کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس | سایت آموزش بورس ایران
ابزار فیبوناچی
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس
آموزش بورس

کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس

کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس  بخش های اصلی کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس ابزار فیبوناچی در علم ریاضیپادکست کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورسابزار فیبوناچی در تحلیل تکنیکال در بازار بورسفعال کردن فیبوناچی در نرم افزار مفید تریدرخلاصه: ابزار فیبوناچی در علم ریاضی یکی از ابزارهایی که در تحلیل…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس 

ابزار فیبوناچی در علم ریاضی

یکی از ابزارهایی که در تحلیل بورس بسیار پرکاربرد و دارای اهمیت است ابزار فیبوناچی است. این ابزار که برگرفته از یک نظریه ی ریاضی به همین نام است در نرم افزارهای تحلیل بورس بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

پادکست کاربرد ابزار فیبوناچی در تحلیل بورس

 

نظریه ی ریاضی به نام فیبوناچی یک دسته از اعداد هستند که رابطه ی بین آن ها یک رابطه جالب توجه است.

دامنه ی اعداد تشکیل دهنده این ابزار به صورتی است که هر عدد از حاصل جمع دو عدد قبل از خود تشکیل شده است و شروع این دامنه ی اعداد از عدد یک است و به صورت بی نهایت ادامه دارد.

دامنه ی اعداد در ابزار فیبوناچی به شکل زیر است:

۱, ۱, ۲, ۳, ۵, ۸, ۱۳, ….

به طور مثال از جمع دو عدد دو و سه عدد بعدی یعنی پنج حاصل می شود، از حاصل جمع دو عدد هشت و پنج عدد سیزده حاصل می شود و این روند به همین شکل ادامه دارد.

در کنار این موضوع از حاصل تقسیم کردن هر عدد به عدد بعد از آن نیز یک مقدار ثابت حاصل می شود از این عدد ثابت به وجود آمده در تحلیل بورس استفاده می شود.

حتما بخوانید
مزایا و معایب صندوق های معاملاتی

به طور مثال از تقسیم کردن عدد دو به عدد سه، عدد سه به عدد پنج، عدد پنج به عدد هشت و …. تنها عدد ثابت ۰.۶ به دست می آید.

این تقسیم در شکل های دیگر نیز اعداد ثابتی به دست می دهد به طور مثال از تقسیم کردن هر عدد به دو عدد پس از آن، سه عدد پس از آن و … نیز نسبت ثابتی را به ما می دهد.

ابزار فیبوناچی

ابزار فیبوناچی در تحلیل تکنیکال در بازار بورس

نرم افزارهایی توسط سازمان بورس و به نظارت آن ها در اختیار سهامداران و تحلیل گران تکنیکال قرار گرفته است که این نرم افزارهای کتابخانه ی جامعی از انواع ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند.

ابزارهای همچون میانگین متحرک، MACD، فیبوناچی و …. همگی در این نرم افزار ها قرار دارند. مفید تریدر یکی از آن هاست که در میان تحلیل گران در ایران بسیار پرطرفدار است.

ابزار فیبوناچی به کمک تحلیل گران آمده است که خطوط حمایت و مقاومت خود را بررسی کنند و بر مبنای خط های حمایت و مقاومتی که توسط این ابزار ترسیم می شود میزان اعتبار خطوط را بسنجند.

در صورتی که خط های ترسیم شده توسط ابزار فیبوناچی روی خط های ترسیم شده ( به صورت دستی) منطبق شوند میزان اعتبار این خطوط بالا می رود و  نمودارهای قیمت از آن نمودار سخت تر  عبور می کنند و برای شکستن آن خط ها به قدرت و شیب بیشتری نیاز دارند.

خطوط فیبوناچی

فعال کردن فیبوناچی در نرم افزار مفید تریدر

برای فعال کردن ابزار فیبوناچی تنها کافی است که از لیست اندیکاتورهای ارائه شده در نرم افزار مفید تریدر ( یا هر نرم افزار تحلیل دیگری) فیبوناچی را انتخاب کنیم.

حتما بخوانید
مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم

پس از این کار نقطه ی ابتدایی (شروع) روند را کلیک می کنیم و تا آخرین موقعیت همان روند پیش می رویم. با این کار خط هایی روی روند مورد نظر ترسیم می شود که این خط ها خط های حمایت و مقاومت هستند.

در صورتی که پیش از آن خط های حمایت و مقاومت را به صورت دستی ترسیم کرده باشیم و خط هایی که ترسیم شده اند روی خطوط فیبوناچی منطبق شوند میزان اعتبار و قدرت آن ها بالا می رود و خط روندها به سختی می توانند آن ها را بشکنند.

جالب است بدانید خط های ترسیم شده توسط فیبوناچی بر اساس همان نسبت هایی است که از حاصل تقسیم کردن دنباله ی اعداد در نظریه ی فیبوناچی به دست آمده است.

تمام نسبت های ثابت به دست آمده از تقسیم کردن دنباله ی اعداد در فیبوناچی به خطوطی تبدیل می شوند  و از صفر تا یک ( ابتدا تا انتهای روند را) در بر می گیرند.

خلاصه:

یکی از ابزارهای پرکاربرد در تحلیل بورس ابزار فیبوناچی است، این ابزار کمک می کند که تحلیل گران به کمک آن بتوانند میزان اعتبار خط های حمایت و مقاومت ترسیم شده به صورت دستی را بررسی کنند.

در صورتی که خطوط این ابزار با این خطوط منطبق شود اعتبار خط ها بالاتر است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.