نقش پیوت در تحلیل بورس | سایت آموزش بورس ایران
نقش پیوت
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. نقش پیوت در تحلیل بورس
آموزش بورس

نقش پیوت در تحلیل بورس

نقش پیوت در تحلیل بورس بخش های اصلی نقش پیوت در تحلیل بورسمعرفی نقاط پیوتانواع و بررسی نقاط پیوت در تحلیل بورسپیوت مینور: پیوت ماژور:نقاط پیوت در نمودارنقاط پیوت در اندیکاتور ابزار کاربردی تحلیل گران در تحلیل بورس، نمودار و چارت می باشد. به کمک نمودار می توان تغییرات یک…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

نقش پیوت در تحلیل بورس

ابزار کاربردی تحلیل گران در تحلیل بورس، نمودار و چارت می باشد. به کمک نمودار می توان تغییرات یک سهم را بر حسب زمان بررسی کرد.

تحلیل گران بنیادی معتقدند که “تاریخ تکرار می شود” ، بر این اساس آن ها می توانند تغییرات قیمت هر سهم را در آینده تخمین بزنند.

برای پیش بینی قیمت هر سهم در آینده و تحلیل بورس لازم است که تغییرات هر سهم را ثبت کرد و نمودار آن را ترسیم نمود. برای ترسیم صحیح یک نمودار باید نقاط مهم آن را دانست.

تحلیل تکنیکال بورس

معرفی نقاط پیوت

پیوت ها (pivot) نقاط مهم و حساس از لحاظ قیمت هستند که برای تشخیص و تعیین روند حرکتی، مورد استفاده قرار می گیرند. تعیین این نقاط از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا اگر نتوانیم این نقاط را به درستی شناسایی کنیم، ممکن است در تحلیل بورس دچار اشتباه شده و متحمل ضرر شویم.

پیوت ها را می توان نقاطی دانست که در آن ها تغییر روند در قیمت اتفاق می افتد. این تعریف از پیوت، اهمیت بررسی این نقاط را در تحلیل بورس نشان می دهد.

انواع و بررسی نقاط پیوت در تحلیل بورس

پیوت ها را می توان در دو گروه دسته بندی کرد: پیوت ماژور و پیوت مینور

در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. با تشخیص و تعیین جایگاه دقیق این نقاط، نمودار کامل تری خواهیم داشت و لذا درصد خطای تحلیل بورس کاهش می یابد.

حتما بخوانید
آموزش کار با سایت تریدینگ ویو Trading View

پیوت مینور:

این پیوت ها با برگشت قیمت کمی همراه هستند و لذا نوسان کمی را به همراه دارند. به همین علت، این نقاط در تحلیل بورس، از اهمیت زیادی برخوردار نیستند و لذا نمی توان آن ها را به عنوان مرجع برای ترسیم خطوط و روندها، در نظر گرفت.

پیوت ماژور:

برای این که بتوان روند یک نمودار را تشخیص داد و خط روند و کانال ترسیم نمود، باید از پیوت های ماژول استفاده کرد. در واقع روندها از یک سری کف ها و قله ها تشکیل شده اند که با توجه به آرایش این ها، روند صعودی یا نزولی یا خنثی صورت می گیرد. کف ها و قله ها همان پیوت های ماژور هستند.

پس باید پیوت های ماژور را از پیوت های مینور تشخیص داد تا بتوان روند را به درستی تعیین نمود که خللی در تحلیل بورس ایجاد نشود.

نقاط پیوت در نمودار
نقاط پیوت در نمودار

نقاط پیوت در نمودار

نقاط پیوت ماژور، در انتهای هر روند واقع شده اند و در آن ها برگشت قیمت قابل توجهی اتفاق می افتد.

موارد استفاده پیوت های ماژور در رسم نمودارها می باشد. در صورتی که این نقاط را نتوان به دقت تعیین کرد، تمامی اطلاعات روی نمودار صحیح نخواهند بود و لذا تحلیل بورس به درستی بیان نمی شود.

این نوع پیوت ها را می توان گام های اصلی و مهم بازار دانست.

هر دو پیوت های ماژور و مینور، را می توان به راحتی از روی نمودار تشخیص داد. 

برای تشخیص پیوت ماژور دو راه وجود دارد.

راه اول اینکه اصلاح قیمتی به میزان ۳۸ درصد اتفاق بیفتد و اندیکاتور مکدی هم تغییر فاز بدهد. راه دوم به این صورت است که یک اصلاح زمانی به میزان ۳۸ درصد گام قبل رخ بدهد و مکدی هم تغییر فاز دهد.

حتما بخوانید
افزایش سرمایه به روش تجدید ارزیابی دارایی ها

در اغلب مواقع تشخیص نقاط ماژور با چشم امکان پذیر است و کار ساده ای می باشد اما در برخی مواقع باید از این دو راه استفاده نمود.

نقاط پیوت در اندیکاتور
نقاط پیوت در اندیکاتور

نقاط پیوت در اندیکاتور

استفاده از پیوت ها در تحلیل بورس به این صورت است که نقاط مناسب ورود و خروج از سهم را معرفی می کنند که در نتیجه منجر به کسب سود بیشتر و ضرر کمتر خواهد شد.

مرجع اصلی کارگزاری ها، سایت جامع بورس و کدال می باشد. پیشنهاد می شود جهت تحلیل سهام از این سایت ها کمک بگیرید. از مطالب رادیو بورس نیز جهت افزایش سطح آگاهی خود استفاده نمایید.

خلاصه:

نقاط پیوت در تحلیل بورس، از اهمیت زیادی برخوردار هستند. پیوت ها نقاط مهم از لحاظ قیمت هستند زیرا در این نقاط تغییر روند در قیمت رخ می دهد و جهت نمودار تغییر می کند. در واقع پیوت ها گام های اصلی و مهم در بازار هستند.

دو نوع پیوت وجود دارد که در دامنه نوسانات با هم اختلاف دارند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.