تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن | سایت آموزش بورس ایران
تحلیل سهام در بازار
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن
آموزش بورس

تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن

تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن بخش های اصلی تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آنتحلیل سهام در بازارانواع روش های تحلیل سهام در بازار سرمایهپادکست تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آنتحلیل بنیادی سهامتحلیل تکنیکال سهامرابطه بین تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادیخلاصه: تحلیل سهام در…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن

تحلیل سهام در بازار

انواع روش های تحلیل سهام در بازار سرمایه

سرمایه گذاری در بازار بورس بدون تحلیل مانند راه رفتن با چشم های بسته روی یک دیوار بلند است. تحلیل سهام تا آن جایی اهمیت دارد که افراد بسیاری برای یادگیری و آموزش آن ساعت ها زمان و انرژی هزینه می کنند و پس از آن که به دیدگاه مناسبی از بازار بورس رسیدند اقدام به معامله می کنند.

پادکست تحلیل سهام در بازار سرمایه و انواع آن

تحلیل سهام روش های مختلفی دارد و تحلیل گران بازار بورس برخی از این روش ها و یا شاید هم تمام روش های تحلیلی را برای آنالیز سهام به کار می گیرند.

تحلیل سهام

انواع روش های تحلیل سهام

تحلیل بنیادی سهام

یکی از روش های تحلیل سهام، تحلیل بنیادی آن هاست. در این روش سهامدار از طریق سایت های معتبر تحت نظارت سازمان بورس اخبار، اطلاعیه ها و گزارش های منتشر شده از شرکت ها را مطالعه می کند و بر اساس اخبار ارائه شده از سوی شرکت های مربوطه اقدام به معامله می کند.

یکی از معتبرترین و گسترده ترین منابع رسمی در زمینه تحلیل سهام سایت کدال است. شرکت هایی که در سازمان بورس به ثبت رسیده اند از طریق سایت کدال تمامی گزارش ها و خبرهایی را که لازم است سهامداران از آن ها آگاه باشند منتشر می کنند.

حتما بخوانید
اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

جلسات افزایش سرمایه، جلسات تعیین مدیریت، گزارش های سود دهی فصلی ( سه ماهه، شش ماهه و …) و …. همگی از جمله اطلاعاتی هستند که سایت کدال در اختیار سهامداران جهت تحلیل سهام قرار می دهد.

تحلیل تکنیکال سهام

یکی دیگر از روش های تحلیل سهام تحلیل تکنیکال است. در این روش تحلیل گران و سهامداران بدون در نظر گرفتن خبرها و اطلاعیه های منتشر شده از سوی شرکت ها به تحلیل و بررسی سهام هر شرکت می پردازند.

روش های مختلفی برای تحلیل تکنیکال سهام وجود دارد که تمامی روش ها بر مبنای اصول و ساختار حاکم بر بازار سرمایه به وجود آمده اند. لازم به ذکر است که در تحلیل تکنیکال گاهی از اصول و قواعد ریاضی به الگوهایی دست یافته اند و از طریق این الگو نمودار قیمتی سهم را بررسی و آنالیز می کنند.

به طور مثال یکی از الگوهایی که در تحلیل تکنیکال به کار گرفته می شود الگوی فیبوناچی است.

در علم ریاضی رابطه ای به نام رابطه فیبوناچی وجود دارد که در آن بین اعدادی که پشت سر هم هستند یک رابطه برقرار می کند

. به طور مثال از تقسیم کردن هر عدد بر عدد قبلی یک عدد ثابت به دست می آید. یا از تقسیم کردن هر عدد ( از سری اعداد فیبوناچی) بر دو عدد قبل از آن نیز یک عدد ثابت دیگر به دست می آید.

در علم اقتصاد از همین موضوع استفاده کردند و از آن در جهت به دست آوردن خطوط حمایت و مقاومت های یک نماد در تحلیل سهام استفاده می کنند.

حتما بخوانید
سخاب یا اسناد خزانه اسلامی

تک تک تقسیم های بیان شده در رابطه ریاضی (سری) اعداد فیبوناچی به عنوان یک خط افقی (عمودی) در نظر گرفته می شود و به آن الگوی فیبوناچی می گویند.

فیبوناچی

الگوی فیبوناچی در تحلیل سهام

رابطه بین تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

آن چه که واضح است این است که در تحلیل تکنیکال می توان مستقل از تحلیل بنیادی عمل کرد و آن چه که اهمیت دارد این است که تحلیل تکنیکال باید به شکلی باشد که همان نتایجی که یک تحلیل گر از تحلیل بنیادی کسب می کند در علم تکنیکال به دست بیاورد.

به طور مثال یک تحلیل گر از طریق گزارش های منتشر شده از شرکت مربوطه در سامانه کدال ( تحلیل بنیادی) به این نتیجه می رسد که وارد شدن به این سهم می تواند سود خوبی به همراه داشته باشد.

یک تحلیل گر تکنیکال بدون آن که از خبرهای منتشر شده اطلاعی داشته باشد تنها با بررسی و آنالیز نمودار قیمتی همان سهم ممکن است متوجه شود که روند نمودار به شکلی است که در آغاز یک روند صعودی مناسب و مثبت است و تصمیم می گیرد که به این سهم ورود کند.

آن چه که واضح است این است که هر دو تحلیل گر ( بنیادی و تکنیکال) به این نتیجه رسیده اند که سهم در شروع یک روند صعودی قرار دارد و شرایط را برای ورود به سهم مناسب می دانند اما این دو سهامدار از دو روش مختلف به این نتیجه رسیده اند.

خلاصه:

برای داشتن یک سرمایه گذاری مناسب و پرسود بهترین و مناسب ترین روش این است که ابتدا شرایط مختلف سهم از جنبه های متفاوت تحلیل شود که به آن تحلیل سهام گفته می شود. در تحلیل سهام، تحلیل گران به شیوه های مختلف تکنیکال و بنیادی سهم را آنالیز می کنند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.