مهم‌ترین اصل سرمایه گذاری| سبدگردانی و سرمایه گذاری بورس | سایت جامع بورس ایران
صندوق سرمایه گذاری مستقیم در بورس
  1. خانه
  2. آموزش بورس
  3. تفاوت سبدگردانی و سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس
آموزش بورس

تفاوت سبدگردانی و سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری مستقیم در بورس بخش های اصلی تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری مستقیم در بورساختصاصی بودن سرمایه گذاریدریافت مشاوره و پنل سبدگردانیتنوع دارایی ها هزینه های قابل پرداخت تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری مستقیم در بورس چیست ؟ حضور در بازار سرمایه به عنوان یکی از…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری مستقیم در بورس

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری مستقیم در بورس چیست ؟ حضور در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای جذاب برای سرمایه گذاران  است.

با نگاهی به بازدهی این بازار در بلند مدت و مقایسه آن با سایر بازارها در ایران به ظرفیت بالای کسب سود در بازار سرمایه پی می بریم که این تفاوت در تصویر زیر به وضوح نمایان است:

سرمایه گذاری در بازار بورس

  1. سرمایه گذاری مستقیم و توسط خود شخص در انواع اوراق بهادار از جمله سهام، اوراق بدهی و اوراق مشتقه و ….
  2. سرمایه گذاری غیرمستقیم که به دو شیوه انجام می‌شود؛ از طریق خرید واحدهای انواع صندوق های سرمایه گذاریو یا تشکیل سبد سرمایه گذاری اختصاصی توسط شرکتهای سبدگردان.

 تفاوت سرمایه گذاری در صندوق ها با تشکیل سبد اختصاصی چیست تفاوت های این دو ابزار به شرح ذیل می باشد:

  • اختصاصی بودن سرمایه گذاری
  • دریافت مشاوره و اطلاع از وضعیت سبد
  • تنوع دارایی ‌ها
  • هزینه های قابل پرداخت

اختصاصی بودن سرمایه گذاری

ریسک مهم‌ترین فاکتور در هر سرمایه گذاری است. ممکن است به نظر برسد که بازده مهم‌ترین اصل سرمایه گذاری باشد ولی بازده خود تابعی از ریسک و میزان ریسک پذیری افراد است.

به جرأت می‌توان گفت که قشر بزرگی از سرمایه گذاران نسبت به درجه ریسک‌پذیری خود آگاه نیستند یا اگر به لحاظ ذهنی از سطح ریسک‌پذیری خود مطلع باشند این تصور صرفاً تصوری شهودی است و ممکن است منطبق با واقعیت نباشد.

حتما بخوانید
دامنه نوسان قیمت سهم

در صندوق های سرمایه گذاری یک سبد برای تمامی سرمایه گذاران با درجات مختلف ریسک‌پذیری تشکیل می‌شود ولی در سرویس سبدگردانی اختصاصی ضمن اینکه سطح ریسک سرمایه گذار شناسایی می شود، برنامه ها و اهداف مالی او نیز به تفکیک هر شخص دریافت می گردد، سبدی متنوع از انواع اوراق بهادار اعم از سهام شرکت‌های ارزنده، اوراق با درآمد ثابت، اوراق مبتنی بر طلا و سایر اوراق کالایی برای ایشان تشکیل می شود به گونه ای که اهداف سرمایه گذار از طریق ایجاد یک پرتفوی اختصاصی محقق گردد.

در سرویس سبدگردانی ترکیب پرتفوی یک جوان ۳۰ ساله مجرد و پرریسک و با سطح مالی متوسط که هیچ تجربه قبلی نداشته با یک فرد بازنشسته و با تجارب قبلی سرمایه گذاری و با ریسک کم و توان مالی بالا متفاوت خواهد بود و از آنجا که سطح ریسک این افراد، بازده مورد انتظار و نیازهای نقدینگی آن ها با هم یکسان نیست، ترکیب دارایی های پیشنهادی برای آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

دریافت مشاوره و پنل سبدگردانی

یکی از مشکلات سرمایه گذاران خصوصاً در مورد بازار سرمایه عدم آشنایی با این بازار و شناخت روندها و افق این بازار است.

این مسئله تصمیم زمان ورود و خروج به بازار را برای ایشان دشوار می‌کند. از طرفی پایش تمام بازارها و جزئیات آن‌ها برای سرمایه گذاران امری زمان‌بر و دشوار است.

