کلیدی و مهم در این بازار آشنایی کافی داشته باشند. یکی از این نکات کلیدی و مهم تعیین حد سود در بورس می باشد. چرا که یکی از دغدغه های اصلی سرمایه گذاران و سهام داران، عدم تصمیم درست و به موقع جهت خروج سهم از بازار بورس و سرمایه می باشد .

حتما بخوانید
تابلوی معاملات بورس تهران

فرد سرمایه گذار و سهام داری که بتواند به خوبی حد ضرر و حد سود در بورس را به خوبی تعیین کند، به طور روزانه درآمد میلیونی خواهد داشت. همچنین در یک سیستم معاملاتی تعیین نقاط خرید و فروش و تعیین نقاط بهینه برای حد سود در بورس، جزو مباحث بسیار مهم می باشد.

مفهوم حد سود به معنی تعیین محدوده قیمتی مناسب برای فروش سهم می باشد به عبارتی شما بعد از خرید سهم مورد نظر شما باید محدوده قیمتی مناسب برای فروش آن تعیین کنید.

برای مثال فرض کنید که فردی سرمایه گذار، سهم شرکتی را به قیمت ۱۴۵ تومان کرده و با بهره گیری از فعالیت و ابزار های مالی، حد سود را در محدوده ۱۸۵ تعیین می کند و در زمانی که نرخ سهم به ۱۸۵ تومان رسید، فرد سرمایه گذار یا سهام دار، باید هر چه سریع تر سهم مورد نظر خود را به فروش برساند تا میزان سود خود را افزایش دهد و به طور کلی تعیین حد سود و حد ضرر فرد سهام دار یا سرمایه گذار، بر میزان سود و زیان سهم تاثیر بسیاری می گذارد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.