مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم | سایت آموزش بورس ایران
نکات تحلیل بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم
آموزش بورس

مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم

مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم بخش های اصلی مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیمتمام تخم مرغ ها را در یک سبد نریزیدبرای حرفه ای شدن در بورس بررسی نمادهای هم خانواده در تحلیل بورستحلیل بورس به روش تکنیکالفارغ از جوهای حاکم بر بازار سرمایه…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

مواردی که لازم است در مورد تحلیل بورس بدانیم

تحلیل بورس جنبه ها و زمینه های متعددی دارد و بررسی و آنالیز هر کدام از آن ها می تواند شما را یک قدم به سمت معامله مناسب تر و پر سودتر هدایت کند.

هستند افرادی که بدون در نظر گرفتن تحلیل ها و نمودارهای قیمتی سهام دست به معامله می زنند و پس از آن با مشاهده و تجربه اولین ضرر اقتصادی به این موضوع می رسند که تحلیل، شیرازه اصلی داشتن یک سرمایه گذاری درست و کم ریسک است.

آن چه که اهمیت دارد این است که بازار بورس در ایران ارتباط مستقیم با شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور دارد  و این موضوع تا آن جا اهمیت دارد که سخنرانی یک شخصیت سیاسی شاخص می تواند به نوسان شاخص بیانجامد.

بنابراین برای آن که تحلیل بورس یک سرمایه گذاری با کمترین ریسک برای شما به ارمغان بگذارد لازم است که هر روز خبرهای داخلی و خارجی (بین المللی) را دنبال کنید. آگاهی یافتن از آن چه که می گذرد به وضوح در تصمیم گیری های شما مبنی بر خرید یا فروش یک سهم تاثیر گذار است.

تحلیل بورس

تمام تخم مرغ ها را در یک سبد نریزید

موضوع دومی که در بازار سرمایه و در تحلیل بورس لازم است به آن توجه ویژه شود این است که هیچ وقت سبد سهام خود را تنها به یک صنعت محدود نکنید.

حتما بخوانید
معاملات دوطرفه در بازار بورس

آن چه که تمام اقتصاد دانان و تحلیل گران خبره در مورد آن نظر مشترکی دارند این است که تحلیل بورس باید به شکلی باشد که صنایع مختلف و زمینه های متفاوتی از بازار را در سبد خرید شما جای دهد.

برای حرفه ای شدن در بورس 

 مطالب مربوط به نمادهای بورسی  را هم


مطالعه کنید

برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که صنعت نفت و پتروشیمی یک صنعت بسیار قدرتمند است تا آن جا که تمام نمادهای زیر مجموعه ی این صنعت در یک روند مثبت قیمتی قرار دارند.

اگر یک سهامداری که تازه وارد بازار سرمایه شده است با این موضوع مواجه شود ممکن است اقدام به خرید سهام بسیاری از این صنعت کند، با این فکر که خرید نمادهای متفاوت از این زیر مجموعه می تواند منجر به کسب سود بسیار زیادی شود.

حال اگر به یکباره شاخص بورس در آن صنعت به دلیل یک اتفاق غیر قابل پیش بینی روند عکس بگیرد و منفی شود. این دلایل می تواند مواردی اعم از انتشار یک خبر اتفاقی و منفی در مورد آن صنعت، گزارش های ارائه شده در سایت کدال و مواردی از قبیل باشد.

کسی که بخش زیادی از سبد خود را به دلیل تحلیل بورس نادرستی که داشته است به این صنعت اختصاص داده است به یک باره با یک ضرر بسیار زیادی مواجه می شود.

بنابراین موضوع پر اهمیت دیگری که در تحلیل بورس باید به آن توجه داشت این است که سبد خود را به نسبت های مناسب در صنایع مختلف قرار دهید. ( لازم به ذکر است که قرار دادن نمادهای بسیار زیاد و از تمامی صنایعی که در بازار بورس هستند نیز مورد قبول نمی باشد)

حتما بخوانید
اوراق قرضه

بررسی نمادهای هم خانواده در تحلیل بورس

یکی از مواردی که در تحلیل بورس و در تحلیل بنیادی به آن توجه می شود بررسی و تحلیل نمادهایی است که در همین صنعت قرار دارند.

آن چه واضح است این است که نمادهایی که در یک صنعت قرار دارند تاثیر بسیار زیادی بر یکدیگر می گذارند به همین علت هنگامی که یک سهامدار قصد ورود به یک سهم را دارد، علاوه بررسی نماد مورد نظر به صورت مجزا، لازم است که نمادهایی را که در صنعت مشابه با آن قرار دارند نیز بررسی شوند.

نکات تحلیل بورس

تحلیل بورس به روش تکنیکال

به طور مثال اگر نماد فولاد دارای یک روند صعودی باشد و تاثیر مثبتی بر شاخص کل بگذارد نمادهایی را که در این صنعت هستند را تحت تاثیر ( در جهت مثبت) قرار می دهد.

فارغ از جوهای حاکم بر بازار سرمایه اقدام به معامله کنید

از دیگر موضوعاتی که در تحلیل بورس باید به آن توجه شود این است که بر خلاف آن چه که در بازار ممکن است در مورد یک نماد رخ دهد و ارزش سهام یک بازار به صورت کاذب رشد کند، تحلیل گر لازم است فارغ از این اتفاقات و به دور از جو سازی هایی که ممکن است در بازار سرمایه رخ دهد اقدام به خرید و فروش کند.

خلاصه:

مواردی را که در تحلیل بورس رعایت کرد به توصیه درصد بالایی از اقتصاد دان ها و تحلیل گران خبره بیان شده است و به همین علت می تواند در داشتن یک سرمایه گذاری کم ریسک با کسب سود مناسب بسیار موثر باشد.

این توصیه ها می تواند به سهامداران کمک کند که نکات کلیدی را همیشه مدنظر قرار دهند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.