به عنوان مثال بر اساس شرایط موجود و چشم انداز سال ۲۰۲۰ اقتصاد جهانی، موقعیت انگلستان در کشمکش برگزیت، جنگ تجاری امریکا و چین و شرایط خاص اقتصادی ایران ماه های پیش رو و سال میلادی بعد زمان هایی است که تصمیمات سرمایه گذاری در آن ها پیچیده است.

حتما بخوانید
آشنایی با نمودارها جهت تحلیل بورس

در سبدگردانی اختصاصی این مشکل دیده شده و با بهره‌مندی از تیم ‌های متخصص تحلیل که به صورت مستمر در حال پایش بازارهای داخلی و خارجی هستند و اختصاص یک مشاور به هر سرمایه گذار عملاً این نگرانی برای سرمایه گذار برطرف خواهد شد؛ چرا که به صورت مستمر آماده پاسخگویی به سرمایه گذاران و رفع تمامی ابهامات ایشان هستند.

از طرف دیگر در سبدگردانی اختصاصی به هر سرمایه گذار پنلی اختصاص داده می‌شود که ایشان می‌توانند از طریق این پنل به صورت آنلاین نظاره‌گر تغییرات سبد خود و خرید و فروش‌های سبد خود باشند که همچون امکانی در صندوق‌های سرمایه گذاری فراهم نیست.

تنوع دارایی ها 

یکی از مفاهیم پایه‌ای تئوری پورتفوی مدرن، تنوع دارایی هاست. ترکیب دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی از دیگر تفاوتهای موجود بین این دو ابزار مالی است.

در ایران ساختار امید نامه صندوق ها به گونه‌ای است که عمده داراییهای صندوق‌ها یا در سهام، طلا، اوراق با درآمد ثابت و یا ترکیبی از سهام و اوراق است.

در صندوق‌های سهام حداقل باید ۷۰ درصد پرتفوی در سهام باشد یا صندوق طلا طبق امیدنامه خود عمده دارایی خود را باید به طلا اختصاص دهد این درحالی است که در یک سال گذشته (اول مهرماه ۹۷ تا اول مهرماه ۹۸) طلا تقریباً ۸% بازده منفی ایجاد کرده است؛

لذا یک صندوق نمی‌تواند مناسب همه افراد باشد و از طرفی نیز این امکان در صندوق ها وجود ندارد که هر سرمایه گذار سبد مخصوص به خود را داشته باشد.

در این خصوص دو راه وجود دارد:

حتما بخوانید
بهترین زمان خرید و فروش در بازار بورس

یکی اینکه شخص سرمایه گذار از این دانش برخوردار باشد که از طریق سرمایه گذاری در انواع مختلف صندوق ها ترکیب بهینه را ایجاد کند که این روش نیازمند تخصص، تجربه و دانش بالایی است و یا اینکه از طریق ایجاد یک سبد اختصاصی ترکیب بهینه را ایجاد نماید.

سبدگردانی اختصاصی با ترکیب متنوعی از دارایی ها و انعطاف پذیری بالا برای تغییر وزن هرکدام از دارایی ها این امکان را برای سرمایه گذار فراهم می‌آورد که ریسک خود را تا حد مطلوبی کاهش دهد.

هزینه های قابل پرداخت

اساساً محصول سبدگردانی اختصاصی به دلیل گستره خدماتی وسیع‌تر از نظر هزینه، محصولی گران‌تر از صندوق های سرمایه گذاری است.

وجود یک مشاور اختصاصی برای سرمایه گذار، ایجاد یک ترکیب پرتفوی بر حسب شرایط بازارهای موازی سرمایه گذاری، بکارگیری تعداد قابل توجهی متخصص سرمایه گذاری،  ارائه گزارش‌های تحلیلی، توجه به سطح ریسک و انتظارات و اهداف مالی سرمایه گذار در ایجاد سبد اختصاصی و اطلاع از جزئیات تصمیم‌گیری، موضوعاتی است که باعث تفاوت هزینه این محصول با صندوق‌های سرمایه گذاری می‌شود که در آن یک مدیر سرمایه گذاری، بدون وجود تعامل مستقیم با سرمایه گذاران و ارائه گزارش و تحلیل و بدون دریافت اطلاعات مالی و سطح ریسک پذیری افراد به فعالیت سرمایه گذاری در طبقات به مراتب محدودتری از دارایی ها می‌پردازد.

 هم اکنون حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در سبدگردانی اختصاصی مبلغ ۱٫۵ میلیارد تومان می‌باشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.