نماد شیراز را بشناسیم | سایت آموزش بورس ایران
نماد شیراز
  1. خانه
  2. نمادهای بورس
  3. نماد شیراز را بشناسیم
نمادهای بورس

نماد شیراز را بشناسیم

آشنایی با نماد شیراز بخش های اصلی آشنایی با نماد شیرازمعرفی نماد شیرازتاریخچه شرکتترکیب و اعضای هیئت مدیرهترکیب سهامداران شرکتتولید و فروش محصولات در بازار بورس و اوراق بهادار تهران بسیاری از شرکت ها و موسسه ها قسمتی از سهام خود را به فروش می رسانند. یکی از آن ها…
آموزش بورس
مشاوره بورس
پیش بینی بازار

آشنایی با نماد شیراز

در بازار بورس و اوراق بهادار تهران بسیاری از شرکت ها و موسسه ها قسمتی از سهام خود را به فروش می رسانند. یکی از آن ها شرکت پتروشیمی شیراز می باشد و مشغول به پذیره نویسی شده است.

معرفی نماد شیراز

شرکت پتروشیمی شیراز با نماد شیراز سهام خود را در بازار بورس تهران مورد معامله قرار می دهد و با رشد خوبی که دارد توانسته است نظر سرمایه داران را به سوی خود جلب کند.

تحلیل بنیادی شیراز

تاریخچه شرکت

شرکت پتروشیمی شیراز به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های پتروشیمی ایران شناخته می شود که در سال ۱۳۴۲ آن را احداث نمودند. مساحت این شرکت حدود ۲۹۷ هکتار می شود که زیر بنای آن ۲۳ متر مربع است. تمامی فعالیت های این شرکت از زمانی که تاسیس شده است در سه فاز صورت گرفته که آن ها را بیان خواهیم نمود.
فاز اول این شرکت پتروشیمی که در ۴۵ کیلومتری شیراز قرار دارد در سال ۱۳۴۲ واحد های گاز، سرویس های جانبی، نیروگاه افتتاح نمود و در سال ۱۳۵۲ واحد سودااش را مورد بهره برداری قرار دادند. سنگ آهک و نمک از مواد اولیه ای است که برای این واحد مورد نیاز می باشد. محصولاتی که در واحد سودااش تولید می شوند شامل: بی کربنات سدیم و کربنات می شود که آن ها را در صنایع غذایی و دارویی، کاغذ سازی، چرم و الیاف و شیشه و بلوری جات مورد استفاده قرار می دهند.
فاز دوم شرکت پتروشیمی شیراز شامل واحد آمونیاک، اسید سیتریک، آمونیاک و نیترات آمونیوم می شود که در سل ۱۳۶۴ این واحد را تاسیس نمودند.

حتما بخوانید
نماد وپترو را بشناسیم

تامین سرویس های جانبی در این واحد خود کفا می باشد، یعنی ۵ دستگاه دیگ بخار، یک دستگاه مولد گاز اضطراری و ۵ دستگاه توربوژنراتور همراه با واحد تصفیه و تولید آب بدون املاح معدنی و برج های خنک کننده وظیفه تامین سرویس های جانبی فاز دوم را بر عهده دارند. این مجموعه به همراه واحد آرگون در سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را شروع نمود.
فاز سوم در شرکت پتروشیمی شیراز وظیفه تولید متانول را بر عهده دارد. در سال ۱۳۶۹ این واحد به عنوان تنها واحد تولید کننده متانول در کشور فعالیت خود را شروع نمود. متانول برای تولید الیاف مصنوعی، چسب، صنایع پلاستیک و رزین مورد استفاده قرار می گیرد. در این مجتمع در طول سال حدود ۲ میلیون تن محصول تولید می شود.

برای توسعه این شرکت پتروشیمی طرح تولید اوره و آمونیاک را مورد بهره برداری قرار داده اند، در سال ۱۳۹۴ از این طرح بهره برداری نمودند و ظرفیت تمامی محصولات تولید شده در شرکت پتروشیمی شیراز به ۵ میلیون تن در سال رسیده است.

تحلیل بنیادی شیراز

ترکیب و اعضای هیئت مدیره

اعضای هیئت مدیره شرکت پتروشیمی شیراز را ۵ نفر تشکیل می دهند که شامل افراد زیر می شوند:
عبدالرحیم قنبریان با مدرک کارشناسی مهندسی شیمی مدیر عامل شرکت می باشد.
افشار بازیار با مدرک دکترا از شرکت بازرگانی و تجارت هامون سپاهان رئیس هیئت مدیره است.
هوشنگ ایزدی با مدرک کارشناسی حقوق قضایی از شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد نایب رئیس هیئت مدیره می باشد.
عبدالرحیم قنبریان با مدرک کارشناسی از شرکت سرمایه گذاری هامون، محمد صادق صادقی با مدرک کارشناسی ارشد از شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و محمد مهدی جمشیدیان با مدرک کارشناسی ارشد از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اعضای هیئت مدیره شرکت را تشکیل می دهند.

حتما بخوانید
نماد خگستر را بشناسیم

ترکیب سهامداران شرکت

شرکت پتروشیمی شیراز دارای سهامداران مختلفی است که شامل شرکت های زیر می شود:
شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با ۶۸۰/۵۰ درصد
شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد با ۲۹۰/۲۸ درصد
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۹۳۰/۴ درصد
شرکت واسط مالی بهمن با ۱۱۰/۵ درصد
شرکت سرمایه گذاری هامون سپاهان با ۵۴۰/۱ درصد
صندوق بازنشستگی کشوری با ۵۳۰/۱ درصد
شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با ۰۲۰/۱ درصد

تحلیل بنیادی شیراز

تولید و فروش محصولات

محصولات مختلفی در این شرکت تولید می شوند که شامل: آرگون، محصولات تولیدی واحد کلرآلکالی، نیترات آمونیوم، اسید نیتریک، متانول، پرکلرین، اوره، آمونیاک، محصولات تولیدی واحد سودااش، جوش شیرین، آب ژاول و کلر می شود. این شرکت با فروش محصولات خود توانسته است به سود پایداری دست پیدا کند.

پیشنهاد میشود در همین گروه مطلب نماد شتران را بشناسیم را نیز مطالعه نمایید.

تحلیل پیش رو با عنوان نماد شیراز را بشناسیم صرفا جهت آشنایی با این نماد بوده و به هیچ عنوان به منظور سیگنال دهی نمیباشد.

ضمنا اطلاعات این تحلیل تا پایان شهریور ۹۹ میباشد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.