اصلاح قیمتی در تحلیل بورس | سایت آموزش بورس ایران
تحلیل بورس به روش تکنیکال
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. اصلاح قیمتی در تحلیل بورس
آموزش بورس

اصلاح قیمتی در تحلیل بورس

اصلاح قیمتی در تحلیل بورس بخش های اصلی اصلاح قیمتی در تحلیل بورسپادکست اصلاح قیمتی در تحلیل بورستعریف اصلاح قیمتبررسی گزاره اصلاح قیمت در تحلیل بورسخلاصه: تحلیل بورس اغلب به دو روش کلی بنیادی و تکنیکال انجام می شود. روش بنیادی بر اساس داده ها و اطلاعات مالی شرکت ها…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

اصلاح قیمتی در تحلیل بورس

تحلیل بورس اغلب به دو روش کلی بنیادی و تکنیکال انجام می شود. روش بنیادی بر اساس داده ها و اطلاعات مالی شرکت ها می باشد که تحلیل گران آن ها را بررسی نموده و قیمت واقعی سهم را تعیین می کنند.

پادکست اصلاح قیمتی در تحلیل بورس

تحلیل تکنیکال نیز بر مبنای چارت و نمودار بوده که باید بتوان با استفاده از داده های مربوط به قیمت سهام، نمودار مربوطه را ترسیم نمود.

همچنین باید بتوان نمودارهای قبلی سهم هر شرکت را تفسیر نمود تا قیمت آن ها را در آینده تخمین زد. لذا هدف کلی از تحلیل بورس، پیش بینی قیمت هر سهم جهت سود بیشتر می باشد.

تحلیل بورس به روش تکنیکال

تحلیل بورس به روش تکنیکال

تعریف اصلاح قیمت

همان طور که گفته شد هدف از مطالعه بنیادی بورس، این است که قیمت واقعی یک سهم را محاسبه کرده و به ارزش ذاتی و واقعی آن پی ببریم. برخی مواقع ارزش واقعی یک سهم، کمتر از قیمت آن در تابلو بورس می باشد. در این زمان، سرمایه گذاران اقدام به فروش سهام خود می کنند.

در این مرحله، خط روند سهم شکسته خواهد شد و حرکت آن بر خلاف موج قبلی خواهد بود که به آن اصلاح قیمت گفته می شود. اصلاح قیمت یکی از اصطلاحات مهم تحلیل بورس می باشد

اصلاح قیمتی در بورس

اصلاح قیمتی در بورس

برخلاف آن چه که افراد معمولی فکر می کنند، اصلاح قیمت لزوما یک روند نزولی ندارد و ممکن است صعودی یا نزولی باشد. البته ناگفته نماند که اغلب مواقع، این اصطلاح در تحلیل بورس و برای دوران کاهش قیمت سهام استفاده می شود.

حتما بخوانید
سایت tsetmc

بررسی گزاره اصلاح قیمت در تحلیل بورس

روند این اصلاح ممکن است طولانی باشد، زیرا روند تغییر قیمت تا زمانی که قیمت سهم به مقدار ارزش واقعی خود برسد، ادامه خواهد داشت و این روند ممکن است کمی طول بکشد. تفاوت اصلاح قیمت با پولبک در این است که پولبک اغلب زمانبر نخواهد بود و به صورت موقتی رخ می دهد.

گزاره پولبک نیز در تحلیل بورس، کاربرد زیادی دارد و باید به طور کامل آن را مطالعه و بررسی نمود

نکته مهم دیگر این که در زمان اصلاح یک سهم ممکن است که شاخص کل منفی نشود و یا تغییر نکند. این تغییر روند صرفا مربوط به یک شرکت می باشد.

اما در زمان ریزش شاخص، سهام اغلب شرکت ها منفی خواهد شد. در زمان ریزش شاخص، صف های فروش طولانی تشکیل می شود اما پس از این که شاخص به حالت قبل برگشت، قیمت هایی که در اثر ریزش شاخص افت کرده بودند، برمی گردند.

تفاوت اصلاح قیمت با پولبک

تفاوت اصلاح قیمت با پولبک

برخی از تازه وارد ها به بورس، نمی دانند که بهترین واکنش به اصلاح قیمت یک سهم، چگونه باید باشد. دلیل این امر این است که از تحلیل بورس و ترفندهای آن مطلع نیستند. جهت اطلاع از وضعیت مالی شرکت ها می توانید از منابعی نظیر سایت جامع بورس و یا کدال استفاده نمایید.

منبع اغلب کارگزاری ها نیز همین سایت ها هستند. پادکست های رادیو بورس را نیز برای تثبیت اطلاعات خود گوش کنید. مطالعه کتاب و شرکت در کلاس های تحلیل سهام هم پیشنهاد می شود.

حتما بخوانید
انواع الگوها در تحلیل بورس تکنیکال قسمت سوم

در کل پیشنهاد می شود که اگر صاحب سهام ارزنده ای هستید که قیمت ذاتی و واقعی اش، بیشتر از قیمت فعلی آن است، حتی در دوره اصلاح قیمت، سهامداری کنید و از فروش آن بپرهیزید. در این شرایط، دوره اصلاح قیمت، بهترین زمان برای خرید سهام های ارزنده می باشد. زیرا سهام مذکور در نهایت به روال افزایشی خود باز می گردند.

یکی از موارد مهم در تحلیل بورس این است که تحلیل گران بتوانند زمان اتمام این اصلاح قیمت را تعیین نموده و در زمان مناسب وارد سهم شده یا از آن خارج شوند. با کمک تحلیل بنیادی و تعیین قیمت واقعی هر سهم، می توان زمان اتمام اصلاح قیمت را به صورت تخمینی محاسبه نمود.

خلاصه:

اصلاح قیمت یکی از گزاره های مهم در تحلیل بورس، می باشد.

این اصلاح زمانی رخ می دهد که روند تغییر قیمت یک سهم، تغییر کرده و قیمت سهم به سمت قیمت واقعی آن حرکت کند.

روند اصلاح ممکن است صعودی یا نزولی باشد. مفهوم اصلاح قیمت با ریزش شاخص و پولبک تفاوت دارد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.